БОЯРДО, Маттео Марія - Біографія, життя і творчість письменника

(1441 - 1494)

БОЯРДО, Маттео Марія - творчість письменника

БОЯРДО, Маттео Марія (Boiardo, Matteo Maria — 1441, замок Скандіано — 20.12.1494, Реджо) — італійський поет.

Народивсь у старовинному родовому замку Скандіано поблизу Реджо. Дитинство Боярдо пройшло в невеличкому містечку Феррара, розміщеному на торговому шляху між Венецією та Болоньєю, управителі якого — герцоги Д’Есте — культивували традиції стародавнього рицарства й одночасно запроваджували нові традиції гуманістичної культури. Боярдо виховував його дядько, гуманіст і відомий неолатинський поет Тіт Веспасіан Строцці, який прищепив юнакові любов до історії та античної поезії. Згодом Боярдо вступив на службу до феррарського герцога Ерколе Д’Есте, брав участь в урочистостях, влаштовуваних при дворі герцога, здійснював за дорученням герцога дипломатичні поїздки. При дворі герцога Боярдо служив до кінця життя, займаючи високі адміністративні посади: управляючого містами Модена (1480) і Реджо (1487-1494). Помер поет у 1494 р.

До перших літературних спроб Боярдо належать латинські вірші, 10 латинських еклог, частково автобіографічного, частково історичного змісту, в яких він наслідував поезію Верґілія (1463), інсценізація діалога Лукіана «Тімон» («Timone»), перекладена терцинами, поема «Капітули про гру в тарок» («Capitoli del giuoco dei tarocchi»), також написана терцинами — про популярну гру в карти під назвою «тароки», цикл віршів, в яких уславлював діяння герцогів Д’Есте («Carmina de laudibus Estensium»), численні переклади італійською мовою античних авторів.

Між 1478—1483 pp. Боярдо написав 5 еклог на честь Ерколе Д’Есте, а також ще 5 еклог, в яких оспівав своє захоплення Антонією Капрара. Найбільш довершену частину ліричного спадку Боярдо склала поетична збірка «Три книги про кохання» («Amorum libri tres», 1472-1476). Книга складається з трьох частин, кожна з яких містить 50 сонетів та 10 творів інших жанрів — епіграм, еклог, пасторалей, канцон, балад. Поєднувальним мотивом, що становить своєрідний сюжетний стрижень книги, виступає історія кохання поета до Антонії Капрара. У першій книзі відтворюються обставини зародження цього почуття, радість, яку під впливом цього почуття відчув поет. У другій книзі поет говорить про свої сумніви та розчарування, викликані тим, що жінка, якій він поклоняється, виявилась легковажною і непостійною у своїх почуттях. У третій книзі домінують відверто песимістичні настрої, спричинені тим, що Антонія вийшла заміж і цим позбавила поета останніх сподівань на щастя. Книга Боярдо написана в традиціях віршів про кохання Ф. Петрарки і є одним із найкращих зразків любовної лірики XV ст.

Основним твором Боярдо стала обірвана його смертю на 26-й октаві 69 пісні героїко-романтична поема «Закоханий Роланд» («Orlando innamorato»), над якою він почав працювати з початку 80-х pp. XV ст. Сюжет поеми Боярдо є обробкою «Пісні про Роланда», яку поет переробляє в дусі середньовічних романів про рицарів Круглого Столу. Головний герой поеми Роланд, який закоханий в доньку китайського короля Галафрона Анджеліку, котра з’являється при дворі Карла Великого і полонить усіх своєю дивовижною красою. Заради прихильності цієї красуні Роланд здійснює величні подвиги: потрапляє в зачарований сад, в чарівну печеру до феї Моргани, вступає у поєдинки з велетнями, чарівниками, драконами. Заради Анджеліки перемагає царя Татарії, котрий веде війну з батьком красуні. Однак усі домагання Роланда виявляються марними: Анджеліка кохає не його, а його двоюрідного брата Рінальдо. Той, в свою чергу, байдужий до почуттів дівчини, оскільки вони разом пили воду з чарівного джерела, вода якого має властивості змінювати почуття людей. Скуштувавши ще раз цієї води, герої міняються місцями: тепер Анджеліка охолола до Рінальдо, а він її полюбив. У своїй поемі Боярдо суттєво занижує патетику рицарської героїки, притаманну середньовічним поемам і в дусі гуманістичних уявлень, в тоні легкої іронії вводить у свій твір мотиви сучасного йому придворного побуту та звичаїв. Діями його героїв керують любов, ревнощі, суперництво, хитрість — риси, притаманні придворному оточенню, в якому перебував поет.

Поема Боярдо, перші дві частини якої були опубліковані в 1483 p., була надзвичайно популярною і викликала численні спроби продовжити обірваний смертю її автора сюжет. Крім того, поема Боярдо надихнула Людовіко Аріосто на створення його знаменитого твору «Шалений Роланд».


В. НазарецьНа нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.