КІРОҐА, Opacio - Біографія, життя і творчість письменника

(1878 - 1937)

КІРОҐА, Opacio - творчість письменника

КІРОҐА, Opacio (Quiroga, Horacio - 31.12.1878, м. Сальта — 19.02.1937, Буенос-Айрес) — уругвайський письменник.

Кіроґа — неперевершений майстер латиноамериканського короткого оповідання. Через пристрасть до усього таємничого, непізнаного, хворобливо-патологічного Кіроґа критики часто називали «письменником четвертого виміру». Народився 31 грудня 1878 р. в уругвайському містечку Сальта в родині аргентинського консула округу Сальта. Вже з дитинства захоплювався усім екстравагантним і незвичайним, мав широке коло зацікавлень: хімія, медицина, фотографія, велосипедний спорт. З 1897 р. почав публікувати у періодиці вірші, оповідання, критичні нариси та рецензії. Перебував під впливом новелістики Е.По та поезії французького символізму. У 1900 р. здійснив мандрівку у Париж, де познайомився з його літературним життям, а після повернення у тому самому році виступив ініціатором створення літературного гуртка, що орієнтувався на здобутки іспаноамериканського модернізму.

У 1902 р. Кіроґа став мимовільним винуватцем загибелі одного зі своїх близьких друзів — Федеріко Феррандо (випадковий постріл із зброї, яку його товариш випробовував перед дуеллю). Виправданий у процесі слідства, Кіроґа, проте, був настільки вражений тим, що трапилося, що залишив Уругвай і перебрався в Аргентину, де у 1903 р. приєднався до наукової експедиції, яка вирушила у тропічну сельву. Вражений красою аргентинської провінції Місьонес, де відбувалися розкопки, Кіроґа, скориставшись частиною батьківського спадку, придбав тут земельні ділянки, зайнявся вирощуванням та продажем бавовни, проте невдало. У 1906 p. K. повернувся в Буенос-Айрес, де працював викладачем іспанської мови та літератури в гімназії.

Ранній період творчості Кіроґа (1897—1908) пронизаний модерністськими пошуками. Його перша збірка — «Коралові рифи» («Los arrecifes de coral», 1901) — це, за висловом Т. Балашової, своєрідні імпресіоністичні етюди, пейзажі душі, де панує атмосфера таємничого та недомовленого. Уже в початковий період у творчості Кіроґа окреслилися дві наскрізні тематичні лінії: інтерес до хворобливо-патологічного, непізнаного і тема «потойбічного» існування, перевтілення душі. Загострений інтерес письменника до ірраціональних і загадкових явищ світу та людської психіки значною мірою пояснювався й трагічними обставинами його життя: трагічна загибель під час полювання батька, самогубство вітчима, якого дуже любив Кіроґа, нерозділене кохання юності, причетність до смерті найкращого товариша, пізніше — самогубство першої дружини (1915). Ще одним джерелом містичних настроїв було захоплення прозою Е. По, під впливом якого Кіроґа у 1904 р. написав збірку оповідань «Злочин, скоєний іншим» («El crimen de otro»). Такою ж є й тематична спрямованість інших творів раннього періоду — повісті «Переслідувані» (1905) і «Історія божевільного кoxaння» («Historia de amor turbio», 1908).

Рисами більшої творчої зрілості та художньої самобутності позначений другий період літературної діяльності Кіроґа, який датують 1909— 1926 pp. У 1910 р. Кіроґа знову перебрався у Сан-Ігнасіо (провінція Місьонес) і на довгі роки оселився там у купленому ним будинку. У 1915 p., після втрати дружини, займався вихованням двох своїх дітей, з якими у 1916 р. переїхав у Буенос-Айрес, аби дати їм освіту. Одночасно Кіроґа отримав посаду секретаря-казначея уругвайського посольства в Аргентині. У наступні вісім років К. одну за одною видав шість прозових збірок (новели, казки, повісті), які здобули йому популярність і літературну славу: «Розповіді про кохання, божевілля та смерть» («Cuentos de amor, de locura у de muerte», 1917), «Казки сельви» («Guentosdelaselva», 1918), «Дикун» («El salvaje», 1920), «Анаконда» («Anaconda», 1921), «Пустеля» («El desierto», 1924), «Вигнанці» («Los destet-rados», 1926).

Новели, вміщені у цих збірках, тематично різнопланові. Є серед них новели з «містичним забарвленням», новели, тематика яких пов’язана із міським життям (особливо у «Розповідях про кохання, божевілля та смерть»), новели соціального звучання, іронічні і такі, у яких висловлено протест проти жорстокої війни, що спалахнула в цей час на європейському континенті. Але центральним предметом зображення збірок цього періоду стала тема взаємовідносин між природою та людиною, загадковий світ тропічної сельви — своєрідної реальності Латинської Америки, відображенню якої у літературі присвячений окремий тематичний напрям — т. зв. «література зеленого пекла» (літературна слава К. насамперед асоціюється із цим напрямом). Образ Сельви символізує у творах К. вищу гармонію і безмежну свободу, досконалий і самодостатній світ, який живе за своїми законами, чужими та ворожими людині, зіпсованій «благами» цивілізації. Вершину «тропічної» тематики Кіроґа становлять збірки «Казки сельви» (оповідання про дивовижний світ природи сельви) й «Анаконда « (зображення «зміїного царства» сельви, у якому змії не просто персоніфіковані, а й наділені індивідуальним характером і світоглядом; розповідь про несумісність поглядів, які призводять до конфлікту у зміїному царстві).

У 1931 p. Кіроґа призначили на посаду уругвайського консула у провінції Місьонес, але в 1934 р. режим диктатури, встановленої в Уругваї, звільнив письменника з посади. Матеріальне становище Кіроґа різко погіршилося, до того ж, у нього не склалися стосунки з другою дружиною. У 1936 р. важко хворий Кіроґа був госпіталізований у клініку Буенос-Айреса, де,,вже знаючи, що його хвороба невиліковна, 19 лютого 1937 р. наклав на себе руки. В останній період творчості (1927-1937) Кіроґа написав автобіографічний роман «Минуле кохання»(«Pasado amor», 1929), цілий ряд теоретичних статей, присвячених жанру оповідання, збірку новел «По той бік» («El mas alia», 1935) — відображення ірраціональних, фантастичних ситуацій і психологічних станів героїв, навіяне песимістичними настроями останніх років його життя.

Українською мовою окремі твори Кіроґа переклали О. Іванов, В. Харитонов, Л. Маєвська.

В. НазарецьНа нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.