МАЙ, Карл - Біографія, життя і творчість письменника
(1842 — 1912)
МАЙ, Карл - творчість письменника
МАЙ, Карл (May, Karl Friedrich - 25.02.1842, Гоґенштайн-Ернстгаль - 30.03.1912, Радебеуль, побл. Дрездена) — німецький письменник.
Май народився в сім’ї ткача, змінив низку професій, був учителем, репортером, але всесвітньої слави зажив як автор пригодницьких романів. Перші твори Мая виходили під різними псевдонімами і йшлося в них про життя народів Сходу та Далекого Заходу. В основу оповідей покладено особисті спостереження письменника, його авторську манеру вирізняють «жваві та природні описи, легкий стиль».
У 1899—1900 pp. Май вперше побував на Сході, а в 1908 р. — в Америці. Враження, отримані під час мандрівок, лягли в основу багатьох романів. Поєднання захопливих епізодів боротьби та проповіді норм християнської моралі, чергування стрімких гонитв із сентиментальними сценами, вплив передовсім на емоції читача — все це дало вагомі підстави зарахувати Мая до розряду тривіальних письменників, представників літературного кітчу, але водночас зробило його одним із найчитаніших авторів у Європі межі XIX—XX ст. Палкими прихильниками Мая стали юні читачі. У романах Мая їх приваблювали передовсім сильні та безстрашні герої, такі, як Віннету і його «білий» друг Могутня Рука. Не могла не викликати поваги й зворушлива дружба Товстого Джеммі та Довгов’язого Деві, яка неодноразово випробовувалась у преріях Далекого Заходу.
Романи Мая містять і достатній пізнавальний елемент. У них автор оповідає про культуру індіанських племен Північної Америки, яка зазнала варварського знищення у період колоніальних воєн. Але саме цикл романів про Далекий Захід у період нацистського панування використовувався фашистською пропагандою як приклад для підтвердження ідеї переваги білої раси, створення культу надлюдини (Ubermensch). Водночас такі твори Мая, як «Ардістан і Джиністан» («Ardistanund Dschinistan», 1909) та «І мир на Землі» («Und Friede auf Erden», 1904) замовчувались, позаяк їхній пацифістський і антирасистський зміст суперечили нацистській ідеології.
Книги Мая мають успіх і сьогодні. Зібрання його творів нараховує 70 томів, його романи перекладені 25 мовами.
Світову популярність Маю здобули передусім такі його твори, як «Через пустелю» («Durch die Wiiste», 1880), цикл про Віннету («Winnetou», 1893, 3. Bd.), «Скарби Срібного озера «(«Der Schatz im Silbersee», 1890). Біографічний та літературний інтерес становить автобіографія «Я» («Ich. Mein Leben und Streben», 1910).
Л. Дубова