ТОРРЕС-І-ВІЛЬЯРРОЕЛЬ, Дієґо де - Біографія, життя і творчість письменника

(1693 - 1770)

ТОРРЕС-І-ВІЛЬЯРРОЕЛЬ, Дієґо де - творчість письменника

ТОРРЕС-І-ВІЛЬЯРРОЕЛЬ, Дієґо де (Torres у Villarroel, Diego de — 1693, Саламанка — 1770, там само) — іспанський письменник.

Торрес-і-Вільярроель здобув освіту у Саламанкському університеті. З 1726 р. очолював кафедру математики того ж університету, пізніше змінив багато професій, а з 1745 р. став священиком. У яскравій, незвичайній навіть для свого часу особі Торрес-і-Вільярроелі поєднувалися немовби дві людини. Перша з них — невтомний шукач пригод, смілива і ризикована людина, яка, окрім усього, захоплюється містикою, астрологією, пише трактати з магії та окультизму, сонники та календарі і прославилась своїми астрологічними прогнозами, які регулярно публікує під іменем «Великого оракула із Саламанки». Друга — це допитливий вчений, знавець медицини, математики, астрономії, філософії, автор багатьох наукових праць, освічена й ерудована людина. Крім того, Торрес-і-Вільярроель був не позбавлений і художнього таланту, належав до кола найпомітніших письменників свого часу, тих, хто готував підґрунтя для іспанського літературного Просвітництва.

У літературу Торрес-і-Вільярроель увійшов як один із найпослідовніших спадкоємців традицій визначного іспанського сатирика Ф. де Кеведо. Вже у своїх ранніх віршах, уміщених у збірці «Політичне дозвілля...» («Ocios politicos...», 1726) Т.-і-В. ущипливо критикує сучасне йому іспанське суспільство. Основу творчого спадку зрілого Торрес-і-Вільярроеля становлять його художня автобіографія «Життя, походження, народження, виховання і пригоди доктора Дією де Торреса-і-Вільярроеля, описані ним самим» («Vida, ascendencia, nacimiento, crianza у aventuras del Dr. Diego de Torres у Villarroel, escrita por el mismo», 4 ч. — 1743, 5 ч. — 1752, 6 ч. — 1758) та збірка повістей «Повчальні сновидіння» (\152).

Автобіографія Торрес-і-Вільярроеля написана в дусі крутійського роману, реальним обставинам та фактам власного життя автор намагається надати цікавої, повчальної форми. Водночас світоглядні настанови автора оповіді суттєво підпорядковані вимогам та завданням просвітницької естетики. Збірка «Повчальні сновидіння» — це своєрідна галерея сатиричних типів тогочасного іспанського суспільства. Центральне місце у збірці займає повість «Видіння і прогулянки із Франсіско де Кеведо столицею» («Visiones у visitas con Francisco de Quevedo рог la corte»), у якій її автор разом із воскреслим із могили привидом Кеведо здійснює прогулянки Мадридом, під час яких вони разом спостерігають картини морального занепаду та духовної деградації в середовищі різноманітних соціальних прошарків іспанського суспільства. Аналогічна тематика характеризує й інші твори цієї збірки — «Переправа через Ахерон», «Листи у потойбічний світ «та ін. За стильовими ознаками манера письма Торрес-і-Вільярроеля тяжіє до барокової поетики з її підкреслено метафоричними та ускладнено синтаксичними формами висловлювання. Типово бароковими є й основні символи та мотиви його поезії. Творчий доробок Торрес-і-Вільярроеля представлений також численними сатиричними сонетами і віршами, стилізованими під народну пісню (сегідилью), оброблену в дусі тематики бароко (марнота і недовговічність людського буття, символіка смерті, мотиви потойбічного життя тощо). Загалом творчість Торрес-і-Вільярроеля є яскравим зразком поезії пізнього іспанського бароко.


В. Назарець