ЙОСА БУСОН - Біографія, життя і творчість письменника

(1716 — 1783)

ЙОСА БУСОН - творчість письменника

ЙОСА БУСОН (автонім: Танігуті — 1716, с. Кема поблизу Осаки — 25.11.1783, Кіото) — японський поет і художник.

Про життя Йоса Бусона відомо дуже мало, особливо про юність. З тих чи інших причин він замовчував деякі обставини свого життя і лише за досить скупими, сказаними мимохідь зауваженнями в його листах можна висловити ті чи інші здогади. Сім’я Йоса Бусона, судячи з усього, жила в достатку. Батько був чимось на кшталт сільського старости. Матір походила з містечка Йоса, можливо, саме тому згодом поет назвався Йоса Бусоном. Цим ім’ям він підписував свої твори у зрілому віці, а до цього використовував інші псевдоніми. Згідно із традицією, пристаючи до певної поетичної школи і починаючи друкуватися, поет неодмінно брав собі псевдонім, який згодом можна було поміняти.

У дитинстві Йоса Бусон здобув добру освіту, він читав китайських і японських класиків, навчався живопису. Припускають, що Йоса Бусон рано втратив батьків. У 17—19 років він покинув Едо, і відтоді у рідні місця ніколи не повертався. Ностальгійним почуттям пронизані більшість хоку Йоса Бусона, особливо поетичний цикл «Весняний вітерець над дамбою Кема». Одна із таємниць його життя: чому, провівши більшу частину життя в Кіото, неподалік від свого рідного селища, він так і не побував там.

Приїхавши в Едо, щоби навчатися живопису та поезії, Йоса Бусон незабаром став представником поетичної школи «Опівнічна альтанка» («Яхантьо»), керівник якої, Хаяно Хадзін, був продовжувачем поетичної лінії Мацуо Басьо. У цей час по цілій країні поширився рух за «повернення до Басьо», і школа Хадзіна відіграла в цьому русі чи не основну роль.

Після смерті Хадзіна Йоса Бусон покинув Едо і близько 10 років провів у мандрах. Він то жив у свого приятеля поета Ганто у містечку Юкі, то блукав районом Тохоку, то, намагаючись повторити шлях Басьо, мандрував Північчю. Йоса Бусон не залишив детальних подорожніх щоденників, але багато вражень зафіксовані в есе («хайбун»), які він написав і тоді, і пізніше. У 1753 р. Йоса Бусон перебрався в Кіото, де і жив до самої смерті.

У Кіото Йоса Бусон незабаром став однією із центральних постатей у середовищі художників-інтелектуалів. Друзі Йоса Бусона були водночас і вченими, і філософами, і літераторами. Іноді їх називали дилетантами. Далекі від усіх суспільних рухів, вони намагалися, порвавши зв’язки зі світом, віднайти свободу духу у світі мистецтва. Справжній «інтелектуал» («бундзін») — це людина, яка не перебуває на службі, живе вільно і займається мистецтвом, причому обізнана водночас із п’ятьма видами мистецтва — музикою, віршами, прозою, каліграфією і живописом. Творячи невимушено, вони приховували за зовнішньою простотою і свободою самовираження, за гаданою ефемерністю їхньої творчості доведений до досконалості професіоналізм. Збираючись разом, вони пили вино, милувалися красою пейзажів, писали вірші, «розважалися тушшю».

У 43 роки Йоса Бусон одружився, у нього народилася дочка Куно. Значна кількість замовлень давала змогу Йоса Бусону жити в достатку, і весь цей час вірші були для нього додатковим заняттям. Тільки після 50 років поезія поступово посіла в його житті місце тотожне живопису. У 1770 p., тобто за 15 років до смерті, Йоса Бусона було оголошено спадкоємцем Хадзіна, і він очолив школу «Опівнічна альтанка».

Останні 15 років життя стали для Йоса Бусона одночасно і найважчими через різноманітні сімейні негаразди та хвороби, але також найпліднішими у творчому плані. Із 1780 р. він майже не вставав з ліжка. 24 жовтня 1783 р. Йоса Бусон попросив одного зі своїх улюблених учнів записати свої останні тривірші:

Вивільга.

Чи не так співала вона колись

В домі Ван Вея?

З білої сливи

Тепер для мене розпочинається

Кожен світанок.

Українською мовою окремі вірші Йоса Бусона переклав І. Бондаренко.


О. КарпенкоНа нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.