ЕДГАР ПО - Хрестоматія з зарубіжної літератури

(1809—1849)

Едгар По — перший професійний літератор США, одна з найвидатніших і найтрагічніших постатей американської літератури. Він народився в родині акторів, у два роки втратив батьків і був взятий на виховання у сім'ю багатого південного комерсанта. Разом з названими батьками п'ять років провів в Англії, де відвідував школу — пансіон, а після повернення до Америки вступив до Віргінського університету, проте, хоч і мав блискучі здібності, навчався там недовго, оскільки значно перебрав кошти, на які міг розраховувати. Довелося поступити до Вест-Пойнтської військової академії, однак і там курс наук не завершив. Все це призвело до конфлікту з батьками, а після смерті прийомної матері він залишився без будь-якої підтримки. Протягом двох років По служить в армії, в артилерійській частині. Полишивши в 1831 р. військову службу, Едгар По стає професійним літератором, тобто живе лише на прибутки, які дає йому література. На цей час По був уже автором двох поетичних збірок, видрукуваних власним коштом — «Тамерлан та інші поеми бостонця» (1827, анонімно) та «Аль-Аараф, Тамерлан і малі вірші» (1829).

Потім розпочинається виснажлива праця у різних часописах, де Едгар По веде літературні відділи. До того ж багато пише і сам — статей, нарисів, літературних оглядів. Незважаючи на таку виснажливу працю, злидні й нестатки буквально душать поета і його родину.

Ще під час військової служби По поселився у своєї родички, закохавшись на все життя в її юну доньку. В 1836 р. вони побралися і були б дуже щасливі, якби не злидні. Хвора на сухоти Вірджінія померла в 1847 p., а коли це трапилося, в домі не знайшлося навіть простирадла, щоб обгорнути небіжчицю. Горе Едгара По було безмежним і вилилося у прекрасні вірші. У 40-ві роки він створює такі неперевершені шедеври англомовної поезії, як «Ворон», «Улалюм», «Еннебел Лі», «Дзвони», в яких передано високі романтичні настрої, тяжкі переживання від невимовної втрати.

У цей період з'являються і збірки оповідань, якими Едгар По започаткував нові, досі не знані літературою США, новелістичні жанри. Він став батьком детективної новели, створивши такі оповідання, як «Убивство на вулиці Морг», «Золотий жук». Саме від його розумного і спостережливого Огюста Дюжена ведуть свій «родовід» і Шерлок Холмс, і комісар Мегре.

Ще одним відкриттям Едгара По стала повість «Незвичайні пригоди Ганса Пфааля», яку можна вважати своєрідним прологом до появи наукової фантастики, що зазнала помітного розвитку лише через кілька десятків років. Саме тут найбільше виявилася незвичайна здатність Едгара По органічно поєднувати уяву з логікою, фантазію і вигадку з точністю деталей. Ці ж грані його таланту далися взнаки і в його так званих «готичних», близьких до європейського романтизму оповіданнях, де йдеться про речі таємничі, незвичайні, які відбуваються за участі потойбічних сил («Лігейя», «Падіння дому Ашерів», «Чорний кіт» та ін.).

У своїх критичних статтях Едгар По розробив теорію новели і вірша, акцентуючи на необхідності ставлення до літератури як до відповідальної праці, що вимагає напруження всіх душевних і розумових сил митця.

Поезії Едгара По досить важко перекладаються на інші мови. Новели ж його в Україні вперше виходили в перекладах Петра Карманського, що належав до «молодомузівців». У 30-ті роки їх перекладали Борис Ткаченко і відомий теоретик новели і письменник Майк Йогансен.На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.