АЛЬФОНС ДОДЕ - Хрестоматія з зарубіжної літератури

(1840—1897)

Альфонс Доде народився в маленькому містечку Німі на півдні Франції, неподалік від Тараскону, в заможній родині. Та коли хлопчикові виповнилося 8 років, сім'я збідніла і йому довелося заробляти на життя власною працею. У пошуках заробітків майбутній письменник зазнав чимало лиха, поки не зажив літературної слави. Він працював учителем, голодував у Парижі, розпочинаючи кар'єру поета і автора театральних п'єсок, що не мали успіху. Проте притаманні його вдачі веселість і щиросердість разом із запасом життєвих сил, що ними його наділив рідний сонячний південь, допомагали Доде долати всі ці знегоди. Тільки 1869 p., коли вийшла друком його книжка «Листи мого млина» — збірка нарисів і фантазій, навіяних спогадами про той — таки південь, становище Доде як письменника більш-менш вирівнялося.

У 70-80-ті роки побачили світ понад два десятки його романів та збірників оповідань («Королі у вигнанні», 1879; «Набоб», 1877; «Євангелістка», 1883 та ін.) і на час своєї смерті він уже вважався одним з найвидатніших французьких письменників. Твори його перевидають і читають і в наш час. Ім'я Доде називають поряд з іменами його великих сучасників і співвітчизників Золя і Мопассана як письменника, що правдиво змальовував свою добу і країну.

«Тартарен із Тараскону» (1872) належить до найкращих творів Доде. Починаючи цей роман, він хотів лише покепкувати з пристрасті до перебільшень і хвалькуватості, притаманної його землякам, схильних до витворення міражів, завдяки яким вони підтримують велику повагу до себе. Розповідь про Тартарена з Тараскону, про його вигадки, вимушені пригоди і мандри (бо за своєю природою він боягуз та обиватель, абсолютно нездатний до будь-яких авантюр), а головне — точне, детальне змалювання маленького південного містечка — і становить зміст книжки. Отже, розпочавши з легкої насмішки, Доде перейшов до сатири на провінційний закляклий побут. І провінціали страшенно роз-лютилися: справжні тарасконці воліли помститися авторові, який виставив їх на посміховисько перед усім світом.

Проте сам твір мав такий величезний успіх, що Доде написав ще дві частини «Тартарен на Альпах», 1885 і «Порт Тараскон», 1890.

Збагнувши, зрештою, що завдяки Тартаренові Тараскон уславився на весь світ, сьогоднішні тарасконці ревно шанують пам'ять своїх земляків — Тартарена і його автора. Щоліта у місті влаштовується свято, під час якого на вулицях обов'язково можна зустріти і самого Тартарена.

Творчість Доде була дуже популярною в Україні наприкінці XIX ст. Серед його шанувальників і популяризаторів варто передусім назвати Івана Франка.На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.