О'ГЕНРІ - Хрестоматія з зарубіжної літератури

(1862—1910)

О'Генрі — псевдонім Уїльяма Сіднея Портера, американського прозаїка, автора понад 200 новел, скетчів, гуморесок. Він був сином лікаря, дуже рано втратив матір. Після закінчення приватної школи працював у місцевій аптеці, водночас навчаючись на фармацевта. Проте в рідному південному містечку Грінсборо він лишався недовго. З 1882 року починаються його мандри, пошуки професії, життєві поневіряння. Він працює робітником на ранчо, служить то в земельній управі, то в банку, пробує видавати гумористичний журнал, співробітничає у великій газеті. Все це тривало відносно недовго, оскільки у банку, де він працював касиром, виявили нестачу грошей. І хоч він і намагався уникнути покарання, виїхавши до Південної Америки, проте через хворобу дружини змушений був повернутися, пройти через суд і відбути кілька років ув'язнення (1898—1901). Отож під час перебування у каторжній тюрмі штату Огайо він і почав писати новели, прибравши псевдонім О'Генрі.

Після звільнення з ув'язнення оселяється в Нью-Йорку і стає одним з найпопулярніших американських письменників. Дебютував він збіркою новел «Королі і капуста» у 1904 році. У сюжетах новел відбилися колізії його непростої долі, в їхніх героях — численні людські характери, з якими зводило письменника його драматичне життя.

Творчості О'Генрі чужі глобальні соціальні проблеми — вони чужі його героям, «маленьким», пересічним американцям: комівояжерам, торгівцям, клеркам, ковбоям, дрібним авантюристам, фермерам. Саме до них переймається співчуттям читач, який знайомиться з героями за якихось надзвичайних обставин і разом з ними приходить до несподіваної розв'язки, здебільшого щасливої, що її готує автор. Гумор і комедійність превалюють у творах О'Генрі над сатирою, мелодраматизм поєднується з гостросюжетністю, «образ — маска» героя — з «подвійною розв'язкою» (тобто такою, що наступає нібито двічі: спочатку — удавано, а потім — насправді) — з усім цим ми зустрічаємось у новелах О'Генрі, що складають збірки «Чотири мільйони», 1906 рік, «Серце Заходу», 1907 рік, «Голос міста», 1908 рік, «Дороги долі», 1909 рік та ін.

О'Генрі писав також і романи, але в історії літератури він відомий як неперевершений майстер новели. Красномовним є той факт, що, починаючи з 1919 p., у США щороку присуджується премія О'Генрі за кращий новелістичний твір року.

Першим перекладачем О'Генрі українською мовою був наш неперевершений гуморист Остап Вишня (збірка «Любовні напої», 1924).На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.