ЯРОСЛАВ ІВАШКЕВИЧ - Хрестоматія з зарубіжної літератури

(1894—1980)

Відомий польський письменник Ярослав Івашкевич народився в м. Кальнику (тоді Київська губернія, тепер Вінницька обл.) у родині вчителя. Його батько свого часу брав участь у польському повстанні, через що довгий час не міг дістати роботи. У домі Івашкевичів панувала культурна атмосфера, тут захоплювалися музикою і літературою (родичем Ярослава, старшим за нього на 12 років, був видатний польський композитор Кароль Шимановський).

У 1902 р. помер батько, і велика родина переїздить на два роки до Варшави, а потім надовго оселяється в Єлисаветграді (нині Кіровоград) по сусідству з родиною Шимановських, в яких збиралися артисти, музиканти, літератори. Уже в дитячі роки Ярослав виявив неабиякі музичні здібності. Ця стихія музики поряд з пізнішими «відкриттями» в собі стихій художньої літератури, а далі образотворчого мистецтва — не залишала Івашкевича протягом усього його життя.

Дбаючи про освіту здібного хлопчика, мати вирішує віддати його на навчання в IV київську гімназію, згодом він продовжує свою освіту з Київському університеті (1912—1918). Крім того, тут же він закінчує консерваторію, працює керівником літературної частини київського польського театру «Студії». Перебування в Україні дало письменникові в майбутньому величезний матеріал для творчості.

Перша літературна спроба Івашкевича «Втеча до Багдада» (1916) пов'язана із зимовим Саратовом, куди юнак їздив на чергову сесію до евакуйованого університету. Твір цей — типова стилізація на східний сюжет із досить заплутаною інтригою, героями — тінями, які мріють про втрачене щастя. Стилізація, тепер уже в дусі українських і російських народних переказів, продовжується в циклі «Легенди і Деметра», а також в оповіданні «Сім багатих міст Кощея Безсмертного».

Синтезом вражень київського періоду стала повість «Місяць сходить» (1924), де відтворено життя поляків в Україні на початку XX ст. Духовну драму талановитого миті розкрито в історичних романах «Літо в Ноані» (1936) із лиття Шопена, «Маскарад» (1939) — з життя Пушкіна.

Роки війни активізують творче зростання письменника. У збірці оповідань «Старий цегляний завод» (1943), «Нова любов та інші оповідання» (1943) утверджуються високі моральні якості польського народу, його патріотизм, готовність захищати до кінця свою незалежність. Оповідання «Ікар» саме й належить до цього циклу творів. Боротьбі з фашистськими окупантами присвячена і повість «Млин на Лютині» (1946).

Центральне місце в прозі Івашкевича посідає роман «Хвала І слава», де показане розчарування довоєнної польської інтелігенції в тогочасній дійсності, а також поставлена одна з центральних проблем його творчості — митець і життя.

Творчість Івашкевича — письменника, тісно пов'язаного з Україною, завжди знаходила тут гарячий відгук. Значна частина його творів перекладена українською мовою, про нього написано багато статей та монографії.На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.