ДЖОРДЖ ОРУЕЛЛ - Хрестоматія з зарубіжної літератури

(1903—1950)

Джордж Оруелл (справжнє ім'я Ерік Блер) був людиною непростої біографії. Випускник аристократичного Ітонського коледжу, офіцер імперської поліції в Бірмі, він, проте, виступав проти колонізаторської політики Британії. Воював в Іспанії на боці республіканців. Там він був поранений. Під час другої світової війни і після неї побував як журналіст у Франції та Німеччині, пишучи кореспонденції, нариси, романи, есе.

Найвідоміші твори Оруелла — сатиричні притчі, написані після другої світової війни: «Ферма «Рай для тварин» і «1984». В обох творах висловлено гостре неприйняття суспільства, в якому нанівець зведено цінність кожної окремої людини, і її свідомістю, почуттями, життям маніпулюють безчесні «невидимі» правителі, що видають себе за її найбільших друзів, захисників і вболівальників. У «Фермі «Рай для тварин» це показано, здавалося б, дещо спрощено, як у байці: тварини уособлюють людей, скотний двір — людську громаду. Тут до влади приходить хитрий і найпідліший, користуючись результатами праці чесних і порядних. Ця повість витлумачувалася в колишньому Радянському Союзі як пасквіль на соціалізм. Усе це в сатирі Оруелла і справді є, хоча адреса його твору значно ширша — вона спрямована проти будь-якої тоталітарної держави, проти будь-якого гноблення людини людиною. Як пояснював сам Оруелл у нарисі «Англія, ваша Англія», написаному на початку другої світової війни, «... високо цивілізовані людські істоти літали навколо, намагаючись вбити мене. Вони не відчували ніякої ворожнечі до мене персонально, так само, як і я до них. Вони тільки виконували свій обов'язок, як вони самі казали.

Більшість з них, я не маю жодного сумніву, були щиросердими, законослухняними людьми, що ніколи й не думали про можливість убивства в приватному житті. З іншого боку, якби комусь з них пощастило рознести мене на друзки за допомогою добрячої бомби, це б не завадило їм спати спокійно. Адже вони служать своїй країні, яка й наділена владою звільняти їх від відповідальності за скоєне зло.

Той не може правильно оцінити сучасний світ, хто не визнає гнобленої сили патріотизму, національних почуттів. За певних обставин вони не виникають, але як позитивній силі їм нема чого протиставити... Гітлер і Муссоліні піднялись у своїх країнах і прийшли до влади значною мірою саме тому, що зуміли скористатися ними, тоді як їхні опоненти зробити цього не зуміли».

Щодо роману «1984», то це значно складніший, більш психологічний твір. У ньому дано досить похмурий прогноз на майбутнє для західної людини, оскільки позбавлення особистості, самостійності мислення, неповторності почуттів, способу життя стане з часом, на думку Оруелла, визначальним і для західної цивілізації, що перетворюється в масове споживацьке суспільство.На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.