КАЗКИ - Хрестоматія з зарубіжної літератури

З раннього дитинства кожному з вас розповідали або читали цікаві казки.

Казки бувають народними, тобто такими давніми, що ніхто не пам'ятає їхніх авторів. Народні казки мандрували світом і передавалися з уст в уста, часто перероблялися, збагачувалися деталями. Згодом казки почали записувати їх збирачі — учені — фольклористи, письменники. Існують також авторські казки, які пишуть письменники.

У казках завжди відбувається щось неймовірне, фантастичне. У них можуть діяти боги і герої, богатирі, шляхетні пани і простолюдини, тварини і фантаст . істоти. Здебільшого герої казок вирушають на пошуки щастя, правди, скарбів, кращого життя. А ще, і це дуже важливо, у казках добро завжди перемагає зло.

Казки можуть розповідати про тварин, пригоди, різні життєві випадки. В них не тільки поетизується добро, а й висміюється зло.

Казки близькі до міфів, оскільки в них також персоніфікуються сили природи, набуваючи рис живих істот. Водночас казки відрізняються від міфів. Міф виникає здебільшого як з'ясування, пояснення певних явищ, а казка розповідається слухачам, щоб розважити їх чи повчити. І ніхто, крім дітей, не очікує від казки правдивості. Дорослі знають, що все в ній буде уявне, умовне, фантастичне.

Кожний народ має власні казки, в яких відбито його життя, звичаї, мрії, поняття про добро і зло. Усім вам добре відомі українські народні казки про Правду і Кривду, про Котигорошка та ін. А ще існують казки африканські, індійські, арабські...

Чимало письменників зверталися у своїй творчості до казки. Так, «Казку про Лиса» написав Іван Франко, багато чудових казок написав Олександр Пушкін, авторами казок залишилися в історії світової літератури Шарль Перро і Ганс Крістіан Андерсен. Чудові твори належать перу сучасних письменників — казкарів: Уолту Діснею («Білосніжна і сім гномів»), Астрід Ліндгрєн («Малюк і Карлсон, який живе на даху») та ін. Сучасна казка все тісніше переплітається з фантастикою, вигадка «підкріплюється» технічними винаходами. Але й давня казка продовжує жити, приваблюючи все нові покоління малюків.