Хрестоматія

(1907)

Шведська письменниця Астрід Анна Емілія Ліндгрен написала багато художніх творів для дітей і про дітей, у яких тісно переплітаються реальність з фантастикою, завдяки чому вибудовується казковий сюжет. Так було написано спочатку «Пеппі Довгу панчоху» (1945), де, за визнанням авторки, сирітка Пеппі своїми вчинками і вдачею задовольняє мрію кожної дитини про всесилля добра. Про хлопчика, що мріє бути детективом, про те, як він потрапляє до вимріяного світу і що там знаходить, Астрід Ліндгрен розповідає у книжці «Пригоди Калле Блумквіста» (1946). Через деякий час Ліндгрен пише казку «Міо, мій Міо» (1954), в якій сирота, хлопчик Міо, перемагає лицаря Като — втілення злих сил. І сама природа в цих книжках дуже близька настроєві героїв, вона ніби акомпанує їхнім переживанням. У розповіді про сирітський притулок «Расмус — волоцюга» (1956) дітям допомагають не тільки добрі люди, а й тварини і навіть речі.

Перша книжка про Малого і Карлсона побачила світ у 1955 р. В ній описано буденне життя хлопчика і його родини в сучасному місті. Карлсона дорослі вважають вигадкою хлопчика, виявом його потягу до всього таємничого і незвичайного. Проте і сам Карлсон не є чимось надзвичайним, він не наділений фантастичною силою чи надприродною могутністю. Такий собі енергійний товстенький похвалько, який відрізняється від людей тим, що живе на даху і вільно переміщується у просторі, занадто любить себе і завжди готовий до авантюри, до пригод, до дії. «Найкращий у світі Карлсон з його проявами дитячої незадоволеності й безмежного егоїзму є справді чарівним»,— писали критики.

Продовженням книжки про Малого і Карлсона стала друга частина «Карлсон, що живе на даху, прилітає знов» (1963) і третя, остання, «Потаємно з'являється Карлсон, що живе на даху» (1968), де пародіюється детектив.

На початку 60-х років Астрід Ліндгрен створила серію радіопередач про маленьку Чьорвен та її друзів. Згодом було зроблено фільм, а на його основі написано книжку «Ми на острові Сальтрока», в якій поетично змальовано життя дітей.

Шведську письменницю Астрід Ліндгрен називають Андерсеном наших днів. У 1958 р. її нагороджено медаллю великого датського казкаря.На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.