Проаналізуйте роман О. Пушкіна Євгеній Онєгін в аспекті взаємодії романтизму і реалізму

Проаналізуйте роман О. Пушкіна Євгеній Онєгін в аспекті взаємодії романтизму і реалізму

Роман Пушкіна "Євгеній Онєгін" видавався окремими главами упродовж декількох років. Деякі критики, мабуть, тому сприймали роман як "набір строкатих глав" і вважали цей строкатий характер оповідання художнім недоліком, говорили про відсутність цілісності в романі. Але Пушкін і сам говорив про особливості свого твору :

І далечінь вільного роману

Я крізь магічний кристал

Ще не ясно розрізняв.

Автор вже в першій главі признається, що писав її без плану і знайдені в ній протиріччя виправити не бажає. Але, з іншого боку, роман є цілісним твором, що відрізняється своєю стрункістю, чіткістю і закінченістю.

Сюжет "Євгенія Онєгіна" незвичайно простий, якщо не сказати банальний. У романі представлено всього дві сюжетні лінії: Онєгін - Тетяна, Онєгін - Ленский, тобто любовна і особиста. У романі відсутня традиційна розв'язка - герой не приведений автором ні до смерті, ні до весілля, він покинутий в злу для нього хвилину. Пушкін залишає фінал відкритим, щоб максимально наблизити сюжет роману до реальності. Для нього важлива смислова недомовленість, відчуття якої неможливо було б передати за наявності розв'язки. Відомий критик В. Г. Белинский зв'язував ідейно-композиційну роль відкритого фіналу з поняттям зайвої людини, якій середовище не надає можливості самореалізуватися. Д. Благий же розумів значення відкритого фіналу як один із законів поезії Пушкіна. Він бачив в нім значиме умовчання - один з прийомів поета, при якому порожнеча, наділена великим сенсом і не має слів для вираження. Як би то не було, ми розуміємо, що відкритий фінал використовувався Пушкіним спеціально, і це не недолік, а підтвердження таланту поета.

Основним прийомом в побудові композиції роману є дзеркальна симетрія. Способом її вираження є зміна героями позицій, займаних в романі. Спочатку Тетяна і Євгеній зустрічаються, Тетяна закохується в нього, страждає із-за неподіленої любові, автор співпереживає їй і подумки супроводить свою героїню. При зустрічі Онєгін читає їй "проповідь". Потім відбувається дуель між Онєгіним і Ленским - подія, композиційною роллю якої є розв'язка особистої сюжетної лінії і визначення розвитку любовної інтриги. При зустрічі Тетяна і Онєгіна в Петербурзі він виявляється на її місці, і усі події повторюються в тій же послідовності, тільки автор знаходиться поряд з Онєгіним. Ця так звана кільцева композиція дозволяє нам повернутися в минуле і створює враження від роману як від гармонійного, закінченого цілого.

Прийом кільцевої композиції розкриває перед читачем криза душі Онєгіна. Він дивиться на життя очима Тетяни - "покірливої дівчинки". Її переживання, які тоді здавалися йому смішними, тепер були предметом його життя. Ці переклички показують зміни, що відбуваються в характері Онєгіна. У першій главі Євгенії уперше з'являється у світлі, потім покидає його і вільний час, що утворився, не займає ні письменництвом, ні читанням. У останній главі читач знову помічає Онєгіна у вищому світі. Але своє самітництво він здатний з великим толком різноманітити читанням і творчістю. Євгеній навчився читати "духовними очима" "між друкарськими рядками", "трохи не зробився поетом".

Також повернення в минуле дозволяє нам зіставити два образи Тетяни : як сільської дівчини і як світської пані. Читач спостерігає внутрішню еволюцію життєвих позицій героїні, її дорослішання, здатність контролювати свої емоції, бути стриманіше. Але в той же час це викриває неспроможність її образу. Тетяна, як і раніше, опиняється не в силах зрозуміти Онєгіна. У минулому вона вимірювала коханого по рамках сентиментального героя, потім героя романів Байрона, намагаючись сприймати Онєгіна через літературні стандарти. Але він не Чайльд Гарольд, і не він являвся їй в снах. Онєгін не підходив ні на одну з цих ролей. Так і зараз Тетяна не здатна повірити в щирість його почуттів, усвідомити їх значущість як спроби встановитися і реалізуватися у цьому світі.

Також істотною особливістю композиції є наявність ліричних відступів в романі. З їх допомогою створюється образ ліричного героя, що робить роман лироэпическим. Ці внесюжетные розмови автора з читачем і його роздуму на різні теми панують над сюжетом і навіть іноді обумовлюють його подальший розвиток.

Таким чином, дуже часто ми маємо справу не стільки з сюжетом, скільки з його обіграванням. Роман оповідає і про долі героїв, і про створення роману, його написання, що стає однією з найважливіших тим, таких, що зачіпають в творі. Також ліричні відступи роблять можливим використання в романі інверсії. Авторові важливо був зображувати середовище, розширити композицію і зробити епічні обставини предметом зображення.

Стає ясно, що в побудові композиції роману "Євгеній Онєгін" спостерігаються дві тенденції: незвичайна свобода оповідання, строкатий характер, невимушеність розвитку сюжету і щось напрочуд гармонійне, що робить роман цілісним і закінченим. Ці дві тенденції обумовлено тим, що Пушкін прагнув максимально наблизити роман до дійсності і в той же час встановити дистанцію з літературними канонами, тобто, в цілому, зробити свій твір самим життям, оригінальним і неповторним.

Онєгінська строфа — 14-рядова строфа, написана чотиристопним ямбом, яку започаткував О.Пушкін у романі "Євгеній Онєгін".

Перші чотири рядки у такій строфі мають перехресне римування, наступні чотири — суміжне, подальші чотири рядки — кільцеве, а останні два рядки — знову суміжне.

У строфі закономірно чергуються жіночі рими (з наголосом на передостанньому складі) з чоловічими (з наголосом на останньому складі). Схематично це можна Показати так: АбАбВВггДееДєє (великими буквами позначено жіночі рими, малими — чоловічі).

Онєгінська строфа була дуже гнучкою і давала можливість висловити найрізноманітніші інтонації: і тонкий ліризм й урочистість, і гумор, і сарказм. Заключні два рядки часто містять прислів'я, приказки, влучні вислови, що стали крилатими.

Наприклад.

"... А щастя видилось безмежне

Так близько! Та любов моя

Розбилася. Необережний

Зробила, може, вчинок я,

Мене в тужливому риданні

Благала мати; бідній Тані

Були однакі всі шляхи.

Я вийшла заміж. Без пихи

Я вас прошу мене лишити.

Я знаю: в вашім серці єсть

І гордість, і справдешня честь,

Я вас люблю (пощо таїти?),

Та з ким я стала до вінця -

Зостанусь вірна до кінця".

(О.Пушкін, "Євгеній Онєгін". Переклав М.РильськийНа нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.