Розкрийте особливості сюжету та композиції історичного роману В. Гюго Собор Паризької Богоматері, його філософсько-романтичний характер

Розкрийте особливості сюжету та композиції історичного роману В. Гюго Собор Паризької Богоматері, його філософсько-романтичний характер

"Собор Паризької Богоматері" - один із кращих історичних романів XIX ст., написаний у романтичному стилі в 1830 р., а надрукований у 1831 р. Створення історико-романтичного роману збігалося з підготовкою революції 1830-го року, оскільки внутрішній зміст твору і своєрідний фон, на якому розгорнулася драма головних героїв, - це зростання невдоволення народу і його бунт.

У першій пол. XIX ст. у Франції розрослася ціла кампанія знищення архітектурних пам'яток, а тому письменник виступив твором на захист споруд епохи Середньовіччя. Поштовхом до написання твору стало слово ANARKH ("фатум", "доля"), яке автор побачив одного разу на Соборі. Гюго шукав дещо вічне, у чому всі епохи об'єднані. Так, на перший план виступив образ Собору Паризької Богоматері, який створювався народом століттями.

Мета Гюго - передати дух історії, її атмосферу. Але ще важливіше для письменника - висвітлити вічну боротьбу добра і зла, що йому вдалося на розкритті кохання трьох молодих людей.

Письменник змалював картину життя Парижа XV ст. Гюго майстерно передав колорит епохи, але при цьому не відобразив конкретних історичних подій, а вміло відтворив повсякденність у романтичному руслі. Романіст від самого початку твору занурив читача в атмосферу яскравого середньовічного життя, де перед нами постали представники різноманітних верств суспільства: від злидарів з Двору Чудес до короля Людовіка XI.

Задум роману належить до 1828 року; саме цим роком датований план твори, у якому вже намічені образи циганки Есмеральди, закоханих у неї поетаГренгуара і абата Клода Фролло. У цій початкового плануГренгуар рятуєЭсмеральду, кинуту в залізну клітку за наказом короля, і натомість на шибеницю, тоді як Фролло, розшукавшиЭсмеральду в циганському таборі, передає їх у руки катів. Пізніше Гюго кілька розширив план роману. На початку 1830 року у нотатках з полів плану з'являється запис - ім'я капітанаФеба деШатопера.

До безпосередню роботу над книгою Гюго почав кінці липня 1830 року, але липнева революція перервала його, відновити що він зміг лише ближче у вересні. У. Гюго почав працювати над романом за угодою з видавцемГосленом. Видавець погрожував стягнути з автора у тисячу франків кожну прострочену тиждень. Щодня мав хорошу репутацію, а ви тут у турботах несподіваного переїзду нові квартиру втрачені все запису і начерки, пропав весь підготовлений працю, і рядки не написано.

Хоча на початку 1930-х автор "Собору Паризької богоматері" і був ще прибічником конституційної монархії, вона вже негативно ставився до королівського абсолютизму і дворянського стану, обіймав панування мови у Франції 15 століття, якого віднесено події,излагаемие у романі. Наприкінці періоду реставрації поруч ізантидворянскими ідеями яскраве вираз знаходять у Гюго також нові йому антиклерикальні переконання. Завдяки цьому роман про далекому історичному минулому звучав дуже актуальне за умов на той час, коли мови у Франції стала на порядку денному боротьби з дворянській та церковною реакцією.

Роман закінчено на два тижні раніше призначеного терміна. 14 січня 1831 року дописана остання рядок. Гюго вдивляється в гору обписаних листків. Ось що Грузія може укладати у собі пляшка чорнила!

Першої читачкою рукописи стала дружина видавця. Цієюпросвещенной дамі, що займалася перекладами з англійської, роман видався надзвичайно нудним.Гослен поспішив передати широкого оприлюднення відгук своєї дружини: "Не буду більше на відомі імена, може статися потерпиш збитки через цих знаменитостей". Проте друкування книжки не затрималося. "Собор Паризької богоматері" побачив світ 13 лютого 1831 року

"Собор Паризької богоматері" - твір, що відбиває минуле крізь призму поглядів письменника - гуманіста ХІХ століття, який прагнув висвітлити "моральний бік історії" і підкреслити ті особливості подій минулого, які повчальні для сучасності.

Гюго писав свій роман під час піднесення і перемоги демократичного руху, що ознаменував остаточним падінням династії Бурбонів.На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.