Проаналізуйте збірку А.Міцкевича Балада і романси. Мотиви туги у циклі Кримські сонети, ліризм творів, що увійшли до циклу

Проаналізуйте збірку А.Міцкевича Балада і романси. Мотиви туги у циклі Кримські сонети, ліризм творів, що увійшли до циклу

Адам Міцкевич - найвидатніший польский поет. Його роль для польської літератури можна порівняти з роллю Пушкіна для російської літератури, Шевченка — для української. Міцке­вич був родоначальником нової польської літератури й нової польської мови. Польський поет, засновник польського роман­тизму, діяч національно-визвольного руху, народився 24 грудня 1798 року на хуторі Заосся біля міста Новогрудка, що входить нині до складу Білорусії. Раніше білоруські землі належали Лит­ві, тому Міцкевич і називає своєю батьківщиною Литву. Батько його, Микола Міцкевич, адвокат, належав до дрібнопомісної шляхти. У будинку Міцкевичів жили волелюбні традиції польських патріотів. Микола Міцкевич сам брав участь у народно-визволь­ному повстанні 1794 року під керівництвом Тадеуша Костюшка й намагався прищепити почуття патріотизму та волелюбності сво­їм дітям. Багато цікавих легенд і повір'їв чув юний Адам і від Блажея, значення якого для поета можна порівняти зі значенням Орини Родіонівни для Пушкіна. Розвитку поетичної уяви Міцкевича сприяла й мальовнича природа околиць Новогрудки.

" Кримські сонети " - це цикл з 18 творів Адама Міцкевича , присвячених перебуванню поета в Криму. Сонети характеризуються мелодійністю , глибоким ліризмом , проникливістю . Вони наповнені високохудожніми описами пейзажів Криму , пройняті атмосферою півдня .

Тема природи в сонетах Міцкевича розкривається дуже поетично , чарівно . Гори Криму , море , неповторні заходи і світанки узбережжя , унікальні степові ландшафти - все цю , побачену їм красу , поет передає метафорами , казковими образами , дивовижними порівняннями . Степ порівнюється з океаном , хмарка - з лебедем .

" Світильниками зірок гарем небес розшитий ;

Між ними хмарка пливе неквапливо ,

Як лебідь , що дрімає на синяві затоки ,

Крута груди білого , крило як жар горить … "

Природа постає в ліриці Міцкевича в єдності і зв'язку з людською душею. Поет проводить паралель між морем і думкою , між духом і вітрилом:

" Про море ! Між твоїх веселих чуд підводних

Живе поліп. Він спить при шумі бур холодних ,

Але щупальця поспішає розправити в тиші.Неповторна природа Криму , історичні місця пробуджують в поета філософські роздуми . У сонеті "Бахчисарай " Адам Міцкевич розповідає про свої враження від прогулянки по колишньому палацу кримського хана. Слава , влада , любов і пристрасті , що кипіла у гаремі - все це минуло . Ніщо людське під місяцем не вічне. Однак основні мотиви " Кримських сонетів " Міцкевича - це самотність людини, відірваної від рідної землі , занедбаного на чужину , туга за батьківщиною - Литві , про улюблених людей , з якими розлучений . Автор говорить в одному з сонетів , що трясовини Литви йому милею , ніж всі ніжні шовковиці Криму. Кримський цикл сонетів написаний Адамом Міцкевичем в період висилки його царським урядом за участь у заборонених підпільних суспільствах.

Про думка! В тобі живе змія спогадів.

"Балади і романси" ( 1822-1823 ) . Роки навчання Міцкевича у Віленському університеті та роки його життя в Ковно складають перший , так званий ві- Ленський- ковенський період його творчості. До цього періоду належать лірична поезія Міцкевича , його балади та романси , оди і пісні , в яких поет відбив свої революційні настроенія.Проізведенія цих років були опубліковані Міцкевичем в двох окремих томах , що вийшли в 1822 і 1823 роках.

Поетичної програмою Міцкевича цих років з'явилася його балада "Романтика" (1821) , в якій поет цілком виразно і сміливо протиставляє свої естетичні принципи нормам поетики класицизму. У цій баладі Міцкевич закликає поетів керуватися не встановленими правилами та зразками , а слідувати своєму поетичному почуттю , прислухатися до голосу народної поезії.

Канонами лженауки , яка прагне підпорядкувати живе життя своїм штучним нормам , поет протиставляє "почуття і віру " простих людей , тонко відчувають життя і сприймають її у всьому різноманітті і глибині.