Визначте новаторський характер драматургії А. Чехова. Розкрийте жанровий зміст і образну систему п'єси Вишневий сад. Роздуми письменника про долю батьківщини, про вибір людиною свого життєвого шляху
Тема п'єси "Вишневий сад" — міркування драматурга про долю Росії, про її минуле, сьогодення й майбутнє, причому вишневий сад, "прекрасніше якого нічого на світі ні" (III), персоніфікує для Чехова батьківщину ("Вся Росія наш сад" (II), — говорить Петя Трофимов). Ідуть у минуле колишні хазяї країни — помісні дворяни, духовно безпомічні й практично неспроможні в економічних і суспільних умовах початку XX століття. На зміну їм приходить енергійна ділова людина — купець і підприємець, вона заради наживи спотворює землю й руйнує її красу. Чехів, однак, вірить, що згодом у Росії з'являться й інші люди, які будуть не рубати, а саджати сади.
Про це говорить Аня, утішаючи Любов Андріївну: "Ми насадимо новий сад, роскошнее цього… " (III). Ідея п'єси — у запереченні дворянсько-помісного минулого й буржуазного сьогодення росіянці життя. Одночасно драматургу надією дивиться в майбутнє Росії: воно представляється авторові щаслив і світлим, хоча прийде дуже нескоро (про цьому прекрасний далеке через сто-двісті років мріють герої не тільки "Вишневого саду", але й попередньої п'єси А. П. Чехова — "Три сестри"). Таким чином, тема й ідея п'єси мають соціально-філософське звучання, адже драматург пропонує своє осмислення загальних питань національного розвитку Росії.
"Вишневий сад", як і інші п'єси Чехова, відрізняється яскравою художньою своєрідністю, що обумовлено прагненням автора максимально наблизити театр до життя. Тому драматург свідомо відмовляється від багатьох традиційних театральних прийомів: відділення героїв на позитивні й негативних, від довгих монологів і реплік "убік", від жанрової однозначності. По жанрі "Вишневий сад" — комедія, але незвичайна — лірична комедія. Відомо, що автор і режисер-постановник, А. П.Чехов і К. С. Станіславський, розійшлися у визначенні жанру "Вишневого саду".
Режисер Мхата прочитав п'єсу як драму, підкреслюючи тим самим, по-перше, драматизм переживань хазяїв маєтку й, по-друге, смутне враження від загибелі краси миру — вишневого саду, що приноситься в жертву вигоді Слізні переживання Гаева й Раневской — хазяїв маєтку — були прийняті за чисту монету, що суперечило авторському задуму. Чехів назвав свою п'єсу комедією й наполягав на цьому визначенні в листах до Станіславського. Чому?
Тому що в глибину переживань Раневской і Гаева вірити не можна: ці люди не здатні на глибокі, сильні почуття. У п'єсі Чехов використовує звичайний комічний прийом — видима розбіжність між зовнішнім виглядом і внутрішнім виглядом героїв У першій дії Раневская заявляє, що любить свою батьківщину, любить вишневий сад, де пройшли її дитинство і юність, що вона любить свою рідну дочку Аню й прийомну дочку Варю, що вона щаслива повернутися з Парижа додому. Все це героїня говорите наснагою, зі слізьми на очах.
Але наступні події й учинки Любові Андріївни переконливо доводять, що ці запевнення є по більшій частині тільки словами й щирі сльози треба відрізняти від слізливості чутливої поміщиці. Раневская нічого не робить для порятунку свого родового маєтку, вона тільки без кінця позичає гроші в Лопахина на власні кишенькові витрати, а в день торгів (! ) улаштовує бал у своєму будинку. Довідавшись між танцями про продаж маєтку, вона гірко плаче, не слухаючи ні виправдань Лопахина, ні розрад Ані.
В останній дії, їдучи в Париж, тобто знову залишаючи свою дорогу батьківщину й улюблених дочок, вона раптом зізнається, що тепер її життя стало спокійніше іона навіть краще спить: після продажу саду нерви її зміцніли, тому що подія, який вона так боялася, уже відбулося й нічого назад уже не повернеш. Так само егоистично, як до саду, Любов Андріївна ставиться до своїм близького. Вона забирає всі гроші, прислані ярославською бабусею для Ані, і їде в Париж, щоб прожити їх там зі своїм невірним коханцем Вона зовсім забуває, що її дорога Варячи мріє піти в монастир, але для цього їй потрібний внесок хоча б у тисячу рублів.
Чи можна серйозно вірити в переживання Гаева? Після аукціону він приїжджає додому й говорить зі слізьми в голосі: "Я сьогодні нічого не їв… Скільки я вистраждав!
Утомився я жахливо" (III). Але в цю мінуту він уловлює стукіт більярдних куль із сусідньої кімнати, і далі треба авторська ремарка: "У Гаева міняється вираження, він уже не плаче" (там же). На перший погляд драматичною героїнею є Шарлотта Іванівна У парку вона сумно міркує про своє життя: у неї немає ні батьків, ні рідного будинку, де неї люблять і чекають, вона не знає свого віку, місця народження: "Звідки я й хто я — не знаю" (II). Це дійсно драматичний монолог бідної, самотньої гувернантки.
Але автор не акцентує смутне враження від слів героїні й навіть попереджає його несподіваною ремаркою: "Дістає з кишені огірок і їсть" (II). У п'єсі Епиходов увесь час скаржиться на своє життя, але хіба можна всерйоз сприймати його стогони, які потрібні головним чином для "интересничанья" перед Дуняшей. Адже всі нещастя конторника-страждальця не йдуть далі таргана в кружку із квасом і зламаним києм. Таким чином, в "Вишневому саду" немає по-справжньому нещасних героїв, які б сприймали життя дійсно драматично.
При цьому в п'єсі є смішні, навіть фарсові ситуації ("нещастя" Епиходова, падіння Пети зі сходи), непорозуміння (Варячи помилково б'є ціпком Лопахина замість Епиходова), комічні характери ( Симеонов-Пищик зі своїми вічними грошовими проблемами, Шарлотта з її черевомовленням і фокусами та ін. ). Отже, Чехов цілком обґрунтовано міг назвати свою п'єсу комедією. Для створення комічного ефекту драматург майстерно використовує традиційні комічні прийоми.
Наприклад, в "Вишневому саду" Чехов прибігає до "пародійного відбиття", або "кривому дзеркалу". Центральних героїв, які зовні виглядають чи ледве не трагічними персонажами, автор оточує "бічними", відверто фарсовими фігурами Ці останні підкреслюють комічну сутність центральних (псевдодраматических) персонажів. Так, Епиходов зі своїми "двадцятьома двома нещастями" представляє карикатуру на інтелігента Петю Трофимова, Дуняша — карикатуру на Раневскую, Яша — на Гаева, Симеонов-Пищик — на Лопахина (В. В.Ермилов "А. П.Чехов" М. , 1951, с.474). Інший чеховський прийом комічного — коли за зовні драматичним монологом героя треба комічна сцена, що по контрасту повинна згладити смутне враження від попередньої фрази.
Наприклад, захоплені вигуки Раневской по приїзду в маєток сприймаються з іронією через наступний монолог Гаева про "дорогу, вельмишановну шафу" (I); під час натхненного мовлення Пети Трофимова про "горду людину" (II) у глибині сцени проходить Епиходов (! ); занадто відверті докори Раневской, адресовані Пете на балі, закінчуються його комічним падінням зі сходи (III). "Вишневий сад" — лірична комедія. Смутний настрій зв'язаний у п'єсі із загибеллю саду. Крім того, Чехов зі співчуттям малює героїв, яких, слідом за Фірсом, з повним правом можна назвати "недотепами" (III).
Всі вони живуть "враздробь" (II), неустроенно, нещасливо. Навіть Петя, цей "вічний студент", що так красиворассуждает про "горду людину" і світлому майбутньому; навіть Лопахин, такий щасливий ділок і така самотня людина. Чехів показує відчуженість людей, їхнє небажання зрозуміти один одного. Для цього автор використовує комічний прийом "діалог глухих", коли співрозмовники не чують один одного. У першій дії Дуняша розповідає Лопахину, що Епиходов зробив їй речення, а Лопахин у той же час прислухається, чи не приїхала Раневская зі станції, і ніяк не реагує на настільки важливе повідомлення покоївки.
У другій дії на монолог Шарлотти про її нещасну долю ніхто зі слухачів не відгукується, але все жваво обговорюють принадності закордонного життя. Ліричний настрій у п'єсі народжується тому, що Чехов співчуває своїм героям, хоча не прощає їм загибелі саду У цій сумній події всі винуваті: старі хазяї пишаються своїм маєтком і тільки; новий власник, бажаючи врятувати сад, пускає його під сокиру; молоді герої привітають загибель живого саду, маючи намір у майбутньому насадити нові сади. Отже, А. П. Чехов, на думку М. Горького, "створив зовсім оригінальний тип п'єси — ліричну комедію" ("Про п'єси"). Саме так варто визначити жанрова своєрідність "Вишневого саду".
На відміну від Станіславського, драматург не побачив драми в загибелі чергового "дворянського гнізда". Навпаки, у словах Пети, що призиває своїх слухачів до нового життя, виражається авторська бадьорість і філософський оптимізм (II). В "Вишневому саду" показані люди России, що йде, — "уламки старого барства", Гаїв і Раневская. Комізм їхніх характерів Чехов будує на невідповідності їхньої зовнішньої респектабельності, значущості й внутрішній безхарактерності. У своєму недитячому віці вони зуміли зберегти зовсім дитяче легкодумство й незнання реального життя В образі Лопахина помітний комічний контраст — зовнішня впевненість і цілеспрямованість у ділових питаннях і внутрішній боязкості, нерішучість погано вихованої й малоосвіченої людини, коли він спілкується зі своїми колишніми висококультурними панами.
Роль образів -символів у п'єсі. Сенс назви.
Символіка - важливий елемент чеховської драматургії. Символ - предметний образ , який заміщує в художньому тексті кілька смислових значень . Окремі мотиви і образи в п'єсах Чехова нерідко отримують символічне навантаження . Так , символічний сенс набуває образ вишневого саду .
Вишневий сад - прекрасне творіння природи і рук людських . Це не просто фон , на якому розвивається дія , але уособлення цінності і сенсу життя на землі. Слово сад у Чехова означає довге мирне життя , що йде від прадідів до правнуків , невпинний творчий працю . Символічне наповнення образу саду багатогранно : краса , минуле , культура , нарешті , вся Росія .
Вишневий сад стає в п'єсі свого роду пробним каменем , що дозволяє виявити істотні властивості персонажів. Він висвічує духовні можливості кожного з дійових осіб. Вишневий сад - це і сумне минуле Раневської і Гаєва , і сумне даний Лопахіна , і радісне і одночасно невизначене майбутнє Петі і Ані. Але сад - це і господарська основа маєтки , нерозривно пов'язана з кріпацтвом . Так , з образом вишневого саду виявляються пов'язані роздуми про соціальний устрій російського життя.
Настає період Лопахіна , вишневий сад тріщить під його сокирою , він приречений , його вирубують під дачні ділянки . У перемозі Лопахіна є певна історична закономірність , але разом з тим його торжество не принесе рішучих змін : загальний лад життя залишиться колишнім.
Петя і Аня живуть заради майбутнього. Вони розуміють красу вишневого саду . Петя відчуває, що сад не тільки зганьблений крепостническим минулим , але й приречений справжнім , в якому немає місця прекрасного. Майбутнє малюється йому як торжество не тільки справедливості , а й краси. Аня і Петя хочуть , щоб вся Росія була як прекрасний квітучий сад.
Образ вишневого саду овіяний ліризмом і той же час здатний висвітити зміст що відбувається світлом іронії. Висловлюючи своє ставлення до нього словом і, головне , справою , кожен персонаж ясніше виявляє свою моральну основу. У складному сплетінні різнопланових образів вирішується проблема особистості та її ідеалів.
Роздуми і суперечки про вишневому саду , про його минуле , найближчому і віддаленому майбутньому весь час виливаються в судження і дискусії про сьогодення, минуле і майбутнє Росії. Вся емоційна атмосфера , яка пов'язана в п'єсі з образом вишневого саду , слугує утвердженню його вічних естетичної цінності , втрата якої не може не збіднити духовного життя людей. Якщо існуюча життя прирікає сад на загибель , то природно заперечення цьому житті і прагнення до нової , яка дозволить всю Росію перетворити на квітучий сад.
Такі глибокі філософські основи чеховських роздумів про вишневому саду і його долі. Вони-то і ведуть до головного в п'єсі - до думки про людей , їх життя в минулому і в сьогоденні , про їхнє майбутнє .
Крім вишневого саду в п'єсі є й інші символічні образи і мотиви. Символични образ і доля старого слуги Гаєва - Фірса. Наприкінці п'єси всі герої їдуть, залишивши його в замкнутому будинку напризволяще. Вони залишають в цьому будинку своє минуле , втіленням якого є старий слуга. Слово недотепа , вимовлене Фірсом , може бути віднесено до кожного з героїв. З цим образом пов'язана також проблема гуманізму . Майже ніхто не згадав про вірного слугу , який навіть в такий момент думає не про себе , а про свого господаря , чи не надягла теплу шубу. Вина за драматичну розв'язку життя Фірса покладається на всіх основних персонажів "Вишневого саду" .
Традиційний символ часу - годинник - стає ключовим для п'єси. Лопахін - єдиний герой , який весь час дивиться на годинник , решта втратили почуття часу. Символічно рух стрілки годинника , соотносящееся з життям героїв: дія починається навесні , а закінчується глибокою восени , травневу пору цвітіння змінює жовтневий холод.
Символічний жест Вари , що кинула на підлогу ключі від будинку після звістки про те , що у маєтку тепер новий господар. Ключі сприймаються як знак прихильності до господарства , символ влади.
Гроші постають у п'єсі як символ розтраченого багатства і розслабленою волі Раневської . Льодяники і більярд Гаєва - як символ безглуздо , порожньо прожитого життя.
Символічний звуковий фон п'єси: дзвін ключів , стукіт сокири по дереву , звук розірваної струни , музика , - що сприяє створенню певної атмосфери відбувається на сцені.
Жанрова своєрідність п'єси.
Незабаром після прем'єри "Вишневого саду" , 10 квітня 1904 року, Чехов у листі до О. Л. Кніппер в незвичайному для нього різкому тоні зауважив: "Чому на афішах і в газетних оголошеннях моя п'єса так наполегливо називається драмою ? Немирович і Алексєєв ( Станіславскій. - Авт.) В моїй п'єсі бачать позитивно не те , що я написав, і я готовий дати яке завгодно слово , що обидва вони жодного разу не прочитали уважно моєї п'єси ". Багаторазово в листах і бесідах з різними людьми Чехов завзято повторював: "Вишневий сад" - це комедія , місцями навіть фарс " . Пізніше жанр твору був визначений літературознавцями в більшій відповідності з авторським задумом: "Вишневий сад" був названий ліричною комедією .
Дослідники відзначають оптимістичний тон п'єси в цілому. Враження трагізму , властиве попереднім чеховським п'єсами , виявляється іншим у "Вишневому саду ". У п'єсі органічно поєдналися сміх , який звучав в оповіданнях Чехова , і сумні роздуми його драм , породивши сміх крізь сльози , але сльози , всерйоз не приймаються .
Люди минає часу безглузді, їх вчинки часом абсурдні, їх переживання щирі, але неглибокі.
Власники вишневого саду нерішучі , не пристосовані до життя , непрактичні , безвольні і пасивні. Їх трагічний стан знаходить вираз часто лише в комічному вчинок. Вони не тільки жертви , що відбувається, але й винуватці його . Ці люди терплять крах , тому що пішло їх час . Наприкінці п'єси Раневська і Гаєв залишають садибу , а сад вирубують , але все-таки відчувається настання нового життя. Відчуття трагічної незмінності життя в останній п'єсі Чехова вже немає. Російська життя , здавалося б застигла на століття , прийшла в рух. Томливе очікування змін , що здавалося неможливим , змінилося вірою в майбутнє.
Головним нововведенням "Вишневого саду" з'явилася його тональність , яка визначається складним поєднанням лірико -драматичних елементів з комедійними , підчас фарсовими . У цьому відношенні показовим образ Епиходова : герой вважає себе жертвою злощасної долі , а насправді він просто недотепа . Його образ набуває символічного значення - відтіняє суттєві риси характеру інших персонажів ( Гаєва , Раневської , Лопахіна ) . Адже промови Гаєва - це прояв пустослів'я в широкому людському сенсі . Чехов оголює фарсову сутність того , що видається за високу одкровення.
Поєднання фарсових і драматичних елементів найбільш виразно видно в образі Шарлотти . Фокуси , дивне , ексцентрична поведінка - це маска , що не стільки приховує , скільки підкреслює її глибоке самотність і неприкаяність.