Основні тенденції розвитку прози XX століття - Ніколенко О. М. 2010
Дублінці (1914)
Джеймс Джойс (1882 - 1941)
У листах до лондонського видавця Г. Річардса Дж. Джойс розкриває ідейний задум збірки: «Моїм наміром було написати главу духовної історії своєї країни, і я обрав місцем подій Дублін, тому що це місто видається мені центром паралічу. Я спробував показати його байдужій публіці в чотирьох аспектах: люди в дитинстві, в юнацькі роки, у зрілому віці, суспільне життя... Оповідання розташовані саме в такій послідовності».
«Аравія» відтворює розрив між мрією та дійсністю. У хлопчика-підлітка це слово (назва благодійного базару) викликає химерні мрії. Він уперше чує його від сестри свого товариша, яку потай кохає. Хлопчик мріє про те, як купить їй в «Аравії» щось на згадку. Але коли нарешті увечері, надто пізно отримавши від дядька обіцяні гроші, він потрапляє в «Аравію», майже всі кіоски вже зачинено, і в залі починають гасити світло: «Дивлячись угору, у темряву, я побачив себе, принижену істоту, якою керує марнославство, і очі мої обпекли образа і гнів». У цих думках хлопчика (оповідання ведеться від першої особи) відчувається дещо більше, ніж розчарування. Уже в ранньому дитинстві він пережив відчуття безнадії, зневіри. Безнадія звучить і в добу юнацтва («Евелін»), і в зрілі роки («Прикрий випадок»).
Гострою іронією сповнені три оповідання збірки, в яких висвітлено різні сторони суспільного життя Дубліна: експлуатація мистецтва заради матеріального зиску і кар’єри («Мати»), релігія («Милість божа»), політика («У день плюща»).
«Мертві», останнє оповідання, написане пізніше і тому не згадується в окресленій Джойсом схемі послідовного розташування творів. Але за майстерністю побудови і психологічною глибиною воно - краще в збірці, її своєрідний епілог. Герой твору Габріель Конрой, педагог і журналіст, постає перед читачем на вечірці у своїх незаміжніх тіток як людина, яка накинула на себе броню самовпевненості. Він відчуває себе душею товариства, моральною опорою господинь. Сидячи на чільному місці, Габріель виконує відповідальну місію: майстерно розрізає різдвяну гуску. Він виголошує наперед продуману тривалу і зворушливу промову на честь своїх тітоньок та ірландської гостинності з екскурсами в міфологію.
Разів зо два протягом вечора його броня тріщить. Це особливо відчувається, коли одна його знайома, очевидно, учасниця «Ірландського відродження», дорікає йому за те, що на канікули він їздить до Франції та Бельгії, щоб відновити знання мови, і не подорожує рідною країною. Тут ми відчуваємо інтонації самого письменника, його подвійне ставлення до Ірландії. Проте душевна рівновага Габріеля відновлюється.
Нищівного удару, від якого розсипається вщент його броня, він зазнає вже після гостювання, коли дізнається від своєї дружини Грети причину її пригніченого настрою. Почута старовинна ірландська пісня викликала в її пам’яті образ Майкла Фюрея, юнака, який колись кохав Грету і помер після того, як захворів, стоячи під дощем біля її вікна у вечір прощання.
Автор показує фази душевного стану, крізь які проходить Габріель. Спочатку, не відаючи про трагічний кінець Майкла Фюрея, він сповнений іронії стосовно невідомого юнака. Потім ним опановує глибоке роздратування, і він починає ревнувати до людини, яка володіє помислами його дружини, а та, можливо, порівнює чоловіка з ним. Зненацька Габріель бачить себе збоку, і це викликає в ньому відчуття сорому. Ілюзією видається йому тепер колишня тверда впевненість у тому, що він добре знає Грету, їх роз’єднує збережена назавжди згадка про людину, яка у вечір розлучення сказала, що не хоче більше жити. На думку Габріеля, сам він відіграє незначну роль у житті своєї дружини.
Краса справжнього почуття, образ великого кохання, що давно розвіялось, примушують Габріеля пережити мить духовного прозріння. Ним оволодіває співчуття до Грети, незнайоме йому почуття, яке, мабуть, і є справжнім коханням. Але в той же час образ померлого юнака неначе наближує його до царства мертвих, приводить до думки, що смерть незабаром наздожене їх усіх: «Його власне «я» розчинилось у сірому, неосяжному світі; матеріальний світ, який ці мерці колись утворили і в якому жили, танув і зникав». Дж. Джойс, продовжуючи традиції А. Чехова, фіксує увагу на душевних зрушеннях Габріеля. Відмінною особливістю авторського письма є так звані «єпіфанії», тобто моменти відвертого і раптового прозріння героя.
Фінал оповідання, написаний в повільному темпі, звучить як реквієм. «Легкі удари по склу примусили його глянути у вікно. Знову пішов сніг. Він спросоння спостерігав, як сніжинки, срібні і темні, навскіс летіли у світлі ліхтаря. Настав час йому розпочати свій шлях за видноколо. Так, газети мали рацію: сніг йде по всій Ірландії. Він лягав скрізь - на темну центральну рівнину, на позбавлені лісу пагорби, лягав м’яко на Алленські болота і далі на захід, м’яко лягав на темні бунтівні хвилі Шаннона. Сніг йшов над одиноким кладовищем на пагорбі, де поховали Майкла Фюрея. Снігу густо намело на похилені хрести, на пам’ятники, на невисоку огорожу, на голі кущі терну. Його душа поступово меркла в шелесті снігу, і сніг легко лягав на весь світ, як наближення останніх годин, лягав легко на живих і мертвих».
Головна думка твору відчувається передусім у його «підводній течії»: мертві не лише ті, хто помер фізично; смерть залишає свій слід на всьому живому. Із джойсівським оповіданням «Мертві» перегукується своєю ідейною спрямованістю і морально-психологічною характеристикою «духовних мерців» новела Дж. Селінджера «Тупташка-невдашка» (збірка «Дев’ять оповідань»). Можливо, автор її залишив спеціально «ключ» для цієї паралелі: адже ім’я внутрішньо спустошеної героїні «Тупташки-невдашки» Мері Джейн те саме, що й ім’я однієї з героїнь оповідання Дж. Джойса «Мертві».
«Дублінці» вирізняються високою майстерністю: автору вдалося передати характерні ознаки бездуховної дійсності, відтворити атмосферу безперспективності, розкрити психологію ірландців (часто через підтекст), викликаючи у читачів стосовно них різні почуття - гнів, іронію, співчуття.