Зарубіжна література - статті та реферати - 2021

B. Шекспір «Король Лір»

В «Королі Лірі» зображене суспільство, що живе ще за феодальними законами й звичаям, але при цьому майже у всіх персонажів у різному ступені й у різній формі вже пробудилася самосвідомість особистості й почуття достоїнства. Історично те було обумовлено початком капіталістичного розвитку, що супроводжувався виникненням буржуазного індивідуалізму Старе і нове перепліталося. У такій складній єдності й малює Шекспір свій час. Він розкриває у своїй трагедії не соціологію процесу виникнення нових форм суспільства, а зрушення, що відбуваються у свідомості людей під впливом мінливих умов життя. Розпад сімейних зв'язків, усвідомлення себе кожним як окремої особистості, що має право на свою думку й на самостійні рішення життєвих питань, становлять справжню основу цього суспільства; хоча люди в ньому Трагедія Ліра не тільки драма невдячності, хоча ця тема з великою виразністю втілена в образах Гонерильї й Регани, - це й трагедія особистості, що усвідомила, що вона не має ніякої ціни в суспільстві, де значення людини визначається його соціальним станом, мірою влади й багатства ще діляться по старих станових ознаках, живуть і діють вони по-новому, більш незалежно.

В образі Освальда — правда, у здрібненій формі — сполучаються облудність, лицемірство, нахабність, своєкорисливість і жорстокість, тобто всі риси, у тім або іншому ступені визначальну особу кожного з персонажів, що становлять табір зла.

Едмунд — лиходій; у монологах, неодноразово вимовних цими персонажами, розкриваються їх глибоко замаскована внутрішня сутність і їх злочинницькі плани.

Едмунд — персонаж, що ніколи не став би робити злочини й жорстокості з метою помилуватися результатами злочинницьких "подвигів".

Характери Макбета й Леді Макбет багато в чому суперечливі, але багато в чому мають і подібність між собою. У них своє розуміння добра й зла, відрізняється й вираження в них добрих людських якостей), для Макбета злодіяння не є способом перебороти власний «комплекс неповноцінності», свою ущербність). Але Макбет переконаний (і переконаний справедливо), що він здатний на більше. Його прагнення стати королем виникає зі знання, що він цього гідний. Однак на його шляху до престолу коштує старий Король Дункан. І тому перший крок — до трону, але й до власної загибелі теж, спочатку моральної, а потім і фізичної — убивство Дункана, що відбувається в будинку Макбета, уночі, їм самим доконане. Макбет у Шекспіра не просто кривавий тиран і узурпатор трону, що у підсумку одержує заслужену відплату, але в повному змісті трагічний персонаж, що розриває протиріччями, що становить саму суть його характеру, його людської природи. Леді Макбет — особистість не менш яскрава. Насамперед у шекспірівській трагедії багаторазово підкреслюється, що вона дуже гарна, жіночна, зачаровуюча. Вона й Макбет — це дійсно чудова, один одного гідна пара. Звичайно вважається, що саме честолюбство Леді Макбет подвигло її чоловіка на перше доконане їм злодіяння — убивство короля Дункана, але це не зовсім вірно. Лір — король БританіїНа нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.