Зарубіжна література - статті та реферати - 2021

Творчість А. Конан-Дойла. Цикл про Шерлока Холмса

Сер А́ртур Ігна́тіус Ко́нан Дойл 1859 — 1930) — шотландський письменник, відомий перш за все своїми творами про Шерлока Холмса.Найбільш відомі його детективні твори про Шерлока Холмса, науково-фантастичні про професора Челленджера, а також історичні романи. Крім того, він писав п'єси та вірші. Виступав як поет (зб. "Вірші дії"), автор історичних романів ("Бригадир Жерар", "Міхей Кларк" та ін.), новеліст, який розповідав про службу в колоніях Британської імперії. Але світову славу приніс йому цикл новел про нишпорку Шерлока Холмса та його товариша доктора Ватсона. В них письменник розвинув традиції Е. По, одного із засновників детективної літератури.

У 1886 року Конан-Дойль почав писати роман, який приніс йому популярність. Цей роман, що вийшов у 1887 році під назвою "Етюд у багряних тонах", познайомив читачів із Шерлоком Холмсом (прототипи: професор Джозеф Белл, письменник Олівер Холмс) і доктором Ватсоном (прототип майор Вуд), які стали незабаром знаменитими.

У 1902 році Дойль закінчив роботу ще над одним великим доробком про пригоди Шерлока Холмса - повість "Собака Баскервілів". Пізніше Дойль видав свої найкращі твори: "Пістрява стрічка", "Родні Стоун", "Окуляри долі", "Бригадир Жерара", "Злочин у Конго", "Загубений світ". Вони мали успіх не менший, ніж твори про Шерлока Холмса. Містер Холмс - персонаж циклу детективних новел, прототипом якого став Джозеф Белл - викладач медичного коледжу в Едінбурзі, котрий був особливо спостережливим і вмів розбиратися в життєвих ситуаціях за допомогою дедуктивного методу, чим дивував своїх студентів, одним з яких був Артур Конан-Дойль. Холмс називав себе нишпоркою-консультантом і брався за найскладніші і заплутані справи, від яких відмовлялися Скотленд-Ярд та приватні агентства. Не покидаючи кімнати, міг розплутати злочин, який для інших видавався занадто важким. До рішення будь-якої проблеми він ставився як філософ, як художник, як поет. Чим складніша ситуація, тим цікавішою вона була для нього. Ватсон - постійний супутник Шерлока Холмса, який виконував роль літописця дій Холмса. Правдивий, прямий і справедливий, надійний і прив'язаний до Холмса, Ватсон наділений багатьма вишуканими рисами. Він порівнював Холмса з Дюпеном Е. По. Але Холмс не цінував високо Дюпена і його методи.

У 1912 році Конан Дойль опублікував науково-фантастичну повість «Загублений світ» (згодом не раз екранізували), за якою послідував «Отруєний пояс» (1913). Головним героєм обох творів став професор Челленджер, вчений-фанатик, наділений гротескними якостями, але при цьому по-своєму людяний і привабливий. Тоді ж з'явилася й остання детективна повість «Долина Жаху». Це твір, який багато критиків схильні недооцінювати, біограф Дойля Дж. Д. Карр вважає одним з його найсильніших.

Дойль створив особливий жанр короткої прози, в якому пригода думки, її динамічний рух, складні звиви, спалахи її осяяння, втілені в напрочуд захоплюючі оповіді.

Новаторство Конан Дойла полягає в тому, що він відмовився від багатослівних психологічних обгрунтувань, перевівши їх на мову живого діалогу. Саме цим його стиль кардинально відрізнявся від стилю новел його попередників. Письменник зумів ввести в свої детективні історії елементи підвищеної небезпеки, яка часто підстерігала сищика на шляху розслідування. Як у творця у Конан Дойля величезний душевний інтелектуальний досвід, який він блискуче втілив у художніх образах оповідань.