Зарубіжна література - статті та реферати - 2021

Творчість Р. Кіплінга

Кіплінг Джозеф Редьярд (1856—1936 ) — англійський поет, прозаїк, літературний критик, лауреат Нобелівської премії (1907). Народився Джозеф Редьярд Кіплінг у Бомбеї (Індія), звідки родом був його батько. Навчався в Англії. У 1882—1889 рр. знову жив в Індії, працював у газетах. Багато подорожував світом. Жив у різних країнах: Канаді, Австралії, Єгипті, Бразилії, але найбільше любив Індію, знав її традиції, культуру, побут. Перші свої книжки — збірку пародій на поетів-вікторіанців «Відлуння», поетичну збірку «Департаментські пісеньки» та книжку оповідань «Прості історії з гір» — Кіплінг надрукував ще в Індії. У жовтні 1889 р. письменник приїхав до Лондона, де він уже встиг стати відомим і навіть здобути, репутацію літературного спадкоємця Чарльза Діккенса. Його збірки для серії «Бібліотека Індійської залізниці» були перевидані в Англії в 1890 p., і критика прийняла їх із захватом. До опублікованої в 1892 році поетичної збірки «Пісні казарми» увійшли дві найвідоміші Кіплінгові поезії — «Гунга Дін» і «Мандалей». У Вермонті письменник створив «Безліч вигадок» (1893), двотомник оповідань і віршів — «Книга джунглів» (1894) та «Друга книга джунглів» (1895), а також поетичну збірку «Сім морів» (1896). Опублікована в 1897 р. повість «Відважні мореплавці» присвячена рибалкам Нової Англії. В 1899 році він написав «Ось такі казки» та інші дитячі тори. Збірка дитячих оповідань із історії давньої Англії виходить у 1906 р. У ці роки Кіплінг веде також активну політичну діяльність, виступає на підтримку консерваторів, пише про загрозу війни з Німеччиною.

1907 р. Кіплінг здобув Нобелівську премію з літератури «за спостережливість, яскраву фантазію, зрілість ідей і визначний талант оповідача». На той час він написав тринадцять томів оповідань, чотири романи, три книги оповідань для дітей, кілька збірок дорожніх нотаток, нарисів, газетних статей і сотні поезій. В 1917 Кіплінг випускає «Різноманітні істоти» — збірку віршів та оповідань. Після війни письменник багато подорожує. У 1923 р. він випускає книжку з історії англійської армії, присвячену полку, де служив його син. У 1926 та 1932 роках виходять іще дві збірки оповідань.

1886 р. з'явилася перша поетична збірка Редьярда Кіплінга «Департаментські пісеньки», що відразу привернула увагу читачів, але всесвітню славу авторові здобули збірки «Балади з казарми» (1892), «Сім морів» (1896) і «П'ять націй» (1903). Одним із найпопулярніших творів Кіплінга став вірш «Якщо...» (англійське «If» у деяких перекладах передається словом «Коли...», а ще деякі перекладачі ставили як заголовок цієї поезії «Заповідь» (М. Лозинський), «Синові» (В. Стус)). Вірш уперше було надруковано в жовтневому номері «Американського журналу» за 1910 рік. Він одразу ж здобув широку популярність. Найвідоміші твори Кіплінга — це дитячі казки, що склали два томи («Книга Джунглів», 1894-1895; «Казки просто так», 1902). Вони ґрунтуються на багатому індійському фольклорі, так само важливу роль у них відіграє фантазія автора. Кіплінг наділяє звірів людськими рисами, езоповою мовою оповідає про те, як існують люди у світі джунглів.