Зарубіжна література - статті та реферати - 2021

Сімейна тема в романі Л. Толстого «Анна Кареніна»

Проблема сім'ї є центральною темою роману, яка єднає всю конструкцію твору. Навіть другорядні персонажі важливі для розкриття "думки сімейної". (Сергій Козинцев, наприклад, який ненаважується одружитися з Варею, оскільки вважає, що сім'я зруйнує світ книжкових формул, у якому він живе).

Письменник відтворив моделі сімей, що існували на той час у суспільстві. Можна сказати, що у епіграфі виражена основна думка твору: "Усі щасливі родини схожі. а кожна нещасна - нещаслива по-своєму." У романі цю думку письменник розкриває на прикладі декількох сімейнних пар, Облонських, Кареніних та Левіна і Кітті.

Для Облонського сім'я це зовнішня оболонка, необхідна частина суспільного устрію, тому його сім'я не розпалась тільки заради дітей.

Родина Кареніних теж представляє собою формальний тип відносин, але Анна Кареніна, шукає порятунок від свого беспросвітного існування у стосунках з другим чоловіком - Олексієм Вронським. Її чоловік намагається приховати розвал їх сім'ї і тому просить робити Анну що завгодно аби не викривати стосунків з іншим перед суспільством. Між подружжям відбувається конфлікт особистостей: високопоставлений чоловік, Каренін, живе виключно розумом, він один із гвинтиків державного механізну і ніжна, романтична Анна, яка не вміє лицемірити і пристосовуватися до оточення.

Кохання Анни і Вронського теж виявляється нещасливим. Вронський прагне створити сім'ю з Анною, але вона не розуміє його. Пристрасть затьмарила її розум, вона нехтує материнськими обов'язками, непомічає страждань свого чоловіка. Для Анни кохання бескомпромісне і всеохоплююче. Врешті решт вона втрачає надію на таке кохання і не бачить сенсу в подальшому житті.

Інший шлях обирає Костянтин Левін, образ якого частково відображає самого автора. Хоча він і пережив особисту трагедію, щирі переживання за дружину та сина стає для нього коштовним для подальшого життя. Для нього, як і для автора, будувати сім'ю - будувати життя.На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.