Зарубіжна література - статті та реферати - 2021

Іронія та сатира у творчості Гофмана

Одним з компонентів поетики Гофмана є іронія. В гофманівскій іронії є дві основні функції. У одній з них він виступає як прямий послідовник ієнців. Романтична іронія в цих творах отримує сатиричне звучання, але сатира ця не має соціальної, суспільної спрямованості. іронія є засобом вирішення всіх конфліктів і суперечностей. («Принцеса Брамбілла»).

У іншій функції - Гофман наповнює іронію трагічним звучанням, у нього вона містить в собі поєднання трагічного і комічного. Основний носій іронічного відношення до життя у Гофмана - Крейслер, «хронічний дуалізм» якого трагічний. Сатиричний початок іронії Гофмана в цій функції має конкретну соціальну адресу, значний суспільний зміст і відображає типові явища дійсності («Золотий горщик», «Крихітка Цахес», «Життєві переконання Кота Мурра» - твори, що найбільш характерно відображають цю функцію іронії Гофмана).

Велич людини у спілкуванні з реальним зовнішнім світом. Поза цим спілкуванням Гофман не визнає жодної іронії. Тому романтична іронія Гофмана заснована на розумінні цінності та значенні двох світів - світу людського духу і зовнішнього світу - коли духовне набуває форм матеріального і навпаки, коли відбувається їх постійне змішування.

Гофманівський герой розуміє, що немає ніякої можливості сховатися від обтяжливої повсякденності в вигаданому царстві мрії. Тому сама романтична іронія змінює напрямок. Герой Гофмана також іронічно сприймає навколишній світ і намагається вирватися з його пут, але письменник тут же іронізує і над самим героєм, розуміючи безсилля романтичного «я» перед реальними протиріччями життя. Місце дії в більшості творів Гофмана - сучасна Німеччина, зображена іронічно або сатирично і шаржовано… Гофман у «Крихітка Цахес, на прізвисько Цинобер» викриває з допомогою іронії химерну велич великих князів, гофмаршалів, використовуючи засоби фантастичного гротеску. Особливість гофманівської сатири в тому, що суперечність між видимістю і суттю головного персонажа виникає і реалізовується тільки в суспільстві, яке і створює цю видимість. Через сатиричний образ Цахеса Гофман оголяє спотворення поняття про цінність особистості.

У романі «Житейська філософія кота Мурра», увесь котячо-собачий світ — сатирична пародія на німецьке суспільство: аристократію, чиновників, студентські угрупування, на поліцію тощо. Сатира Гофмана набирає універсального розмаху, в її кривому концентруючому дзеркалі знаходять відображення і структура тогочасного німецького суспільства, і специфічні відносини між різними його верствами. Контраст між високою патетичної промовою і банальністю помислів стає засобом сатиричного викриття філістерства.На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.