Зарубіжна література - статті та реферати - 2021

Еволюція байронічного героя у «східних» поемах Дж. Г. Байрона

Із 1813 до 1818 Байрон опублікував низку поем-фрагментів, які отримали наймення «східних» («Гяур», «Абідоська наречена», «Корсар», « Облога Корінфу», «Лара», «Мазепа»). В них остаточно сформувався тип байронічного героя.

В усіх шести поемах Байрон опирається на враження від своєї подорожі у 1809-1811 рр. країнами Сходу.

У «Східних поемах» автор описує не все життя героя, а лише деякі важливі моменти, пов'язані з помстою, боротьбою, або коханням. При збереженні основних рис свого героя, Байрон змінює ситуацію та оточення, в яке він потрапляє. Для всіх «східних поем» Байрона є проблема зіткнення особистості і суспільства. Герой не хоче миритися з буденністю та несправедливістю суспільства. Він веде боротьбу на смерть. У якій і є сенс життя героя.

Героєм "східних поем" став бунтар — індивідуаліст охоплений «світовою скорботою», який заперечував всі закони свого суспільства, повставав проти людей і Бога, зруйнував чужі долі, розбив серця тих, хто його любив, порушив суспільні закони і моральні норми. Це зневірена людина, яка гордо ненавиділа суспільство, що відвернулося від неї, і мстила цьому суспільству. Для нього характерні винятковість особистої долі, сильна пристрасть, трагічна любов.

Герої «Східних поем» грішні, демонічні, вони несуть в душі важке відчуття вини. Кожен з них має не одне вбивство за своє життя. І вони мають за мету знову ж вбивство, заради помсти. Досягаючи своєї мети, герої втрачають сенс свого існування. Вони приносять іншим страждання, але трагічно страждають і самі. Їхня зовнішність гарна - бліде обличчя, палаючі очі, розвіяні чорні кучері, зморшки на чолі. Їх походження, національність, події, що їх сформували такими, відмінні, але основа особистості титанічного індивідуаліста лишається тією ж. Його герої це варіації одного людського типу, одного характеру. Байрон розкриває в кожній поемі інші його сторони, котрі доповнюють цей образ - тип.

«Байронічний» герой є носієм абсолютного чоловічого начала в його первісному прояві.