Зарубіжна література - статті та реферати - 2021

Художній світ новелістики Е. По (на матеріалі прочитаних творів)

У своїх творах По створював настрій загадковості, недомовленості, зображував наслідки, не пояснюючи причин, психічні збочення, незнайомців та маніяків.

Ядром його прози є "страшні" оповідання. У них розкриваються людська психіка, вивчається людське єство, тіло і дух. Для Е. По жахливе - це жах одинокої душі, розлад гармонії розуму і почуттів, це внутрішнє спустошення і хаос. Цим новелам характерна поетика "статичних контрастів". У більшості новел оповідач і герой - одна особа, а розповідь це самоспостереження. Тому свідомість роздвоюється на рівні: людини, що діє та людини, що розповідає.

класичним прикладом є оповідання "Падіння дому Ашерів" - розповідь про візит оповідача в старовинний маєток приятеля, про дивну хворобу леді Маделін, і психічну хворобу Ашера, про таємничий зв'язок між будинком і його мешканцями, про смерть брата і сестри, про падіння дому у води озера. В творі зображується хворобливий стан психіки, свідомість на межі божевілля. У творі оповідач розповідає, описує обстановку, ситуацію і події, висловлює власну емоційну реакцію.

Дім Ашерів - своєрідний світ, який перебуває у стані глибокого розладу, мертвіє, знаходиться на порозі зникнення. Трагедія мешканців в непереможній владі дому має над ними. Вони не здатні покинути його і приречені померти, ув'язнені у спогадах про ідеал.

В образі Родеріка Ашера втілений страх перед життям, реальністю. Внутрішня драма Ашерів "проектується" назовні. Душевному стану Родеріка відповідає обстановка будинку, тріщина на фасаді, напівмертві дерева, чорне і похмуре озеро.

Автор показав розпад особистості, в якій інтелектуально-духовне начало одержало однобокий, хворобливий розвиток. "Падіння дому Ашерів" зображує страх перед страхом життя і смерті.

Тема втрати коханої і болісних страждань розкрита в "Лігейі". Це трактат - дослідження таємниці смерті, природи божественної волі, що переборює смерть, психіки почуттів про втрачену кохану і її відродження. Тут емоційною домінантою стає бажання героя знову здобути кохану, його містичний жах перед таїнством волі. В оповіданнях про "смерть жінки" звучать есхатологічні та реінкарнаційні мотиви.

В оповіданнях "Чорний кіт», "Серце-викривач", "Провалля та маятник" з’являється феномен схильності людини до порушення заборони - "чортик суперечності". Він є психологічним мотивуванням поведінки героя, здійснюючого заборонені вчинки - від невинних прогріхів до вбивства. Але Едгар По стверджує що це хвороба, аномалія, відхиленням від норми. Цей феномен покладений в основу художнього принципу багатьох "страшних" новел Е. По.На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.