Зарубіжна література - статті та реферати - 2021

Особливості творчого методу Бальзака (на прикладі прочитаного твору)

Філософську повість «Шагренева шкіра» (1831) автор назвав «формулою нашого теперішнього століття, нашого егоїзму», він писав, що все в ній - «міф і символ». Саме французьке слово перекладається як «шагрень» і як «печаль, горе».

Фантастична, всемогутня шагренева шкіра, давши героєві порятунок від бідності, стала причиною ще більшого горя. Вона знищила творчі поривання, бажання насолоди життям, почуття жалю, духовність. Саме тому Бальзак змусив банкіра Тайферра, скоївши вбивство, першим привітати Рафаеля словами в яких криється «формула» життя Франції XIX ст.

Зображуючи переродження Рафаеля після отримання мільйонів, Бальзак, використовуючи допустиму умовність, створює фантастичну картину життя людини, що стала слугою свого багатства, та перетворилася в автомат.

Поєднання філософської фантастики і дійсності у формах самого життя становить художню специфіку повісті.

Пов'язуючи життя героя з шагреневої шкірою, Бальзак, з медичної точністю описує фізичні страждання хворого на туберкульоз. У творі Бальзак представляє фантастичний випадок як квінтесенцію закономірностей свого часу і виявляє з його допомогою основний соціальний рушій суспільства - грошовий інтерес, що руйнує особистість.

Цій меті служить і антитеза двох жіночих образів - Поліни, втілення доброти, безкорисливої любові, і Феодори, в її образі підкреслені властиві суспільству бездушність, самозамилування, честолюбство, суєтність і нудьга, створювані світом грошей.

Важливою фігурою є антиквар, що відкриває «таємницю людського життя». За його словами, що є судженнями Бальзака, людське життя визначається станами - «бажати», «могти» і «знати». У стані «бажати» перебувають честолюбці - Растіньяк, Шардон, Сешар, Валантен; стану «могти» досягають ті, хто має сильну волю і вміє пристосовуватися до суспільства.

Лише Растіньяк сам стає міністром. Шардону досягає бажаного за допомогою Вотрена. А Рафаель отримує шагреневу шкіру, яка дає блага суспільства, але вимагає покори і життя.

У стані «знати» перебувають ті, хто через чужі страждання придбав мільйони - це антиквар і Гобсек. Вони стали слугами скарбів, людьми-автоматами: автоматична повторюваність їх думок і дій підкреслюється автором.

Роман "Шагренева шкіра" став джерелом "Людської комедії". Його основні проблеми та теми отримають подальший розвиток в романах і повістях епопеї.