Зарубіжна література - статті та реферати - 2021

Образ Растіньяка як людини нової доби у романі Бальзака «Батько Горіо»

З образом Ежена Растіньяка в роман увійшла тема молодої людини в буржуазному суспільстві. Основний зміст цієї теми - показ як суспільство, засноване на «принципі вигоди», розбещує молоду людину, яка досягає успіху ціною моральної деградації. Водночас це тема розкладу й загибелі аристократії в такому суспільстві.

Покинувши рідну домівку, Ежен де Растіньяк, син збіднілої дворянської сім'ї, приїжджає в Париж, щоб чесно служити науці. Спочатку це наївний провінціал, котрий мріє завоювати багатство своєю енергією і талантом. Гроші для нього лише необхідність. В Парижі він стикається з жорстоким світом власників, з розкішшю і жадобою насолод. Він приголомшений контрастом між своїм убогим існуванням і блиском паризького світла.

Під впливом паризького життя Растіньяк поступово втрачає юнацькі ілюзії. Бальзак у творі показує історію перетворення провінціала-ідеаліста в циніка. На духовне переродження Растіньяка впливає пізнання ним сутності суспільства, дійсних законів і прагнень, якими воно живе. В цьому йому допомагають «наставники» - великосвітська дама, віконтеса де Босеан і каторжник-утікач Вотрен. Бальзак взяв наставників із протилежних полюсів суспільства, щоб показати універсальність діючих у ньому законів і правил.

Світом править егоїзм і корисливість, чесноти й благородний труд не винагороджуються — цю істину життя відкриває Растіньяк. Його моральна драма закінчується перемогою середовища в якому панує буржуазний «принцип вигоди». Він прийнявши закони й «правила гри» цього середовища, кидає йому виклик.

Париж, побачений їм з висоти кладовища - Лашез , відтепер стане і його світом. Він вже знає, що цей світ жорстокий і цинічний, що в ньому все купується і продається, а перемагає той, хто переступає через святі поняття. Історія Растіньяка — це торжество буржуазних начал і принципів в душі молодої честолюбної людини.На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.