Зарубіжна література - статті та реферати - 2021

Герой романів Стендаля і Бальзака: спільне й своєрідне

У центрі своєї творчості Бальзак і Стендаль ставлять покоління молоді, що схвильована героїчним періодом. Вони не змогли примиритися з брудом епохи реставрації .

В творах Бальзака зображуються метеріальні катастрофи, ідейні і моральні кризи ,які примушують героїв миритися з потребою завоювання власного місця у новому буржуазному суспільстві Франції (Растіньяк, Люсьєн де Рюбампре і ін.). Герої стають на шлях «реальності», жаги наживи. Бальзак зображує як це суспільство розбещує людину, яку моральну реградацію викликає.

Стендаль бачить ті життєві явища, що й Бальзак, але з більшим призирством та цинізмом. Він змушує своїх героїв проходити весь бруд буржуазного суспільства та приймати участь у цій низькій грі, дотримуватися правил гри. Але його герої не розбещуються. Вони зберігають прагнення істини, високі душевні пориви, і це дає їм можливість зкинути з себе весь бруд, та відійти від життя у суспільстві та від участі у ньому. Це глибоко романтичний аспект творчості Стендаля. Автор знаходить героїзм сучасності у своїй душі, і протиставляє цю дійсність в насмішливо елегійному тоні сучасному світу. Тому герої Стендаля та композиція творів не досягають суспільної типовості «Людської комедії» Бальзака. Персонажі Стендаля здаються одиничними явищами, але перетворюються на типові характери завдяки втіленню рис найкращих людей післяреволюційного покоління молоді. Стендаль усвідомлює дивакуватість своїх героїв, і оточуючи їх самотністю робить цю рису дуже реалістичною. Доля, яка чекає героїв у сучасному суспільстві - поразка в боротьбі проти пануючого суспільства та неминуче вигнання із життя. Вірність гуманістичним ідеалам, песимізм, викликаний у Стендаля сучасністю, надають героям глибину та багатство.

Бальзак не переносить у сучасність зникших образів величних людей. Він зображає специфічні типи людей свого часу, але надає їм силу, якої не буде в жодного представника буржуазного суспільства. Завдяки цьому Бальзак є більш глибоким реалістом ніж Стендаль, не дивлячись на те, що в його стилі більше романтичних рис, і він робив менше поступок романтизму ніж Стендаль. У творах Стендаля, наприклад, більше стилю і більше поезії, але Стендаль за допомогою персонажів розкриває тільки свій внутрішній світ. А Бальзак створив, за словами Андре Моруа, цілий світ, який належить не тільки його добі, а всій історії взагалі.На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.