Зарубіжна література - статті та реферати - 2021

Іспанські мотиви в новелістиці П. Меріме (на прикладі творів «Кармен»/«Душі чистилища»)

Новела "Душі чистилища" - перший художній твір про Іспанію, написаний після піврічного перебування в країні. "Душі чистилища" наповнені ренесансною Іспанією часів Філіппа II і герцога Альби. Вона впізнається в поєдинках, нічних бойовищах, любовних інтригах. У творі присутні жанрові сцени, деталі, подробиці, опис побуту, реалістичне відтворення іспанського колориту, поєднання документальної вірогідності з психологічною переконливістю, соціальне мотивування людських характерів.

Ідейно-психологічне життя Іспанії XVI ст., полярним виразом якого були два персонажі "Душ чистилища" - спокусник Дон Хуан де Маранья і атеїст-безбожник дон Гарсія Наварро, - зображене в дусі гуманізму.

Дон-Хуан Меріме поданий в темних тонах. Йому притаманні цинізм, егоїзм, жорстокість, себелюбство і жадоба насолод. Він двоєдушний. Дон Гарсія не відрізняючись від нього в світській поведінці, стримує своє лицемірство. Ідейно-художня функція цих образів зводиться до викриття релігії і дворянського індивідуалізму. Індивідуалізм лицемірний (Дон-Хуан) і войовничий (дон Гарсія) є однаковою мірою антигуманними.

Новела "Кармен" опублікована після другої поїздки письменника до Іспанії.. Сюжет новели, образи головних героїв як і тло подій - породження реальних життєвих вражень автора. побут і звичаї Іспанії подано в новелі зсередини: основні картини і психологічні колізії передані Хосе, справжнім іспанцем. Більш того, розповідь Хосе постійно контролюється тверезими спостереженнями вченого-етнографа, археолога, лінгвіста.

Сюжетна структура новели - трагічне сплетіння людських доль циганки Кармен й іспанця Хосе. Кожен з них є образ людини, з індивідуальними та національними рисами: світосприйняттям, способом мислити, поведінкою, розумінням моральних понять, естетичними уявленнями. Важливими є прояви людського «я»: зовнішність, переживання, миттєві реакції, особливості мови. В новелі відтворений циганський народ взагалі. А Кармен тільки підкреслює його основні риси. І трагічне зіткнення Хосе і Кармен — це наслідок зіткнення різного світосприйняття, різного ментального духу.