Зарубіжна література - статті та реферати - 2021

Проблематика і художній стиль роману Г. Флобера «Пані Боварі»

Головна героїня роману Емма Руо, живучи в селі, а потім в монастирському пансіоні, та читаючи романи, вигадує для себе інше життя. Її чоловік, Шарль Боварі м'який і простодушний. Він справжній міщанин, що не міг утвердити в житті мрії Емми. Її пориви привести життя у відповідність до мрії потерпають поразку. Емма належить до міщанського світу й водночас протистоїть йому. Цей світ породжує у неї ілюзії, надії і бажання, що призводять її до самогубства. Дійсність перемагає. Контраст між юною Еммою, на початку твору і розпусною жінкою в кінці, засвідчив процес морального розпаду людини. Життя не відбулося, воно згорає без цілі, без щастя, без надії.

Через думки Емми, Флобер висвітлює становище жінки. Доля Емми - це доля людини, що не може знайти себе серед оточуючого середовища, яка мріє про красу і потопає в брехні. На тлі цієї трагедії, автор змальовує картину життя французької провінції, відтворює пересічних обивателів, їх стосунки, мораль. Картини провінційної рутини роману перетворюються на уособлення усієї Франції, дух якої деградує.

Твір має об`єктивний стиль. Тут дійсність, зовнішність показана з точки зору інших персонажів. З’являється образ-символ. Автор акцентується на зображенні характерів, він зображує всі зміни настроїв героїні, етапи її духовного життя. Флобер описи замінює показом, де переважають деталі, які з тонкими відтінками слів показують авторське ставлення. Дійсність передається контрастом та іронією. Іронія стає засобом пізнання, викриває вади суспільства. Контраст розкриває конфлікт героїні, підкреслює її зв’язок з нищою дійсністю. Він виявляється в одязі, в думках Емми.

Автор вводить у твір «документи епохи» - листи, газетні статті, судові постанови. Використовує досвід фізіології, медицини з відповідною термінологією, пояснює ті чи інші явища з медичної точки зору. Флобер займає позицію оповідача. В романі немає звернень автора, авторських реплік.

Викривальна суть роману Флобера переважно стосується краху нафантазованих та книжних ідеалів героїні.На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.