Зарубіжна література - статті та реферати - 2021

Проблематика і художній стиль роману Г. Флобера «Пані Боварі»

Головна героїня роману Емма Руо, живучи в селі, а потім в монастирському пансіоні, та читаючи романи, вигадує для себе інше життя. Її чоловік, Шарль Боварі м'який і простодушний. Він справжній міщанин, що не міг утвердити в житті мрії Емми. Її пориви привести життя у відповідність до мрії потерпають поразку. Емма належить до міщанського світу й водночас протистоїть йому. Цей світ породжує у неї ілюзії, надії і бажання, що призводять її до самогубства. Дійсність перемагає. Контраст між юною Еммою, на початку твору і розпусною жінкою в кінці, засвідчив процес морального розпаду людини. Життя не відбулося, воно згорає без цілі, без щастя, без надії.

Через думки Емми, Флобер висвітлює становище жінки. Доля Емми - це доля людини, що не може знайти себе серед оточуючого середовища, яка мріє про красу і потопає в брехні. На тлі цієї трагедії, автор змальовує картину життя французької провінції, відтворює пересічних обивателів, їх стосунки, мораль. Картини провінційної рутини роману перетворюються на уособлення усієї Франції, дух якої деградує.

Твір має об`єктивний стиль. Тут дійсність, зовнішність показана з точки зору інших персонажів. З’являється образ-символ. Автор акцентується на зображенні характерів, він зображує всі зміни настроїв героїні, етапи її духовного життя. Флобер описи замінює показом, де переважають деталі, які з тонкими відтінками слів показують авторське ставлення. Дійсність передається контрастом та іронією. Іронія стає засобом пізнання, викриває вади суспільства. Контраст розкриває конфлікт героїні, підкреслює її зв’язок з нищою дійсністю. Він виявляється в одязі, в думках Емми.

Автор вводить у твір «документи епохи» - листи, газетні статті, судові постанови. Використовує досвід фізіології, медицини з відповідною термінологією, пояснює ті чи інші явища з медичної точки зору. Флобер займає позицію оповідача. В романі немає звернень автора, авторських реплік.

Викривальна суть роману Флобера переважно стосується краху нафантазованих та книжних ідеалів героїні.