Зарубіжна література - статті та реферати - 2021

Тема «втрати ілюзій» в романі Ч. Діккенса «Великі сподівання»

У романі "Великі сподівання" Діккенс розповів історію життя і краху надій молодої людини. Сам заголовок роману «Великі сподівання» визначає тему великих сподівань, мрій головного героя Філіпа Пірріпа, юнака з низів, якого в дитинстві прозвали "Піпом", і його втрачених ілюзій. Піп походив з простої родини і вже з дитинства мав бажання розбагатіти і вибитися у вищі прошарки суспільства. Але його дитинство було невіддільне від ілюзій, дорослішання - від розчарувань.

Мотив великих сподівань, надій розвивається з приїздом Джеггерса та наміром його патрона, зробити з Піпа «юнака з великими сподіваннями». Сподівання героя відразу отримали матеріальне втілення і виявилися цілком реальними, вираженими у грошовому вимірі.

Намагаючись стати "справжнім джентльменом", Піп переконався у зв'язку цього світу зі світом злочинців. Майже всі персонажі роману плекають ілюзії, сподівання й плани, і всіх їх чекає розчарування. Товариство джентльменів калічило людей, ламало їхні долі. Так сталося з Мегвічем. Гроші не принесли щастя Стеллі.

Ідея «Великих сподівань» у романі має три стадії: поява, розвиток і спад. Еволюція героя супроводжується еволюцією його надій і мрій, які він починає сприймати по іншому. Наприкінці роману сподівання Піпа розтанули. Причиною стало «джерело» «сподівань» каторжник Мегвіч. Гроші, забарвлені кров'ю і пов'язані зі злочином не могли принести щастя Піпу. Крах надій героя пов'язаний з усім способом життя "квітучої доброї Англії". Історією еволюції Піпа Діккенс показав важливий соціально-економічний аспект країни та висміював офіційний оптимізм.

«Великі сподівання» це «роман виховання»: через сирітське дитинство, амбітні поривання і нерозділене кохання, здійснюючи етичний вибір, герой приходить до душевної зрілості й мудрості.

Ідейним підсумком твору є критичне викриття дійсності, де все купується ціною втрати прекрасного в людині. Піп розчаровується в казці, яку він сам собі створив.

У романі втрачає ілюзії не лише головний герой, а й самим автор. На зміну оптимізму його ранніх творів приходить мудре розуміння складності й непередбачуваності життя.