Зарубіжна література - статті та реферати - 2021

Новелістика Гі де Мопассана. Поетика, основна тематика та проблематика

Мопассан створив новий тип новели. Відтворивши на обмеженому просторі новели окремий епізод людського буття без чітко визначеного фіналу, письменник прагнув показати через нього - риси всього суспільства. Сюжет став верхнім ґрунтом, який приховував художній шар. Цей принцип -"підтекст".

Майстерність Мопассана-новеліста: це одна сюжетна лінія; гострота та динамічність сюжетів; психологічна вмотивованість усіх дій героїв; точний добір головного, типового в слові, образі, характері, ситуації; сконцентрованість в одній події, у різкому зіткненні характерів; драматичне напруження дії; прийом контрасту; жвавий діалог; мова героїв індивідуалізована; широке використання художньої деталі; несподівана розв'язка; різноманітність форми творів; стислість і лаконічність.

Тематика новел Мопассана: • Розповіді з життя чиновників, де місце дії - Париж. Де під повсякденністю існують неблагополуччя і трагедія ("Намисто", "Коштовності", "Прогулянка"). • Новели з світського життя. У багатьох новелах внутрішня суть благопристойного життя оголена, і люди "світла" осміяні без пощади.

"Знак", "Вікно", "Гарсон, кухоль пива!". • Новели про селянство. Селянин нерідко під владою землі, під владою своєї власності. "Бочонок", "Визнання", "Дочка Мартена", "Повернення". • Новели про франко - прусську війну. Мопассан з почуттям патріота оспівав духовну красу народних воїнів. "Полонені", "Пампушка". • Тема кохання. Тема кохання для Мопассана - один із засобів проникнення в світ людської психіки, в світ пристрастей. Любов в буржуазному світі скалічена і вульгарна. "Будинок Тельє", "Поїздка за місто".

Дослідивши тему війни, Мопассан поставив широке коло питань: - відповідальність уряду за війну; - прагнення міської та сільської буржуазії мати зиск із війни; - трагедія втягнутої у події війни людини і її почуття патріотизму.

У своїх творах Мопассан висвітлював проблеми: війни, страждання і смерті, які вона несла людям; життя представників різних суспільних верств і прошарків; кохання, щастя чи нещастя у шлюбі; вірності і зради; самотності людини, її ізольованості і приреченості; долі жінки у суспільстві і сім'ї; долі людей, які опинилися за межами суспільства; буржуазних й аристократичних звичаї у столиці та провінції; релігії та її впливу на людей.

Принципи поетики Мопассана: людина - це істота, що підкоряється біологічним законам, а соціальна сфера життя - щось побічне. Увага художника сконцентровано на людській природі в цілому, але є в різних формах, певних суспільних верств і індивідуумів.

Всі емоції виражені в сухих фразах, словах. Характер героя виражається в словах, діях, вчинках. Його герої типові. Сутність людини, ідея новели випливають з поведінки, вчинків дійових осіб. Головне для письменника - відібрати обставини, зобразити ситуацію, в якій діють герої. Природа у нього дуже тісно пов'язана з життям героїв. Велику роль відіграє оповідач, що надає живий характер, створює враження достовірності.

Композиція його новел це - несподівана розв'язка, непередбачуваний поворот подій, інтрига. Іноді розв'язки немає.