Зарубіжна література - статті та реферати - 2021

Естетика та поетика декадансу в романі О. Вайльда «Портрет Доріана Грея»

"Портрет Доріана Грея "- маніфест естетики декадансу. У передмові є звід естетичних принципів творчості О. Уайльда, що втілені в романі. Цей роман відкриває загрози естетичної доктрини. За автором життя, кероване лише чуттєвістю, анархічне і саморуйнівне, а надмірність і самовідречення, несе в собі покарання.

Історія падіння молодого аристократа Доріана, розбещеного циніком лордом Генрі, розгортається у вишуканій обстановці багатих кімнат з старовинними гобеленами, оранжереєю з квітучими орхідеями, затемнених кабінетів з потайними шафами.

Роман починається з протиставлення життя мистецтву. Художник Безіл малює портрет Доріана, який побачивши свою красу на ньому, захотів бути непідвладним часу. Доріан попадає під вплив Генрі, "Принца Парадоксу", який у своїх істинах з'єднує філософію і мистецтво.

Доріан Грей це втілення теорії естетизму. Він цінує тільки красу і задоволення. Чуже життя, стаючи перешкодою, легко відкидається ним. У його житті немає сліз і жалю. Він сприйняв на віру уроки лорда Генрі і його теорію гедонізму. Життєве кредо якого, підтверджене книгою Гюйсманса, проходить випробування на долі героя.

Поняття "прекрасне" і "краса" в творі вище всього. Доріан вродливий, і краса виправдовує всі негативні сторони його натури. А весь жах злочинів відображається на його портреті. Звідси думка про первинність мистецтва. Але відображення дійсності тимчасове. Головне ж - ствердження необмеженої влади краси.

Доріан карається лише тоді, коли піднімає руку на прекрасне. Не в силах більше виносити вигляд своєї душі, він встромляє ніж в портрет. Цією дією Доріан розкриває своє краще "я", нехай лише в смерті. Ненавмисне вбивство робить Доріана першим мучеником естетизму. Мистецтво як втілення прекрасного вічне, і тому гине герой. Сам вигляд мертвого Доріана анти естетичний, цим в ньому втілено покарання за злочини - аморальність, моральний індиферентизм.

У романі поставлена проблема співвідношення мистецтва і дійсності, форми і змісту, вічності і миттєвості прекрасного, відносин творця і його творіння, етичне ставлення до мистецтва. Естетизується морально розтлінне суспільство, що виправдовує цинічні судження і порочні пригоди героїв, милування предметами аристократичного побуту.

Деградація мистецтва безпосередньо пов'язана із занепадом високого мистецтва брехні. Це демонструє в романі актриса Сибілла Вейн. Не знаючи, що таке любов, дівчина грала ролі з успіхом. Але полюбивши, вона переживає "занепад мистецтва брехні", і починає грати погано. вона не виправдала очікувань Доріана, який був закоханий лише в її ролі. Її смерть трактується лордом Генрі і Доріаном естетично - вона зіграла свою останню роль і перейшла з життя в сфери мистецтва.