Зарубіжна література - статті та реферати - 2021

«Квіти зла» Бодлера. Архітектоніка збірки, основні ідеї та мотиви

1 червня 1855 року - 18 віршів збірки вперше з'явилися на сторінках французького часопису. А 1857 р. - "Квіти зла" опубліковані окремим виданням.

Бодлер наголошував, що "Квіти зла" - це цілісний твір, який потрібно читати у порядку, який він визначив.

Назва збірки - це парадокс, адже у ній протиставлено ідеали та сподівання безнадії та відчаю. Вона багатозначна: "квіти зла", "квіти болю", "квіти хвороби". Квіти, які означають найсвітліше в житті людини, було пов'язано зі злом. У передачі світовідчуття ліричного героя пекло це зло, а там можуть вирости тільки квіти зла.

Збірник присвячений Теофіль Готьє. Композиція збірки: присвята, вступ та 6 циклів.

Перший цикл «Сплін та ідеал» (84 вірша) лірична драма, де ідеалу протиставлена не сама дійсність, а сплін — важкий хворобливий душевний стан поета, який характеризується скептицизмом, зневір’ям і тугою.

Другий цикл «Паризькі картини» (18 віршів) відкриває одну з причин цієї драми поета: зло реальне, зло соціальне. Поет пише про вплив міста на сучасну людину, ті перетворення, які зазнає людська душа у напруженому ритмі життя.

Третій цикл «Вино» (5 віршів) — є продовженням попереднього: це єдина втіха тих, кого зображує Бодлер у попередньому розділі, це спроба самого поета втекти від дійсності, позбавленої ідеалу.

Четвертий цикл — «Квіти Зла» 10 поезій. Кожна з дев’яти поезій (перша - вступна) — це коло пекла, яким проходить душа ліричного героя збірки. Щоб вирватися з цих кіл, треба зважитися на бунт..

П’ятий цикл — «Бунт» (3 вірша) — це спроба вирватися з тенет зла, коли сил чинити опір вже зовсім немає. Центральна тема — протистояння ліричного героя всьому світу.

Шостий цикл — «Смерть» (6 віршів) — сприймається як логічне продовження бунту і як останній «дарунок» «квітів зла». Центральний мотив — Смерть. Смерть у Бодлера — це одна із граней життя;

Провідні мотиви «Квітів Зла» Ш. Бодлера (за О. Ніколенко) - Визначення сенсу буття особистості — пошук Істини, нескінченні поривання, падіння і злети - Боротьба Добра і Зла, Бога і Диявола, життя і смерті, тілесного і духовного - «Захват життя» і «жах життя» - Проголошення Краси єдиною метою мистецтва - Творча незалежність митця від натовпу -Призначення поета і поезії — видобувати Красу з усього (навіть зі Зла) і зберігати її для вічності - Утвердження чарівної сили мистецтва, інтуїтивне наближення до Істини; - старіння, старості як усього суспільства, так і окремої людини;

Тематика збірки - утвердження неморальності Краси («Гімн Красі»); - ностальгія, туга за «втраченим раєм»; - конфлікт митця і суспільства («Альбатрос», «Лебідь», «Сплін»); - пошуки ідеалу та невідомого («Подорож») Провідна тема: стосунки Поета та Юрби.