Зарубіжна література - статті та реферати - 2021

Імпресіонізм у поетичній творчості Верлена

В поезії імпресіонізм зімкнувся із символізмом. Одним із представників імпресіонізму в поезії був французький поет Поль Верлен. Поета називали «співцем занепаду і туги». В його творчості відверто виражене відчуття трагізму життя, розчарованості, втоми, безвиході.

Програмним твором Верлена став вірш «Поетичне мистецтво», в ньому сформульована програма імпресіонізму. Поет стверджує, що у слові повинна бути музика, відтінок і півтони, рими.

Поезія Верлена імпресіоністична, автора полонить стихія миттєвих вражень, порушуючи межу між суб’єктивним і об’єктивним, тілом і душею, піднесеним і буденним.

Верлен —майстер напівтонів, нюансів, чуттєвих образів. Для його поезії характерні симфонізм, віртуозна ритміка і мелодіка. Імпресіоністичність подій Верлена близька до сугестії, де зображено особисті враження, відчуття та переживання. Фіксація почуттів Верлена-це штрихи, які зливаючись в один малюнок та створюють настрій. Вся його поезія пронизана меланхолією, печаллю.

Збірка «Романси без слів» складеться із «співзвучній», які збираються в симфонію слова. У вірші «Так тихо серце плаче…» сум передається образом дощу, а дощ, що поливає місто, проникає в душу поета. Існування речей для Верлена важливе лише в тому сенсі, в якому він їх одухотворяє, - в настрої. У вірші немає подій.

Оспівана Верленом природа, імпресіоністські пейзажі — це пейзажі душі поета. Сам світ уподібнюється до пристрастей і страждань поета. Часто його авторське «я» відходить на другий план. Через стихії, люті й лихі, природа нагадує людині про свою вищість. Лють стихій — це лють і гординя людини, яка втратила гармонію у світі. Ліричний герой поезій чутливий, самотній і замріяний. Він відчуває космічну тривогу, що таїться в глибинах його душі. Страждання героя носять всесвітній, міфічний характер. Трагізм у природі співпадає з настроєм ліричного героя.