Зарубіжна література - статті та реферати - 2021

Передренесанс у Франції. Творчість Франсуа Війона

Відродження у Франції припадає на XVI ст., але передумови і нові тенденції помітні вже на межі XIV — XV ст. проте їх пожвавлений розвиток розпочався після закінчення Столітньої війни з Англією у 1453 р. Тоді зросла могутність королівської влади. У роки правління Людовика ХІ майже завершилась централізація влади. Міста ставали основними осередками культури. Послаблювався вплив церкви, а відповідно теології і схоластики. Збільшується потяг до знань, Секуляризація освіти і науки. Посилення інтересу до античності, ренесансно-гуманістичних ідей з Італії. Поява першої друкарні в Парижі в 1470 р., де публікували твори італійських гуманістів. Нові тенденції у літературі включали тяжіння до змалювання сучасності, навколишньої дійсності. Найбільше це виявляється в поезії, яка тоді посідала чільне місце в літературі. Один з найталановитіших поетів того часу — Франсуа Війон.

Він народився в Парижі. Здобув освіту в Сорбонні на філологічному факультеті (словесності). Був дуже імпульсивним, часто ставав учасником злочинів. Після першого ув’язнення втікає з Парижа і 6 років поневіряється країною. Деякий час жив у Карла Орлеанського — поета і мецената. Потім жив серед кокільярів — волоцюг і злодіїв. Після повернення у Париж його безпідставно засудили до шибениці, але помилували і обмежились вигнанням. Слід Війона губиться, коли він залишив столицю знову.

Війон написав 2 поеми «Малий Заповіт» і «Великий Заповіт», а також 16 віршів. Твори тісно пов’язані з середньовічної традицією, збережені її жанри, системи образності й особливості віршування.

Головним твором є «Великий Заповіт» Тут Війон заповідає свою незвичайну спадщину людям, яких він знав, з якими зводила його доля протягом життя. Комусь дістається слово подяки, побажання добра, молитва, балада чи книжка, а кому — осуд, глузування, щербата миска чи шнурок, щоб повіситись. Основна лінія сюжету лірична, це аналіз поетом свого життєвого шляху, така собі сповідь. В цю розповідь час від часу вставляються рондо і балади, що перегукуються з її змістом. Однак весь сповідальний тон приглушено іронією. Поет не очікує жодного співчуття чи розуміння, тому не може розкритися жорстокому оточенню. Провідною є тема смерті. Присутній патріотизм. Заперечення аскетичних доктрин. Найвідоміші балади «Балада про повішених» (написана у в’язниці як епітафія собі і товаришам), «Балада про дам», «Балада про Францію».На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.