Зарубіжна література - статті та реферати - 2021

Гріммельсгаузен. «Сімпліцій Сімпліціссімус»

Великим представником демократичної лінії роману був Ганс Якоб Крістоф Гріммельсгаузен (бл. 1622-1676). Всі його твори виходили під різними псевдонімами, зазвичай анаграми його імені. Він як ніякий інший письменник 17 ст., був пов'язаний з життям і долею німецького народу і виявився виразником справжнього народного світогляду. Творчість його представляє собою художній синтез всього попереднього розвитку німецької розповідної прози і різноманітних іноземних літературних впливів, його романи — яскравий приклад своєрідності німецького бароко. Вершиною його творчості є роман «Сімпліціссімус» (1699), дуже насичений подіями.

В глухому селі на краю лісу він пасе овець, нагріваючи на волинці. Раптове вторгнення в садибу ландскнехтів перериває мирний потік життя. Починається тернистий шлях знайомства героя зі світом, він опиняється в дрімучому лісі, де зустрічає Відлюдника і залишається у нього жити. Він навчає Сімпліція грамоти, роз’яснює початки християнської віри (ідеї неостоїцизму). Після смерті Відлюдника він стикається з реальним світом, де його чекає протилежний бік. Втрачає наївність. Дорога все приводить його до солдатів. Повернувшись в рідні місця, дізнається що його справжнім батьком був Відлюдник. Він починає подорожувати, а повернувшись — йде в гори і сам стає відлюдником. Потім знову мандрує, терпить корабельну аварію, живе на безлюдному острові.

Роман написаний у формі автобіографії героя-розповідача, це слугує ілюзією правдивої розповіді про пережиті події. У романі розповідається про долю молодої людини у період Тринадцятирічної війни. Ім’я головного героя промовисте: у перекладі Сімпліцій означає «простак», «дивак» - це звичайна людина 17 ст., така, якою її зробили фатальні обставини і тяжкі випробування війни та післявоєнного часу. В роман закладена ідея випробування, але трактується інакше, ніж в придворно-історичному романі: переживши вплив різних людей, він залишається вірний своїй людській сутності. Герой суперечливий, досить складний образ, він має постійну вдачу, здатний на добрі вчинки, але й на ганебні також. Автор показав реальне життя не тільки Німеччини, а й інших країн Європи; змалював жахи Тринадцятилітньої війни, становище різних верств суспільства — від селян до аристократів. Основним композиційним принципом твору є контраст. Автор протиставляє високе й буденне, вигадку й реальність, праведне й гріховне життя. Тісний зв'язок з народною творчістю і народним життям; поєднання реалістичних і фантастичних елементів; думка про щасливу об’єднану Німеччину без війни визначає гуманістичний пафос роману. «Сімпліцій» - роман великого соціального значення, який з неабиякою повнотою відображає суперечливу кризисну епоху німецької історії.На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.