Зарубіжна література - статті та реферати - 2021

Художньо - мистецькі засади європейського та американського натуралізму

Натуралізм, як напрям, сформувався у 80 рр. 19 ст. завдяки творчому об’єднанню «Меданські вечори», організатором якого був Еміль Золя. Явище натуралізму пов’язано з реалізмом, базується на ньому, бо натуралізм — це прояв епічного реалізму, але вкрай загострено, перебільшено, навіть теоретизовано на основі позитивістських тенденцій (теорія Дарвіна, розвиток медицини). У Франції: роман та проза, у Німеччині: драма, поезія. Філософськими засадами є соціологічний характер натуралізму, тобто людина формальна в соціальних умовах, людина фатальна в сутності, бо не може віднайти власну природу. Натуралізм тяжіє до об’єктивності, науковості, логічності, діячами є — технічна інтелігенція. на основі позитивістського підходу постає експериментальний роман - роман як документ (факти життя).

Особливостями натуралізму є : - Це текст, де герой говорить про свої вчинки, не думає про них, він їх робить і ми самі повинні зрозуміти чому так; - Прискорюється темп життя і людина постає як машина; - Тваринний характер людини; - Натуралізму в чистому вигляді не існує, бо з одного боку декларує науковість і об’єктивність, з іншого — порушує декларативні установки, бо це мистецтво. - Вивчає хворобливі сторони людської природи; у чоловіків — невроз, у жінок — істерія. Це призводить до фемінізації, до кризи маскулінності.

Європейський натуралізм характеризується:- Фактори формування людини: - історичний момент, раса, соціальне середовище; - Поширена урбаністична культура; - Духовна деградація людини; - У творі: імпресіонізм, епічний реалізм, символізм.

Американський натуралізм характеризується: - Зображенням індустріального робочого світу — міста (спрут), як сітка, що накриває і псує людину, місто є ворожим; - Подають рецепцію марксизму, тобто багатство, що породжує соціальні рівні; - Звертаються до психології біхевіоризму; - Головна мета - зробити країну багатою, тому 19-20 ст. — індустріальний переворот для Америки; - Ідея веретизму(істини); - синтез реалізму з фордизмом; - Відчутний романтичний елемент.