Зарубіжна література - статті та реферати - 2021

Образ сфери мовчання в естетиці раннього Метерлінка, її зв'язок зі сліпотою

Мотив пасивного, «сліпого» очікування, де «сліпота» виявляється символом самосвідомості людства, звучить у п'єсі «Сліпі». Кілька сліпих старих чоловіків і жінок, утворивши півколо, сидять у лісі й чекають свого проводиря, старого напівсліпого священика, який вивів їх із притулку на прогулянку і пішов, щоб принести хліба й води. Він довго не повертається, і вони не знають, що з ним сталося. До сліпих прибігає пес із притулку, який приводить їх до місця, де, застигнувши нерухомо, сидить мертвий священик. Чути шум кроків. Дитина однієї із сліпих жінок, яка спала в неї на колінах, прокидається з плачем. Хлопчика підіймають над головами, щоб він побачив, чиї це кроки чути поряд. Голос дитини зривається на крик. Сліпі просять про милосердя, але їм ніхто не відповідає.У «Сліпих», як і в «Непрошеній», висловлений песимістичний погляд на людство, яке блукає в пошуках вищої мети, ніби натовп сліпих чоловіків і жінок у нічному лісі, і нічого не знаходить, крім Смерті, яка підстерігає всіх і кожного.

Це символістська драма про те як гине людство, яке прямує невідомо куди, тому що сліпе. І невиправна помилка в тому, що і поводир теж сліпий, він теж не може вказати чіткої дороги. В п’єсі не має імен, не вказано конкретне місце дії. А лише просто старий ліс під яскравим зоряним небом. Тобто це стосується усієї Землі. Імена не уточнюються, тому що не це важливо. Важливо показати як вмирає людство, яке опинилося у критичному положенні, яке підвішане за останню живу волосину, яка от-от розірветься, це люди, які тримаються з останніх сил. Вони ніби і ідуть, а от куди??? Самі не знають. Відома що першоджерелом для Метерлінка слугувала картина Пітера Брейгеля «Сліпі» (1568). В основі якої лежить євангельська притча про те, що якщо сліпий веде сліпого, то вони обидва впадуть у яму. Художник додає в цей сюжет своє сприйняття світу, створюючи символ безвихіддя людського існування. У Метерлінка провідник мертвий, але люди які залишилися без опори викликають жалість, а саме цього художник не допустив. П’єса Метерлінка без точного часу і місця дії актуальна і зараз: на сьогодні ми теж живимо як сліпі, які повзають навпомацки.

Сюжет п’єси Метерлінка — безфабульний: сліпі сидять і просто розмовляють, а в це час все і відбувається: гине релігія, гине людство, залишається тільки безвихідь. У їхніх розмовах бачимо висновки, а не саму дію.