Зарубіжна література - статті та реферати - 2021

Тема смерті й занепаду в раннього Томаса Манна

Провідні проблеми романів Томаса Манна — відчуття фатального наближення смерті (повість «Смерть у Венеції», роман «Чарівна гора»), близькість інфернального, потойбічного світу (романи «Чарівна гора», «Доктор Фаустус»), передчуття краху старого світо порядку, краху, що веде до зламу людських доль і уявлень про світ, нерідко в рисах головних героїв можна прослідкувати легкий гомо еротизм. Всі ці теми часто переплетені з темою фатального кохання ← письменник захоплювався психоаналізом (пара Ерос — Танатос).

Роман «Чарівна гора» був запланований як гумористичний твір на противагу «Смерті у Венеції» із засліпленням, зачарованістю коханням і смертю. Так само, як і в Buddenbrooks, в ньому творчо оброблена історія розпаду, що виступає як протилежність класичному виховному роману (einem klassischen Bildungsroman). До цього додаються гомо-еротичні аспекти, які зображені, перш за все, в «Смерті у Венеції». Поряд із гомоеротичними елементами мають місце в вторах Манна також метафори кровозмішування і садизму.

«Смерть у Веенції». Символи смерті:

Розділ 1:

- імя трагічного героя. Словосполучення асоціюється у читача підсвідомо як «прах у струмку» як певний вид похорону (Gustav von Aschenbach)

- вхід до кладовища/доступ до кладовища;

- елементи виставки підприємства каменяря, які імітують «незаселене місце захоронення» (unbehaustes Gräberfeld)

- вечірній пейзаж

- місця зі Священного письма при вході до зали благословення: Sie gehen ein in die Wohnung Gottes або ж Das ewige Licht leuchte ihnen;

- такі прикметники, як апокаліптичні тварини;

- фізіономія подорожуючого перед залою благословення, опис якого приводить до думок про череп мерця.

Розділ 2:

- венеціанська гондола, з чорноти гробу, яка змушувала своїх пасажирів приємно слабшати;

- море з його нероздробленим, безмежним, вічним впливом, впливом des Nichts. У метафориці Томаса Манна море виступає символом смерті: Denn Liebe zum Meer ist nichts anderes als Liebe zum Tode, як писав він сам у есе «Про Німецьку Республіку».

Розділ 5:

- сік гранату, який випиває Ашенбах після вистави вуличних музикантів. Цей напій натякає на міф про Персефону: Хто скуштував гранатовий сік Аїда, той не зможе більше повернутися на землю, і байдуже, чи він смертний, чи божественний. Символіку смерті Томас Манн підкріплює внутрішньою картиною пісочного годинника, який він приводить до виникнення в ситуації з Ашенбахом (Die Todessymbolik bekräftigt Thomas Mann mit dem inneren Bild einer Sanduhr, das er in dieser Situation bei von Aschenbach entstehen lässt).На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.