Зарубіжна література - статті та реферати - 2021

Історичні факти та їх переосмислення. Історичний епос «Пісня про Роланда». Тематика епосу. Образи Роланда, короля Карла, Ганелона, Олів'є

Історична основа Пісні про Роланда. Літописець Карла Великого Эйнхард повідомляє, що в 778 році король франків почав перший похід для звільнення Іспанії від арабів (маврів). Захопивши кілька міст, Карл дійшов до Сарагоси, але тут зустрів сильний опір і був змушений повернути назад. Похід тривав кілька тижнів. Під час відступу 15 серпня ар’єргард французького війська потрапив у засідку у Ронсевальскій ущелині в Піренеях, де був атакований басками й знищений. У цьому бої загинув один із прославлених перів Франції — граф Бретані Хруотланд, що залишився в легендах як Роланд.

«Пісня про Роланда» — це художній твір, тому історичні події, зображені у ньому, переосмислені у зв’язку із задумом автора. Наприклад, епізодичний підхід Карла в Іспанію перетворюється на семирічну війну з «невірними» (мусульманами), у якій Карл завойовує майже всю Іспанію, окрім Сарагоси. У Сарагосі править противник Карла — вигаданий цар Марсілій. Убивають реального Роланда баски-християни, а не маври.

Тема — Бій графа Роланда з сарацинами. Головна думка — Оспівування боротьби французів із завойовниками, вірності королю, батьківщині, вірі; засудження зради.

Роланд — граф, племінник короля, пасинок Ганелона. Головний герой французького героїчного епосу, яким Карл завжди захоплюється, його хоробрістю та відвагою. Роланд вірно служить королю. Герой готовий завжди захищати свою Батьківщину, він гордий і самовпевнений лицар.

Граф Ганелон — негативний герой поеми. Гордий та запальний, він не може стримати гніву й образи на пасинка Роланда і страшно мститься йому і своїм співвітчизникам. Графа не зупиняє те, що Роланд — його родич, а Карл — його король. Виявляючи егоїзм та зрадництво, Ганелон не стає щасливим. Його покарання було жорстоким, але справедливим.

Французький король Карл, що наділяється епітетом Великий, уособлює в собі ідею державної єдності та християнської віри. Карл — добрий до своїх воїнів, прямий та благородний, трохи наївний (слухає Ганелона і не йде одразу на допомогу Роланду, чуючи звуки Оліфанта). Карл горює, бачачи загибель франків, дорікає собі, що не зміг урятувати своїх воїнів.

Друг Роланда Олів'єр теж хоробрий і рішучий лицар, виважений у своїх рішеннях. Він завжди думав про наслідки своїх вчинків. Як і Роланд, загинув героїчною смертю, сподіваючись, що народ складе про нього і його друзів пісні. Олів’єр постав у поемі в ролі своєрідного спокусника, який випробовував Роланда.На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.