Зарубіжна література - статті та реферати - 2021

Північне Відродження як культурний рух та мистецька епоха

Півні́чне Відро́дження — культурний рух та мистецька епоха у північноєвропейських країнах в останнє десятиріччя XV століття та першу чверть XVI століття. Поступилося місцем культурі маньєризму і бароко. Свою назву течія отримала через спільні з італійським Відродженням тенденції. Північне Відродження набуло найбільшого поширення в таких країнах як Німеччина, Нідерланди, Франція та Англія. Загальна особливість Північного Відродження — гуманістична творчість розгортається у вченому, ідеологічному аспекті. Це філософські суперечки, боротьба гуманістів із середньовічною схоластикою. Культура в цей період має яскраво виражений релігійний характер.

Починаючи з XV століття Нідерланди стають одним з основних осередків європейської культури. Формування нового соціально-економічного укладу, крах релігійної догматики середньовіччя і зародження нового, світського за своїм характером світогляду - всі ці процеси були по суті аналогічні явищам, що відбувалися в Італії, проте в Нідерландах вони протікали спочатку в менш виразних формах. Новий суспільний устрій, зароджувався в багатих, економічно розвинених містах, формувався поки що в рамках феодального Бургундського держави, і це наклало свій відбиток на загальний характер нідерландської культури. Включення Нідерландів до складу Габсбурзької імперії означало кінець відносної замкнутості нідерландської культури.

Встановлюються тісні культурні зв'язки Нідерландів з Німеччиною, Іспанією і - що особливо важливо - з Італією. З іншого боку, іспанське ярмо породило зростаюче почуття національного протесту, під знаком якого відбувався розвиток нідерландської культури XVI ст.

«Похвала глупоті». Являє глибоку і узагальнену сатиру на сучасне суспільство. Примикає до традиції німецької «літератури про дурня», початок якій поклав німецький сатирик Себастьян Брант в своєму «Кораблі дурнів». Пороки сучасного суспільства виступають в блазнівському вбранні, представлені як різні види людської дурості і оглядається в формі жартівливого панегірика, «похвального слова», яке дурість виголошує собі і своїм шанувальникам. Але найжорстокіші глузування Еразма спрямовані проти середньовічної церкви, головною ідеологічною опори феодального суспільства. «Дурість створює держави, підтримує владу, релігію, управління і суд. Та й що таке життя людське, як не забава Дурниці». Тільки одна природа, не зачеплена людською цивілізацією, здається Еразм джерелом справжньої мудрості і щастя: вона одна ніколи не помиляється, якщо тільки ми не спробуємо переступити за покладені людської долі кордону.