Зарубіжна література - статті та реферати - 2021

Північне Відродження як культурний рух та мистецька епоха

Півні́чне Відро́дження — культурний рух та мистецька епоха у північноєвропейських країнах в останнє десятиріччя XV століття та першу чверть XVI століття. Поступилося місцем культурі маньєризму і бароко. Свою назву течія отримала через спільні з італійським Відродженням тенденції. Північне Відродження набуло найбільшого поширення в таких країнах як Німеччина, Нідерланди, Франція та Англія. Загальна особливість Північного Відродження — гуманістична творчість розгортається у вченому, ідеологічному аспекті. Це філософські суперечки, боротьба гуманістів із середньовічною схоластикою. Культура в цей період має яскраво виражений релігійний характер.

Починаючи з XV століття Нідерланди стають одним з основних осередків європейської культури. Формування нового соціально-економічного укладу, крах релігійної догматики середньовіччя і зародження нового, світського за своїм характером світогляду - всі ці процеси були по суті аналогічні явищам, що відбувалися в Італії, проте в Нідерландах вони протікали спочатку в менш виразних формах. Новий суспільний устрій, зароджувався в багатих, економічно розвинених містах, формувався поки що в рамках феодального Бургундського держави, і це наклало свій відбиток на загальний характер нідерландської культури. Включення Нідерландів до складу Габсбурзької імперії означало кінець відносної замкнутості нідерландської культури.

Встановлюються тісні культурні зв'язки Нідерландів з Німеччиною, Іспанією і - що особливо важливо - з Італією. З іншого боку, іспанське ярмо породило зростаюче почуття національного протесту, під знаком якого відбувався розвиток нідерландської культури XVI ст.

«Похвала глупоті». Являє глибоку і узагальнену сатиру на сучасне суспільство. Примикає до традиції німецької «літератури про дурня», початок якій поклав німецький сатирик Себастьян Брант в своєму «Кораблі дурнів». Пороки сучасного суспільства виступають в блазнівському вбранні, представлені як різні види людської дурості і оглядається в формі жартівливого панегірика, «похвального слова», яке дурість виголошує собі і своїм шанувальникам. Але найжорстокіші глузування Еразма спрямовані проти середньовічної церкви, головною ідеологічною опори феодального суспільства. «Дурість створює держави, підтримує владу, релігію, управління і суд. Та й що таке життя людське, як не забава Дурниці». Тільки одна природа, не зачеплена людською цивілізацією, здається Еразм джерелом справжньої мудрості і щастя: вона одна ніколи не помиляється, якщо тільки ми не спробуємо переступити за покладені людської долі кордону.На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.