Зарубіжна література - статті та реферати - 2021

Плеяда. Поетична школа

Плеяда, поетична школа, діяльність якої протікала у третій чверті XVI ст., а вплив залишалося переважаючим до кінця століття. У Плеяду входили учений-гуманіст Жан Дора (1508-1588) та його учні і послідовники - П'єр де Ронсар(1524-1585), Жоашен Дю Беллі (1522-1560), Жан Антуан де Баіф (1532-1589), Етьєн Жодель (1532-1573), Ремі Белло (1528-1577), Понтюс де Тіара (1521-1605); до неї примикали також Жак Пелетьє дю Ман (1517-1582), Гійом Дезотель (1529-1581), Жан де Лаперюз (1529 - 1554) та ін.

Історико -літературна роль Плеяди полягала в тому, що вона рішуче ввела в поезію гуманістичні уявлення та ідеали. Не пориваючи з традиціоналістських типом мислення як таким, зі сверхлічной цінностями та ідеалами, Плеяда - через голову сформованої середньовічної поетичної традиції - звернулася до традицій античної культури і зробила спробу її успішної реставрації на грунті культури XVI ст. Порівняння поетики Плеяди з поетикою "великих риториков " дозволяє зрозуміти новаторський характер естетичних принципів школи Ронсара і Дю Беллі.

П'єр де Ронсар, як і його однодумці з "Плеяди", ставив за мету реформування французької літератури і створення віршованих творів, що могли б зрівнятися з класичними. Відмовившись від середньовічної традиції й обравши зразком для наслідування класичну літературу Греції і Риму, він вплинув на розвиток французької поезії двох наступних сторіч. Творчість Ронсара нерівноцінна. Афектовані і штучні Оди (Odes, 1550-1553) були явним наслідуванням Піндара та Горація. Так і не завершена епічна поема Франсіада (La Franciade, 1572) була невдалою. Дійсну славу принесла Ронсару лірика — збірники Любовні вірші (Amours, 1552), Продовження любовних віршів (Continuations des Amours, 1555) і Сонети до Олени (Sonnets pour Hlne, 1578). У любовній поезії Ронсара домінують теми швидкоплинного часу, в'янення квітів і прощання з юністю, одержує подальший розвиток мотив Горація "carpe diem" ("лови мить").

Ронсар також великий співак природи — річок, лісів, водоспадів. Його внесок у реформу відчувається у поетичній мові автора, особливо ліричній, коли він оспівує красу природи або рідних місць. Велика і різнопланова творчість Ронсара включає майже усі віршовані жанри — від героїчної епопеї до інтимної лірики (він автор п'яти книг "Од", збірників сонетів і пісень "Любовні вірші", "Гімнів" і ін.). Його оди, любовні сонети й есе — найчастіше складені на класичні теми, але повні глибоких людських почуттів і співчуваючої особистісної участі.На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.