ОСОБЛИВОСТІ РОМАНТИЗМУ ЯК ХУДОЖНЬОГО НАПРЯМУ, ЙОГО ЕСТЕТИЧНІ ПРИНЦИПИ. СПЕЦИФІКА РОМАНТИЧНОГО СВІТОСПРИЙНЯТТЯ - ДОБА ВІДРОДЖЕННЯ. ДОБА ПРОСВІТНИЦТВА
Зарубіжна література 10 клас - плани-конспекти уроків - 2017 рік
Мета: формування предметних компетентностей: ознайомити з поняттям романтизм; навчити визначати характерні ознаки романтизму; активізувати читацький інтерес учнів; розвивати навички конспектування; дати поняття про романтичну лірику; формування ключових компетентностей: уміння вчитися: актуалізувати пізнавальну діяльність учнів; комунікативної: формувати навички спілкування в колективі; інформаційної: формувати вміння знаходити потрібну інформацію та представляти її; загальнокультурної: прищеплювати прагнення до літературної освіти, естетичний смак; розширювати світогляд школярів.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань і формування на їх основі вмінь та навичок.
Обладнання: портрети відомих митців-романтиків, висловлювання романтиків.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Повідомлення учнів про ситуацію в Європі наприкінці XVIII - на початку XIX ст.
ІІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. Бесіда
♦ Якими були передумови виникнення романтизму?
Запис у зошити
Термін романтизм указує на зв’язок із середніми віками, коли в літературі був популярним жанр рицарського роману. Головні особливості цього жанру - фантастичність, зображення високого, ідеального кохання, лицарських подвигів, добрих і злих чарівників, казкового пейзажу.
2. Лекція учителя (учні складають конспект)
3. Бесіда
♦ У чому різниця між романтизмом і класицизмом?
♦ Зазначте ознаки романтичного твору.
♦ Назвіть особливості романтичного мистецтва.
♦ Опишіть романтичного героя.
Запис у зошити
Характерні ознаки романтизму
1) Заперечення раціоналізму, що панував у добу Просвітництва, культ почуттів людини.
2) Увага до особистості, її індивідуальних рис.
3) Провідні мотиви - самотність, світова скорбота (національна туга) та романтичний бунт і нескореність.
4) Історизм творів і захоплення фольклором.
Найвидатніші представники мистецтва романтизму В Англії - Дж. Байрон, Дж. Кітс, П. Б. Шеллі; у Німеччині - Е. Гофман, Г. Гейне, Новаліс; у Франції - А. Мюссе, Ж. Санд, В. Гюґо; у США - Е. По, Дж. Ф. Купер, Г. Мелвілл; у Польщі - А. Міцкевич, Ю. Словацький; в Угорщині - Ш. Петефі; в Росії - О. Пушкін, М. Лермонтов, М. Гоголь.
4. Читання вибраних поезій (В. Вордсворта, С. Колріджа, Дж. Кітса, П. Б. Шеллі, Г. Гейне, В. Гюґо та ін.)
Учитель. Романтична лірика - це переважно лірика настрою. Романтики вміло і тонко створювали картини природи. Але головним у цих картинах був не опис пейзажу. Людина і світ — ось що передусім турбувало романтиків.
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
1. Бесіда
♦ Що ви з’ясували для себе про романтизм? (У митців романтизму ми помічаємо визнання самоцінності особистості, зацікавленість внутрішнім життям людини, прагнення розкрити багатство внутрішнього світу людини.)
1. Інтерактивна вправа «Ґронування»
* Апологія — непомірне, надмірне вихваляння, захист кого-небудь або чого-небудь.
3. Творча робота
Погляди романтиків на життя, мистецтво, людину
♦ Як ви розумієте ці висловлювання?
• «Справжнє лихо полягає в тому, що нині все застигло у вульгарній прозі життя. І більшість людей спокійно сприймає все це і навіть почувається цілком добре, мовчки скочуючись по болоту до прірви» (Франц Шуберт).
• «Мене часом запитують, чи люблю я дітей. Звісно, люблю, адже вони ще не стали людьми» (Шарль Нодьє).
• «Краще бути артистом чи волоцюгою, ніж власником маєтку або селянином, бо ж із володінням землею чи снопом пов’язані несправедлива тиранія та похмуре поневолення скнарістю» (Жорж Санд).
• «Світ поганий, поганий, жахливо поганий. І лише серце друга та спокутні сльози жінки можуть урятувати його від прокляття» (Ріхард Ваґнер).
• «Той, хто не зазнав щастя в нинішньому світі, хто не знайшов того, що шукав, нехай заглибиться у світ книг і мистецтва чи зануриться в природу— це вічно юне втілення старовини й сучасності» (Новаліс).
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підготувати запитання з вивченої теми для однокласників (методика взаємозапитань); виписати у словнички визначення романтизму; випереджальні завдання: для учня - «біографа» - підготувати повідомлення про Е. Гофмана; для учня -«історика» - «Німеччина наприкінці XVIII - на початку ХІХ ст.».