ЕРНСТ ТЕОДОР АМАДЕЙ ГОФМАН — БАГАТОГРАННИЙ МИТЕЦЬ-РОМАНТИК. «КРИХІТКА ЦАХЕС НА ПРІЗВИСЬКО ЦИННОБЕР» — ШЕДЕВР РОМАНТИЧНОЇ КАЗКИ-НОВЕЛИ - ДОБА ВІДРОДЖЕННЯ. ДОБА ПРОСВІТНИЦТВА

ЕРНСТ ТЕОДОР АМАДЕЙ ГОФМАН — БАГАТОГРАННИЙ МИТЕЦЬ-РОМАНТИК. «КРИХІТКА ЦАХЕС НА ПРІЗВИСЬКО ЦИННОБЕР» — ШЕДЕВР РОМАНТИЧНОЇ КАЗКИ-НОВЕЛИ - ДОБА ВІДРОДЖЕННЯ. ДОБА ПРОСВІТНИЦТВА

Зарубіжна література 10 клас - плани-конспекти уроків - 2017 рік

Мета: формування предметних компетентностей: поглибити знання про романтизм як напрям світової літератури; ознайомити з життям та творчістю Гофмана; розвивати творчу уяву і читацький інтерес учнів; прищеплювати інтерес до літератури та мистецтва; формування ключових компетентностей: уміння вчитися: актуалізувати пізнавальну діяльність учнів; комунікативної: формувати навички спілкування в колективі; інформаційної: формувати вміння знаходити потрібну інформацію та представляти її; загальнокультурної: прищеплювати прагнення до літературної освіти, естетичний смак; розширювати світогляд школярів.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Обладнання: портрет Е. Т. А. Гофмана.

Великі люди рідко з'являються в самотині.

В. Гюґо

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

1. Перевірка домашнього завдання. Методика взаємозапитань (Запитання для взаємоперевірки учні підготували вдома.)

2. Повідомлення учня -«історика» «Німеччина наприкінці XVIII - на початку ХІХ століття»

ІІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Слово вчителя

— Наполеонівські війни спричинили реакцію в Німеччині. Для збереження основ феодального устрою створюється Священний Союз Німецької нації на чолі із Пруссією, суворий режим якого протримався від 1815 до 1830 рр. Опонентом Священного Союзу став Ернст Теодор Амадей Гофман. Як мислитель Гофман виступає спадкоємцем єнської школи. Вимоги, які там було висунуто до ідеального художника - універсальність мистецтва, концепція романтичної іронії, синтез мистецтв,- реалізував Гофман, із життям та творчістю якого ми розпочинаємо ознайомлюватися.

Зверніть увагу на епіграф уроку. Це висловлювання стосується імені дійсно великої людини, адже саме такою людиною був відомий письменник та музикант Е. Т. А. Гофман. Як ви розумієте це висловлювання?

ІV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ

1. Повідомлення учня -«біографа» про життя та творчість Е. Т. А. Гофмана із доповненнями вчителя

(Учні паралельно із прослуховуванням повідомлення складають хронологічну таблицю, до якої занотовують найважливіші події із життя Гофмана.)

2. Бесіда

♦ Які факти біографії Гофмана вам найбільше запам’‎ятались?

3. Слово вчителя «"Крихітка Цахес на прізвисько Циннобер" - шедевр романтичної казки-новели»

— Саме художніми творами Гофман здобув собі світову славу. Більшість його оповідань та повістей і навіть один роман мають казкові сюжети, у них нарівні із людьми діють феї, чаклуни, добрі й лихі духи, тварини. Ці казкові істоти живуть у Гофманових творах не лише за своїми власними законами, але часто й за законами людськими, а вони, звісно, бувають несправедливі й підступні, служать не добру, а злу. Письменник дотепно висміює і такі закони, і тих, хто їх запроваджував.

1819 року з’‎явилася новела «Крихітка Цахес на прізвисько Циннобер», де під жанром казки прихована гостра соціальна сатира. Тут для того, щоб добро перемогло, мусять утрутитися добрі чарівники. У славетній казці про малого Цахеса нам продемонстровано соціальний механізм закону відчуження - привласнення певних заслуг тими, кому вони не належать.

♦ Що ви очікуєте від прочитання книги?

V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

1. Інтерактивна вправа «Сенкан» за темою «Гофман»

Приклад сенкану

Гофман.

Таємничий, обдарований.

Страждав, захоплювався, кохав.

Політ птаха, безжально обірваний.

Талант.

3. Інтерактивна вправа «Мікрофон»

♦ Продовжте речення.

— Найцікавішим для мене сьогодні було... .

VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Прочитати твір Е. Гофмана «Крихітка Цахес...», ведучи «Щоденник подвійних нотаток».

Методичний коментар

Методика «Щоденник подвійних нотаток» допомагає читачам тісніше пов’‎язати матеріал тексту з їхнім власним досвідом та допитливістю. Зошит ділять на два стовпчики. У перший записують фрази, що найбільше вразили у творі, у другий - власні міркування щодо кожного окремого фрагмента тексту.

Фраза з тексту

Мої міркування

1.

1.

2.

2.

...

...

ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ 14

Світ Гофмана - це особливий художній світ, створений могутньою фантазією автора. Майже завжди у центрі його уваги перебувало протистояння двох світів - романтичного і буденного, ілюзорного і реального. За визначенням письменника, «Крихітка Цахес на прізвисько Циннобер» - це «казка про реальне», у якій він подав власне філософське бачення сенсу життя людини. У повісті-казці дія розгорнулася у казковій країні - князівстві Керепес. Серед героїв були маги, феї, які впливали на життя звичайних людей (фея Рожабельверде подарувала Цахесові три магічні волосини, щоб захистити малу потвору). Гофман вдався також до чарівних речей і чарівних перетворень, змальовуючи головні події у творі. Автор використав прийом двоплановості дії для зображення реальних проблем Німеччини («мікрокнязівства», німецькі імена більшості героїв, типова німецька їжа тощо).