Стендаль. Новела «Ваніна Ваніні». Суперечливість характерів героїв, теми честі і зради, вірності обраному шляху
Мета: формування предметних компетентностей: продовжити роботу над новелою Стендаля «Ваніна Ваніні», показати взаємини головних героїв та історичні обставини, у яких вони діють; розвивати творче мислення; виховувати моральні якості; формування ключових компетентностей: уміння вчитися: розвивати навички оцінювання культурно-мистецьких явищ; комунікативної: розвивати навички роботи в групі; інформаційної: розвивати навички роботи із джерелами інформації; загальнокультурної: прищеплювати прагнення до літературної освіти, естетичний смак; розширювати світогляд школярів.
Тип уроку: інтегрований урок-бесіда з елементами диспуту.
Обладнання: портрет письменника, текст новели, картки із завданням.
Правда, сувора правда!
Дантон
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Бесіда
- Якими були естетичні та філософські переконання Стендаля?
- Доведіть, що світогляд та творчість Стендаля визначено синтезом романтичних і реалістичних тенденцій.
- Чому в очах Стендаля «Судова газета» є важливим документом для вивчення сучасного суспільства?
ІІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. Слово вчителя
— У 20-х роках ХІХ ст. Стендаль написав чудову новелу «Ваніна Ваніні» (1829), що згодом стала складовою «Італійських хронік». У ній описано епізод з історії революційно-демократичного руху карбонаріїв у Італії.
Головний герой П’єтро Міссіріллі - італійський юнак, бідняк, який утілює кращі риси народу. Гордий, сміливий і незалежний, він став засновником і ватажком групи карбонаріїв та вбачав своє призначення і щастя у боротьбі за волю батьківщини.
Головному героєві протиставлена Ваніна Ваніні - натура сильна, яскрава, цілеспрямована. Римську аристократку, красуню, знатну і багату дівчину випадок звів із П’єтро, якого було поранено під час втечі з в’язниці, куди після невдалого повстання його заточили. У ньому Ваніна знайшла ті риси, яких була позбавлена молодь її середовища.
Однак кохання молодих людей приречене. Перед П’єтро постала проблема: особисте щастя у шлюбі з Ваніною чи вірність громадянському обов’язку, який вимагав розлучення з коханою і повної самовіддачі у революційній боротьбі. Герой обрав друге. Але Ваніна по-іншому розв’язала цю дилему. Напередодні нового повстання карбонаріїв вона передала їх до рук поліції. П’єтро - єдиний, хто залишився на волі. Однак дізнавшись про зраду Ваніни, він із прокляттям назавжди залишив її, розділивши участь своїх спільників.
Майстерність письменника-новеліста полягає (запис у зошити):
- у психологізмі, який яскраво розкрито у розгорнутих внутрішніх монологах героя;
- у лаконізмі авторських описів і стрімкому перебігу подій;
- у бурхливій реакції героїв, обумовлений їхнім південним темпераментом;
- у динамізмі та драматизмі розповіді.
2. Повідомлення за темою «Організація "Молода Італія" на початку ХІХ століття» (випереджальне домашнє завдання)
3. Коментоване читання уривків із повісті, які сподобались, і аргументування вибору
4. Аналіз новели Бесіда
- За яких умов відбулося знайомство Ваніни і карбонарія?
- Чому Ваніна покохала П’єтро?
- Які риси характеру привабили її?
- П’єтро відповів відмовою на пропозицію Ваніни залишити ряди карбонаріїв. Чи були б вони щасливими, якби він погодився?
- Якій високій ідеї присвятив своє життя П’єтро?
- Чим була спричинена зрада Ваніни?
- Як ви оцінюєте добровільний прихід П’єтро до в’язниці після арешту всіх змовників?
- Що зробила Ваніна для визволення коханого? Як ви охарактеризуєте її поведінку?
- Яка ваша думка про їх зустріч у каплиці?
- Що вас найбільше вразило у їхній поведінці?
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Інтерактивна вправа «Мозковий штурм»
- Оцініть почуття героїв новели. Що це - зрада? фатальне почуття? непродуманий, нерозважливий вчинок? помста? безмежна вірність? подвиг заради кохання?
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Написати твір-роздум «Що сказав (-ла) би я Ваніні і П’єтро, якби був (-ла) з ними в каплиці?».
Повторити відомості про життя та творчість М. В. Гоголя (спираючись на вивчений у 5-9-х класах матеріал).
Посилання на схожі матеріали:
- Моральні ідеали твору Г.Лі «Убити пересмішника» — Розробки уроків
- Література й інтернет-ресурси — Розробки уроків
- Михаил Шолохов (1905—1984) «Судьба человека». Трагическая судьба одного человека как воплощение трагедии всего народа во время Второй мировой войны — Розробки уроків
- Стендаль «Ваніна Ваніні» — Переказ
- Неоднозначні стосунки людини та природи. Художня література й сучасне екомислення — Шкільний твір
- Література Англії першої половини XX ст.: основні напрямки і тенденції розвитку — Стаття
- Література раннього модернізму — Реферат
- Зарубіжна література 8 клас - Хрестоматія-посібник - О. Світленко - 2017 рік - Хрестоматія — Хрестоматія
- Підручник Зарубіжна література 9 клас - О. М. Ніколенко - Грамота 2017 — Підручник
- Література першої половини XX століття — це епоха радикальних змін, що сформувала нове бачення людини та світу — Шкільний твір
- Література другої половини XX століття — Теорія літератури
- Річард Бах «Чайка Джонатан Лівінгстон» — Дидактичні матеріали
- ХУДОЖНЯ ЛІТЕРАТУРА ЯК МИСТЕЦТВО СЛОВА. ЛІТЕРАТУРНИЙ ПРОЦЕС - підготовка до ЗНО та ДПА — ЗНО
- Творчі роботи 2019 - Зарубіжна література — Шкільний твір
- Зарубіжна література - Твір на тему — Шкільний твір
Дата останньої редакції: 02 березня 2026