Ф. М. ДОСТОЄВСЬКИЙ «ЗЛОЧИН І КАРА». «МАЛЕНЬКІ ЛЮДИ» В РОМАНІ - ВІД РОМАНТИЗМУ ДО РЕАЛІЗМУ
Зарубіжна література 10 клас - плани-конспекти уроків - 2017 рік
Мета: формування предметних компетентностей: підвести учнів до осмислення головного конфлікту роману - конфлікту між Раскольниковим і світом, який він відкидає; сприяти вихованню прагнення духовної краси і внутрішнього багатства особистості, відповідальності людини за свої вчинки; формування ключових компетентностей: уміння вчитися: розвивати навички оцінювання культурно-мистецьких явищ; комунікативної: розвивати навички роботи в парі та в колективі; інформаційної: розвивати навички роботи із підручником та уміння критично оцінювати теоретичний матеріал; загальнокультурної: прищеплювати прагнення до літературної освіти, естетичний смак; розширювати світогляд школярів.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань і формування умінь та навичок.
Обладнання: підручник, текст роману «Злочин і кара», роздавальний матеріал, опорний конспект, ілюстративний матеріал за темою уроку.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Бесіда
♦ Які події в житті Росії і власне письменника вплинули на створення роману?
♦ Як змінювалася відповідь на запитання, чому Раскольников скоїв злочини, під час роботи над романом?
♦ У чому полягає жанрова своєрідність роману?
♦ Яким є значення кольору і чисел у романі?
♦ Чому в романі лише одна глава присвячена злочину, а решта п’ять - покаранню?
III. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. Робота з таблицею «Імена та прізвища героїв роману»
Імена та прізвища героїв роману
Ім’я |
Його значення в романі |
Раскольников |
«Розкол» - роздвоєння - з одного боку пристрасна любов до людей, з іншого - повна байдужість до своїх інтересів |
Софія |
Смирення, мудрість. Соня Мармеладова - смиренно несе хрест, який випав на її долю, і вірить у перемогу добра і справедливості |
Лебезятников |
Людина, здатна падлючити, підлабузнюватися, піддакувати |
Авдотья Романівна (сестра Раскольникова) |
Прототипом цієї героїні є Авдотья Яківна Панаєва, перше кохання письменника |
Разуміхін |
Розсудливий Лужин, помиляючись, називає героя «Рассудкіним» |
Лізавета Іванівна |
Значення імені «Єлисавета» - та, що поважає Бога |
2. Аналітична бесіда: «Сім'я Мармеладових» (з коментованим читанням епізодів роману, складанням опорного конспекту й узагальненням учителя)
1) Бесіда
♦ Чому Мармеладов розповідає історію свого життя Раскольникову?
♦ Розкажіть про сім’ю чиновника, підтвердьте свою розповідь цитатами з тексту роману.
♦ Чому дочка Мармеладова змушена жити за жовтим білетом?
2) Коментоване читання епізоду «На квартирі Мармеладова»: «портрети дружини, дітей»; «опис кімнати»; «мешканці будинку»
♦ Опишіть квартиру Мармеладових очима Раскольникова.
♦ З яким настроєм Раскольников залишає квартиру Мармеладових?
♦ Які художні прийоми використовує письменник у цих епізодах?
♦ Як з’являється в романі Катерина Іванівна? Що читач дізнається про її зовнішність і про минуле?
♦ На краю прірви: діти Мармеладових. Якою могла бути їхня доля, якби не допомога Свидригайлова?
♦ Що можна сказати про Соню, яка сама майже дитина, але жертвує собою, допомагаючи дітям?
♦ Якою буде подальша доля Мармеладова і Катерини Іванівни?
♦ Які уроки дають нам Мармеладов і його сім’я?
3) Колективна робота зі складання опорного конспекту «Мотиви «глухого кута» в романі «Злочин і кара» на прикладі родини Мармеладових»(запис на дошці і в зошитах)
Мотиви «глухого кута» в романі «злочин і кара» на прикладі родини Мармеладових
Семен Захарич ® смерть на вулиці Соня ® проституція на вулиці Катерина Іванівна ® смерть на вулиці Діти ® щасливий випадок (а якби його не було?)
2. Аналітична бесіда: «Сім'я Раскольникових»
♦ Чому про Раскольникових читач дізнається не одразу, а з листа?
♦ Якими є стосунки між членами сім’ї?
♦ Що ми дізнаємося про матір Раскольникова?
♦ Якою є доля Авдотьї Романівни, її випробування в будинку Свидригайлова?
♦ Як характеризує Дунечку її згода на шлюб з Лужиним?
3. Побудова схеми «система образів роману» з подальшим аргументуванням (робота в парах)
♦ Чи можна пояснити позицію автора через систему образів?
Система образів роману
Тварюки тремтливі |
Право мають |
… |
… |
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Узагальнювальне слово вчителя
— У своєму романі «Злочин і кара» Ф. М. Достоєвський зображує різні відтінки психологічних переживань бідняка, якому нема чим заплатити за квартиру. Письменник показує страждання дітей, що зростають у брудному кутку поряд із п’яним батьком і конаючою матір’ю, серед постійної лайки і сварок; трагедію молодої і чистої дівчини, змушеної через безвихідь сім’ї почати торгувати собою і приректи себе на постійні приниження.
Однак Достоєвський не обмежується описом повсякденних явищ і фактів страхітливої дійсності. Він ніби поєднує їх із зображенням складних характерів героїв роману. Письменник прагне показати, що повсякденне буденне життя міста народжує не тільки матеріальне убозтво і безправ’я, а й калічить психологію людей. У доведених до відчаю «маленьких людей» починають з’являтися різні фантастичні ідеї, не менш кошмарні, ніж навколишня дійсність. Такою є «ідея» Раскольникова про Наполеона і тварюк тремтливих, звичайних і незвичайних людей... І все-таки «маленькі люди» в романі Достоєвського, незважаючи на всю тяжкість свого становища, вважають за краще бути жертвами, а не катами. Такого висновку поступово доходить і головний герой.
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Дібрати цитатний матеріал для обговорення теми «Соціальні та філософські витоки бунту Раскольникова».