Ф. М. ДОСТОЄВСЬКИЙ «ЗЛОЧИН І КАРА». СИМВОЛІЧНЕ ЗНАЧЕННЯ ОБРАЗУ СОНІ МАРМЕЛАДОВОЇ. ПОЛІФОНІЗМ РОМАНУ ДОСТОЄВСЬКОГО - ВІД РОМАНТИЗМУ ДО РЕАЛІЗМУ
Зарубіжна література 10 клас - плани-конспекти уроків - 2017 рік
Мета: формування предметних компетентностей: показати, у чому письменник вбачає джерело оновлення життя, як вирішує питання «Що робити, щоб змінити наявний лад?»; розглянути сцени, у яких звучить протест письменника проти нелюдяності суспільства; осмислити останні сторінки роману, відповісти на запитання «Як відбувається відкриття Раскольниковим християнських цінностей через любов до Соні?»; формування ключових компетентностей: уміння вчитися: актуалізувати пізнавальну діяльність та критичне мислення учнів; комунікативної: формувати навички спілкування в колективі та толерантне ставлення до думок та почуттів оточуючих; інформаційної: формувати вміння визначати роль деталі в тексті; розвивати навички роботи з книгою; загальнокультурної: прищеплювати естетичний смак та бажання читати літературні твори інтереси учнів; розширювати світогляд школярів.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань і формування умінь та навичок.
Обладнання: підручник, текст роману, ілюстрації до роману, таблиця.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Бесіда
♦ Для чого Ф. М. Достоєвському знадобилося зіштовхувати свого героя з іншими персонажами?
♦ Хто з персонажів відіграє найважливішу роль у спростуванні ідей Раскольникова?
III. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. Аналітична бесіда
♦ Розкажіть історію життя сім’ї Мармеладових; зробіть висновок про причини тяжкого становища цієї родини (ч. 1, розд. II).
♦ Про життя Соні Мармеладової ми дізнаємося разом із Раскольниковим. Опишіть перший візит Раскольникова до Соні (ч. 4, розд. IV).
♦ Яку роль у цій сцені відіграє Біблія? Зверніть увагу на цифри: Соня віддає Катерині Іванівні 30 карбованців, батькові на похмілля - останні 30 копійок, а якою була ціна продажу Ісуса Христа Іудою? Чи випадкові ці цифри у Достоєвського?
♦ Які аргументи «незвичайної людини» спростовує «слабенька» Соня?
♦ За якими принципами живе Соня? В ім’я чого вона «переступила»?
♦ З якою метою приходить Раскольников до Соні вдруге (ч. 5, розд. IV)? Чому саме їй зізнається у вбивстві? чи може його зрозуміти Соня?
♦ Чи можна вважати, що Соня теж «переступила» межу суспільної моралі? Раскольников каже їй: «Ти теж переступила, загубила життя своє».
♦ У чому якісна відмінність Соні від Раскольникова?
♦ Якими прикладами з тексту можна підтвердити, що Соня - уособлення доброти, самопожертви, лагідності, всепрощення? (Ч. 1, розд. II; ч. 3, розд. IV; ч. 4, розд. IV; ч. 5, розд. IV; ч. 6, розд. V, VIII; епілог, розд. II)
♦ Чому каторжани люблять Соню? (На переконання Достоєвського, Соня уособлює народні ідеали добра і справедливості.)
♦ Чи стали переконання Соні переконаннями Раскольникова? (В епілозі роману Достоєвський каже, що страждання, які пережили герої, відкрили їм дорогу до щастя, що «їх воскресило кохання».)
♦ Як подіяло на Раскольникова перебування Соні на каторзі?
2. Творча робота (у парах) з текстом роману
♦ Письмово складіть цитатний портрет Соні, підкресливши її беззахисність, крихкість і велику моральну силу.
3. Колективна робота порівняльного характеру над складанням таблиці
(Запис на дошці і в зошитах.)
Дві правди в романі «Злочин і кара»
Соня |
Раскольников |
Лагідна, добра |
Гордий характер, ображене, принижене самолюбство |
Рятуючи інших, бере на себе тяжкості гріха |
Намагаючись довести свою теорію, скоює злочин |
У духовному плані - мучениця |
У духовному плані - злочинець, хоча бере на себе гріх усього людства. Спаситель? Наполеон? |
Розповідь про її вчинок у шинку, у найбільш розгнузданій обстановці |
Знамення для Раскольникова. Жити, жертвуючи собою,- це виправдання його передчуттів |
Живе, виходячи з вимог життя, поза теоріями |
Теорія розроблена бездоганно, але людина не може переступити через кров, рятуючи людей. Результат - глухий кут. Теорія не може врахувати всі мінливості життя |
Напівписемна, неправильно розмовляє, читає тільки Євангеліє |
Освічений, правильна вимова. Світло розуму заводить у глухий кут |
Божественна правда - у ній. Вона вища духовно. Не свідомість робить людину людиною, а душа |
У ньому правда помилкова. Потрапити в рай ціною чужої крові не можна |
У неї є сенс життя: любов, віра |
У нього немає сенсу життя: вбивство - це бунт для себе, індивідуалістичний бунт |
Висновок. Героїв рятує віра, співчуття; їм допомагає сила душі і характеру. Кожен з героїв зрештою усвідомлює цінність людського життя |
4. Постановка і розв'язання проблемної ситуації (робота в групах)
1-ша група. Доведіть, що письменник стверджує в романі «правду» Соні. Як відповідає Достоєвський на питання: як знищити на землі зло?
2-га група. У чому мав рацію і в чому помилявся Достоєвський, протиставляючи «правді» Раскольникова «правду» Сонечки Мармеладової?
3-тя група. Звернувшись до епілога, простежте, як завдяки любові до Соні відбувається відродження людини в Раскольникові.
4-та група. Яке значення надавав своїм словам Раскольников, кажучи: «Вічна Сонечка! Поки світ стоїть!»? Чи змінюється зміст цих слів протягом усього роману?
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Написати твір-роздум за романом Ф. М. Достоєвського «Злочин і кара» за однією із запропонованих тем: «Страждалець за людство чи невдалий наполеон?» ( «Суперечливість характеру Раскольникова»); «Мої улюблені сторінки в романі Ф. М. Достоєвського «Злочин і кара»»; «Роль образів Лужина і Свидригайлова в розкритті характеру Раскольникова»; «Жіночі характери в романі «Злочин і кара»».