Розвиток зв'язного мовлення. Контрольний твір-роздум за романом Ф. М. Достоєвського «Злочин і кара»
Мета: формування предметних компетентностей: систематизувати й узагальнити вивчене, виявити рівень розуміння змісту, ідейно-художніх особливостей твору; розвивати образне, аналітичне мислення, зв'язне писемне мовлення, уміння висловлювати свої судження й аргументувати їх; виховувати високі моральні якості, прагнення до самопізнання та самовдосконалення; формування ключових компетентностей: уміння вчитися: розвивати навички оцінювання культурно-мистецьких явищ; комунікативної: розвивати навички роботи в групі; інформаційної: розвивати навички роботи із джерелами інформації; загальнокультурної: прищеплювати прагнення до літературної освіти, естетичний смак; розширювати світогляд школярів.
Тип уроку: урок розвитку зв'язного мовлення.
Обладнання: портрет письменника, видання його твору, ілюстрації до нього, художній текст.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Бесіда
- Чи погоджуєтеся ви з думкою, що покарання Раскольникова почалося задовго до злочину?
- Чи можна муки совісті героя вважати його головним покаранням?
- Чому після зізнання Соні герой почувався більш нещасним? (Він не очікував такої любові від Соні.)
- Про яку любов ідеться? (Християнську любов до ближнього)
- Чи можна Свидригайлова вважати художнім антиподом Раскольникова? чому?
- Чому Раскольников ставить поряд (за моральністю) Соню Мармеладову та свою сестру Дуню?
- Якими є роль і місце автора в романі «Злочин і кара»?
2. Робота з таблицею «Творча історія роману Ф. М. Достоєвського "Злочин і кара"» (у парах)
- Розгляньте таблицю, зробіть висновки щодо творчої історії твору Достоєвського. Зробіть висновки.
|
Жанр |
Назва |
Країна, режисер (композитор) |
Рік |
|
Короткометражний фільм |
«Раскольников» |
німеччина |
1923 |
|
Художній фільм |
«Петербурзька ніч» |
СРСР |
1934 |
|
Художній фільм |
«Злочин і кара» |
США, Дж. фон Штернбер |
1935 |
|
Художній фільм |
«Злочин і кара» |
Франція, Ж. ламлен |
1956 |
|
Художній фільм |
«Злочин і кара» |
СРСР, Л. Куліджанов |
1969 |
|
Художній фільм |
«Злочин і кара» |
СРСР |
1970 |
|
Художній фільм |
«Двадцять шість днів із життя Достоєвського» |
СРСР |
1981 |
|
Опера |
«Раскольников» |
Г. Зутермайстер |
1948 |
|
Опера |
«Раскольников» |
Е. Петрович |
|
|
Вокальна симфонія |
На тексти Ф. Достоєвського і Ф. Кафки |
В. Соммер |
|
|
Музика до вистави |
«Злочин і кара» |
А. Онеггер |
ІІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. Оголошення тем для написання творів
2. Інструктаж; коментування вчителем тем твору
3. Виконання роботи Теми для творів
1) Істинні й хибні мотиви злочину Раскольникова (за романом Ф. Достоєвського «Злочин і кара»).
2) Суперечливість теорії «крові по совісті» та образу Родіона Раскольникова з роману Ф. Достоєвського «Злочин і кара».
3) «Злочин і кара» Ф. Достоєвського як поліфонічний роман ідей.
4) Специфіка образу Петербурга у романі Ф. Достоєвського «Злочин і кара».
5) Світоглядно-естетичні позиції Ф. Достоєвського, їхнє новаторське втілення в його творчості.
План до твору «Суперечливість теорії "крові по совісті" та образу Родіона Раскольникова з роману Ф. Достоєвського "Злочин і кара"»
І. Вступ. Духовні шукання російського суспільства в 60-х роках XIX століття.
II. Основна частина.
1. Шлях Родіона Раскольникова від убивства до почуття « безкінечної любові»:
а) обставини життя головного героя;
б) шлях удосконалення світу в розумінні Раскольникова; теорія «надлюдини»;
в) покарання героя за вбивство від людей і від самого себе.
2. Воскресіння «загиблої душі» головного героя роману, прихід до християнської моралі.
III. Висновок. Небезпека для людства індивідуалістичної свідомості; утвердження життя як вищої цінності людини.
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Інтерактивна вправа «Мікрофон»
- Продовжте речення:
— З вивченої теми для мене найцікавішими були такі форми роботи, такі проблеми, як... .
— Я поділяю (не поділяю) думку митців і літературознавців про те, що... .
— Твір Ф. Достоєвського близький сьогоденню тим, що... .
VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Дописати твір.
Індивідуальні завдання (див. випереджальне завдання до уроку № 36).
Посилання на схожі матеріали:
- Ф. М. Достоєвський. Життєвий і творчий шлях письменника. філософські, етичні й естетичні погляди письменника та їх втілення в художніх творах. Роман «Злочин і кара» як утілення нового, поліфонічного типу художнього мислення. філософські, соціальні, психологічні й морально-етичні ідеї твору — Розробки уроків
- Урок № 58. Біблійні мотиви в романі Ф. М. Достоєвського «Злочин і кара». Символізм та поліфонізм твору. Особливості індивідуального стилю письменника — Розробки уроків
- Філософські, соціальні, психологічні й морально-етичні ідеї роману Ф. Достоєвського «Злочин і кара» — Розробки уроків
- Скорочено - ЗЛОЧИН І КАРА - ФЕДІР ДОСТОЄВСЬКИЙ — Переказ
- До вивчення роману Злочин і кара — Підручник
- Короткий переказ - ЗЛОЧИН І КАРА - ФЕДІР ДОСТОЄВСЬКИЙ - 10 КЛАС — Скорочений твір
- Федір Достоєвський «Злочин і кара» - XIX СТОЛІТТЯ - підготовка до ЗНО та ДПА — ЗНО
- Розкрийте роль Ф. Достоєвського у становленні жанру роману, гуманістичний пафос його творів. Доведіть, що роман Злочин і кара є втіленням нового, поліфонічного типу художнього мислення — Теорія літератури
- Соціальні і філософські джерела бунту Раскольникова (за романом Ф. Достоєвського «Злочин і кара») - шкільний твір — Шкільний твір
- Твір на тему: Теорія Раскольникова, її антигуманістичний смисл (За романом Ф. М. Достоєвського «Злочин і кара») — Шкільний твір
- ЗЛОЧИН І КАРА В ЛІТЕРАТУРНІЙ РЕЦЕПЦІЇ М.В. ГОГОЛЯ (ЗА ПОВІСТЮ ТАРАС БУЛЬБА) - Тези робіт — Шкільний твір
Дата останньої редакції: 02 березня 2026