ПОЗАКЛАСНЕ ЧИТАННЯ. І. С. ТУРГЕНЄВ. «АСЯ» - ВІД РОМАНТИЗМУ ДО РЕАЛІЗМУ

ПОЗАКЛАСНЕ ЧИТАННЯ. І. С. ТУРГЕНЄВ. «АСЯ» - ВІД РОМАНТИЗМУ ДО РЕАЛІЗМУ

Зарубіжна література 10 клас - плани-конспекти уроків - 2017 рік

Мета: формування предметних компетентностей: поглибити знання учнів про особистість, долю і творчість письменника; дати поняття про автобіографічний характер повісті «Ася»; удосконалювати навички аналітичного й коментованого читання; розвивати логічне, образне й асоціативне мислення; виховувати гуманізм, емпатію, благородство, інтерес до творчості письменника; формування ключових компетентностей: уміння вчитися: розвивати навички оцінювання культурно-мистецьких явищ; комунікативної: розвивати навички роботи в групі; інформаційної: розвивати навички роботи із джерелами інформації; загальнокультурної: прищеплювати прагнення до літературної освіти, естетичний смак; розширювати світогляд школярів.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань, формування і вдосконалення навичок та вмінь.

Обладнання: портрети І. С. Тургенєва О. Харламова, А. Лібера та ін.; краєвиди Москви, Санкт-Петербурга, Німеччини, садиби в Спаському-Лутовиновому, (на слайдах електронної презентації); роздавальний матеріал; фрагмент кінофільму «Ася» (1977, реж. Й. Хейфіц); мультимедійний проектор.

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ І ЦІЛЕЙ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Перевірка домашнього завдання

Виступ учнів з презентацією за темою «Життя і творчість І. С. Тургенєва»

2. Бесіда

♦ Які відомості про життя і долю І. С. Тургенєва ви дізналися?

♦ Які з них відбилися в його творах?

♦ Кому змушував співчувати письменник?

IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ

1. Робота з мемуарними матеріалами

♦ Прочитайте спогади американського письменника Г. Джеймса, що спілкувався з І. С. Тургенєвим і вважав себе його учнем. Зробіть висновки, на що слід звертати увагу читачеві, який ознайомлюється з твором І. С. Тургенєва.

Картка-інформатор

Найцікавішими були розповіді Тургенєва про його власну роботу, про те, як він пише. Те, що мені довелося чути від нього, не поступалося за значенням і чудовим результатам його творчості, ні складній меті, яку вона переслідувала, - показати життя таким, яким воно є. Основою твору слугувала не фабула* - про неї він думав в останню чергу,- а зображення характерів. Спочатку перед ним поставав персонаж або група персонажів - особистостей, яких йому хотілося побачити в дії, оскільки він вважав, що дії цих осіб будуть своєрідні та цікаві. Вони виникали в його уяві рельєфними, сповненими життям, і йому кортіло якомога глибше осягнути і показати притаманні їм властивості. Передусім необхідно було усвідомити, що ж зрештою йому про них відомо; з цією метою він писав свого роду біографію кожного персонажа, занотовуючи туди все, що вони робили і що з ними відбувалося до того моменту, з якого починалася власне оповідь. Він, як кажуть французи, заводив на них dossier**, приблизно таке саме, як заводять в поліції на знаменитих злочинців.

* Фабула - розповідь про події, зображені у творі.

** Dossier (франц.) - досьє, зібрання відомостей і документів, що стосуються певної людини або справи.

Зібравши весь матеріал, він міг братися за власне розповідь, іншими словами, він ставив собі питання: що вони у мене робитимуть? У Тургенєва герої завжди роблять саме те, що найбільш повно виявляє їхню натуру...

Сюжет у звичайному розумінні слова - вигаданий ланцюг подій, який має... «вражати і захоплювати»,— майже відсутній. Усе зводиться до стосунків невеликої групи осіб - стосунків, які формуються не як результат заздалегідь обдуманого плану, а як неминучий наслідок характерів цих персонажів. (Г. Джеймс)

3. Слово вчителя

— «Я писав її [«Асю»] дуже гаряче, мало не зі сльозами.» - зізнавався І. С. Тургенєв у листі до Л. М. Толстого. Повість «Ася» - це своєрідна елегія в прозі про перше кохання. «Перше кохання - та сама революція: одноманітно-правильний лад життя було розбито та зруйновано в одну мить, молодість стоїть на барикаді, високо майорить її яскравий прапор, і що б там попереду не чекало — смерть або нове життя,— всьому вона шле свій захоплений привіт»,— написав Тургенєв 1871 р. Щось подібне сталося і з героями тургенєвської повісті — Асею і паном Н. Н. Але робота над повістю допомогла письменникові усвідомити і деякі важливі особливості суспільно-історичної ситуації середини XIX ст. Однією з головних прикмет часу є для Тургенєва процес внутрішнього звільнення особистості. людина, переконується він, шукає для себе нової опори і знаходить її в природі, відкриваючи можливість пережити в єднанні з нею гармонійний стан духу. Вона обертається романтично пристрасною любов’‎ю, пошуками моральної опори в житті.

Йдеться не про одну конкретну долю, а про етичні основи всього дворянського стану. Потрібно вчитися у Тургенєва бачити добре, гарне, красиве, як бачить його він сам і не проходить повз.

На сторінках цієї повісті з’‎явилася героїня, яку потім назвуть «тургенєвською дівчиною». Яка ж вона? Це дівчина дивна і мила, з легким сміхом або заплаканими очима, дівчина, яка може подарувати щастя. Вона чудова, її душа неповторно багата. це поетичний образ істинно російської дівчини.

3. Коментоване читання І-ІІ розділів повісті

4. Творча робота «Складання "досьє" головних героїв повісті»

1) Зразок «досьє» на пана Н. Н. (можливий запис цитатами)

• Ім’‎я - пан Н. Н.

• Вік - 25 років.

• Походження - дворянин.

• Мета подорожі - «поїхав за кордон, не для того, щоб «закінчити моє виховання», ... а просто мені захотілося подивитися на світ божий».

• Місце проживання - Німеччина, містечко З., за дві версти від Рейну.

• Почуття, переживання: милування природою, Рейном; спогади про якусь удовицю; здивування перед загадкою Гагіна й Асі, дивацтвами дівчини; зародження любові до Асі; бажання розгадати загадку взаємин Гагіна й Асі, помилковість уявлень про них; радість від звістки, що Гагін і Ася - брат і сестра; суперечливі почуття після записки Асі; малодушність, нерішучість під час побачення з Асею.

2) Зразок «досьє» на пана Гагіна (можливий запис цитатами)

• Ім’‎я - пан Гагін.

• Вік - старший від пана Н. Н .; приблизно 27-28 років.

• Походження - дворянин; доволі забезпечений.

• Мета подорожі - відвезти сестру; займатися живописом.

♦ Місце проживання - Німеччина, за містом З., у винограднику над Рейном.

♦ Плани на майбутнє - присвятити себе живопису.

♦ Почуття, переживання: шкодування, що пізно взявся за розум; спокійне спостереження за природою, людьми; ласкаве, дбайливе ставлення до сестри; розуміння «слов’‎янської розбещеності»; неробство.

3) Зразок «досьє» на Асю (можливий запис цитатами)

♦ Ім’‎я - Ася, як зве її брат Гагін; Ганна - повне ім’‎я.

♦ Вік - 17-18 років.

♦ Походження - дочка дворянина і покоївки; виховання домашнє і навчання в пансіоні.

♦ Мета подорожі - за рішенням брата.

♦ Місце проживання - Німеччина, за містом З., у винограднику над Рейном.

♦ Почуття, переживання: дивна поведінка, зумовлена відчуттям незвичайності положення; переживання, пов’‎язані із зародженням кохання; гарячковість, мінливість у настрої і т. ін.

4. Робота над змістом повісті Бесіда

♦ У якій формі написана повість І. С. Тургенєва «Ася»? Чому автор обирає за оповідача пана Н. Н.? Що ви можете сказати про оповідача?

♦ Чому Тургенєв відмовляє героєві в імені? Що ви можете про нього сказати? Якими є його заняття, захоплення? У який момент ми з ним зустрічаємося?

♦ Чим вразив Гагіна Н. Н. під час першого знайомства?

♦ Як характеризує пана Н. Н. опис пейзажу в перший день знайомства з Гагіними, адже його можна назвати ліричною замальовкою? Чи відповідає він настрою Н. Н.?

♦ Яким є стан душі Н. Н. після першого дня знайомства?

♦ Де зустріли Н. Н. з Гагіним Асю на другий день знайомства? Яке почуття викликає Ася у Н. Н.? Підтвердьте цитатами.

♦ Як сприймає Н. Н. те, що Ася вдається до виконання різних ролей? Чи може Н. Н. відповісти на запитання, чому Ася так вчиняє, чому вона постає таким «хамелеоном»?

♦ Як закінчується другий день знайомства? Як морально-психологічний стан героя передається через пейзаж?

♦ Який настрій домінував у душі Н. Н. упродовж перших двох тижнів щоденних зустрічей з Асею і Гагіним?

♦ Як саме підтверджується підозра Н. Н. про те, що Гагін і Ася не брат і сестра? Які почуття виникають у героя після цього?

♦ Як змінюється душевний стан героя, коли він дізнається історію Асі?

♦ Що відкрив Н. Н. для себе в Асі під час нової фази любовних стосунків і взаємної довіри та зближення? Чим йому особливо подобалася Ася?

♦ Як діє на пана Н. Н. і Асю любов? Знайдіть цитату в тексті дев’‎ятого розділу. Поясніть, як ви розумієте ці слова.

♦ Що відбувається в душі Н. Н.? Як розвивається його почуття?

♦ Чим відрізняється почуття Асі? Про що це свідчить?

♦ Що завадило Н. Н. освідчитися Асі?

♦ Що відчув Н. Н., коли отримав записку від Асі про призначення побачення?

(Перегляд фрагмента кінофільму «Ася» (останнє побачення) (1977 р, реж. Й. Хейфіц, у головних ролях - І. Костолевський, О. Коренєва).)

♦ Проаналізуйте поведінку Н. Н. у сцені останнього побачення з Асею. Навіщо він прийшов на побачення? У чому він звинувачує Асю? У чому хоче виправдати себе? Чи сподобався вам Н. Н. у цій сцені?

Учитель. Героєві здавалося, що його почуття перебуває в стадії дозрівання, а ситуація вимагала негайного вирішення. Звідси - його роздратування через відвертість і поспіх Асі та Гагіна. У душі він засуджує те, що сам говорить Асі на побаченні, оскільки це не відповідає його почуття. Багато критиків - сучасників Тургенєва вважали обурливою поведінку пана Н. Н. у сцені побачення. Однак, не виправдовуючи і не засуджуючи героя, потрібно спробувати його зрозуміти. Сцена побачення - зразок тургенєвського психологізму. Автор зосереджує увагу на розвитку, зміні психологічного стану героя.

♦ Щирим чи ні був Н. Н. у сцені побачення з Асею? Коли і з ким він був по-справжньому щирим? Що змусило його бути таким?

♦ Чому Н. Н., почувши від Гагіна, що Ася знайшлася, не наполіг на негайній розмові?

♦ Як автор ставиться до такої поведінки героя?

♦ Які почуття охопили героя після розриву з Асею (розділ XIX)? Чи зрозумів Н. Н. свою помилку, чи засудив себе (кінець розділу XXI)? Чому ж герої не знайшли свого щастя? Чому вони розійшлися?

♦ Завершення цієї історії подано у двадцять першому розділі. Навіщо Тургенєву потрібний двадцять другий розділ? Що читач іще дізнається про пана Н. Н.? Чи закономірною є його доля? У чому вбачає Тургенєв драму пана Н. Н.? Як він її розкриває?

V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

Бесіда

♦ Про які загальнолюдські цінності говорить І. С. Тургенєв в повісті «Ася»? (Про швидкоплинність молодості, про скороминущість щастя, про відповідальність людини за власну долю і долю людей, із якими судилося зустрітися, про необхідність цінувати й берегти любов, про призначення життя, про драму самотності...)

♦ Прочитайте ще раз слова Тургенєва: «Кожен робить свою долю...». Чи можете ви сказати, що пан Н. Н. сам «зробив» свою долю «безродинного самітника»?

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Написати твір-есе за одним із запропонованих питань:

1. Чи можна сказати, що драма героя повісті І. С. Тургенєва «Ася» полягає в тому, що він залишився самотнім? Як ви вважаєте, чим страшна самотність?

2. Хто винен у тому, що пан Н. Н. виявився людиною, від якої немає жодної користі ані йому самому, ані тим, хто поряд із ним, ані суспільству, ані країні?