Оскар Уайльд “Портрет Доріана Ґрея”: історія написання та стисла характеристика. Філософсько-естетичні й моральні проблеми у творі - Англія - РОМАН ХІХ СТ.
Усі уроки зарубіжної літератури 10 клас II семестр - Профільний рівень + рівень стандарту - 2018
Мета — формувати компетентності: предметні (знання особливостей перебігу літературного процесу ХІХ ст., життя та творчості О. Уайльда; розуміння значення його творчості для розвитку сучасного роману; аналітико-дослідницькі навички; культуру мовлення; творчі здібності; аналітичне мислення; багатий словниковий запас; естетичний смак); ключові (уміння вчитися: навички самостійної роботи; пізнавальну активність; комунікативну: навички спілкування в колективі; толерантне ставлення до думок і почуттів оточуючих; інформаційну: уміння визначати роль деталі в тексті; навички роботи з книгою; загальнокультурну: читацькі інтереси; гуманістичний світогляд).
Тип уроку: урок опанування нових знань і формування на їхній основі вмінь та навичок.
Основні терміни й поняття: естетизм, естетика, етика, гедонізм, моральність, аморальність, імморалізм, культ, парадокс, тема, проблема.
Обладнання: портрет О. Уайльда, ілюстрації до роману “Портрет Доріана Ґрея”.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Евристична бесіда
· Які факти з життя Уайльда вам запам’яталися? Чому?
· Чому О. Уайльда називають письменником англійського раннього модернізму? (Завдяки естетизму творчості письменника, ознакам імпресіонізму, що є в романі.)
· У яких жанрах працював О. Уайльд? (У його творчому доробку є поезії, казки, роман, драматичні твори.)
· Чим казки Уайльда відрізняються від казок інших авторів? D яку паралель ми можемо провести між казками письменника та його життям?
· Що таке естетизм?
IІI. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Учитель. Деяких класиків ніколи не припинять цитувати. Один із них — Оскар Уайльд. Естет, епатажний письменник, управний оповідач і майстер афоризмів, він вражав читачів і співрозмовників умінням надати думці гранично стислої, довершеної форми. А ще він опанував універсальну мову сарказму. Єдиний свій роман “Портрет Доріана Ґрея” Уайльд написав менш ніж за 3 тижні. Цей твір екранізували понад 25 разів. Цікаво, що жодну з вад Доріана Ґрея чітко в романі не названо, крім його зловживання опіумом. Сам Уайльд говорив, що кожен бачить у його героєві власні гріхи й пороки. Сьогодні в психології відома хвороба “синдром Доріана Ґрея” — культ молодості, страх фізичного старіння. Тож цілком закономірним є питання: чому невеликий за обсягом роман залишив настільки вагомий слід у пам’яті тих, хто його прочитав? Розгляньмо це докладніше.
IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. Словникова робота (запис до зошитів)
Естетизм — суб’єктивно-ідеалістичний підхід до мистецтва, що ґрунтується на теорії “мистецтво для мистецтва” й протиставляє його дійсності, заперечує ідейність та соціальну спрямованість мистецтва; утеча від буденного існування у царину Прекрасного.
Естетика — філософська наука про красу.
Етика — філософська наука про мораль.
Моральність — вид суспільних відносин, спрямованих на ствердження самоцінності особистості, рівності всіх людей. Моральність регулює поведінку людини в усіх сферах суспільного життя — у праці, побуті, політиці, науці, сімейних та особистих стосунках.
Аморальність — дії, що суперечать загальноприйнятим у суспільстві нормам поведінки.
Імморалізм — цілковита відсутність будь-якої моральної оцінки певного явища.
Культ — релігійне вшанування якихось предметів або надприродної істоти; обрядовий бік релігії; надмірне звеличення чогось або когось.
Парадокс (у перекладі з грец.— несподіваний, такий, що суперечить здоровому глузду) — думка, що разюче розходиться з усталеними поглядами.
2. Повідомлення учнів (за випереджальним домашнім завданням)
— Роман “Портрет Доріана Ґрея” мав реальне підґрунтя. Оскар Уайльд приятелював із художником на ім’я Безіл Ворд. Зустрівши одного разу в його майстерні надзвичайно вродливого натурника, Уайльд вигукнув: “Який жаль, що і йому не минути старості зі всією її потворністю!”. На це Безіл відповів, що готовий малювати щороку портрет, щоб закони природи — старіння людини — відбивалися на портреті, а не на зовнішності красеня-натурника.
О. Уайльд написав “Портрет Доріана Ґрея” на замовлення одного американського журналу, причому за рекордно стислий термін — дещо більше, ніж за 2 тижні, тому що уклав парі: він здатен створити роман саме в такий проміжок часу. У липні 1890 р. роман вийшов друком в американському журналі Lippincott’s Monthly Magazine.
журнальна публікація “Портрета Доріана Ґрея” мала широкий резонанс, і письменник вирішив оприлюднити твір окремим виданням, доопрацювавши деякі глави, аби зробити роман “вагомішим”, тобто більшим за обсягом, адже в тогочасній англійській літературі склалися певні традиції щодо жанру роману. Саме для окремого видання О. Уайльд написав і відому “Передмову”, що містить 25 афоризмів, у яких у парадоксальній формі викладено естетичну теорію автора. У квітні 1891 р., набувши нового вигляду, роман вийшов друком окремою книжкою.
3. Аналіз тексту літературного твору (запис до зошитів)
· Колективно складіть анкету роману О. Уайльда “Портрет Доріана Ґрея”.
Очікувана відповідь
Анкета роману О. Уайльда “Портрет Доріана Ґрея”
Видання: |
уперше вийшов друком 20 червня 1890 р. у журналі Lippincott’s Monthly Magazine. Другу редакцію, у якій автор дещо доповнив та змінив твір, дописав нові розділи, читачі побачили окремою книжкою у квітні 1891 р. |
Літературний рід: |
епос. |
Жанр: |
інтелектуальний роман. |
Літературний напрям: |
синтез романтизму, реалізму, імпресіонізму, естетизму. |
Тема: |
мистецтво та краса (історія життя і смерті молодого красеня Доріана Ґрея). |
Ідея: |
врода й мораль не мають нічого спільного; велич справжнього мистецтва. |
Композиція роману: |
роман містить передмову (25 афоризмів) та 20 розділів. |
Експозиція: |
у майстерні художника Безіла Голворда триває робота над портретом Доріана Ґрея. |
Зав’язка: |
фатальне бажання Доріана Ґрея. |
Розвиток подій: |
кохання та самогубство Сібіл Вейн → портрет — дзеркало душі Ґрея → утілення ідей гедонізму лорда Генрі у житті Доріана Ґрея → убивство Безіла → смерть Джеймса Вейна → лицемірство Доріана щодо Гетті Мертон. |
Кульмінація: |
замах на портрет. |
Розв’язка: |
смерть Доріана Ґрея. |
Головні герої: |
натурник Доріан Ґрей, художник Безіл Голворд, лорд Генрі Воттон, кохана Доріана Сібіл Вейн, її матір та брат Джеймс, хімік Алан Кемпбел. |
Проблематика: |
■ мистецтво та мораль; ■ співвідношення внутрішньої краси та зовнішньої вроди; ■ зв’язок між життям та мистецтвом. |
Провідні ознаки: |
■ інтелектуалізм; ■ естетизм; ■ парадокс. |
· Колективно складіть сюжетний ланцюжок подій роману О. Уайльда “Портрет Доріана Ґрея”. (Художник Безіл пише портрет прекрасного юнака Доріана Ґрея і розмовляє зі своїм другом лордом Генрі. Незабаром приходить і сам натурник, краса якого зачаровує Безіла й лорда Генрі → портрет закінчено, і Доріан мріє вголос: “Якби портрет мінявся, а я міг завжди залишатися таким як є!”; Безіл дарує йому портрет → Доріан поринає у світське життя (під упливом лорда Генрі) і закохується в акторку Сібіл Вейн → закохавшись у Доріана, Сібіл уже не може так гарно грати, але Доріан кохав не її, а зіграних нею героїнь → дівчина скоює самогубство, а на портреті Доріана з’являється зморшка → наступні 12 років Доріан шукає розради як у мистецтві, так і в притонах → Безіл намагається напоумити Доріана, той показує йому портрет, а потім убиває художника → шантажуючи хіміка Кемпбела (свого колишнього супутника в гульбищах), Доріан позбавляється тіла Безіла → шлях насолоди, розпусти й деградації, уплив Доріана на інших людей → смерть Алана Кемпбела → смерть Джеймса Вейна → спроба розпочати все знову й одружитися з Гетті Мертон → одного разу вночі Доріан кинувся на портрет із ножем. Слуги, які прибігли на його крик, побачили мертве тіло потворного стариганя, а портрет набув своєї первозданної краси.)
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗДОБУТИХ ЗНАНЬ
1. Складання опорного конспекту (запис до зошитів)
· Складіть опорний конспект уроку за здобутою інформацією.
2. Постановка й розв'язання проблемного питання (запис до зошитів)
· Як ви розумієте вислів О. Уайльда: “Книжки, які світ називає аморальними, — це книжки, які демонструють світу його ганьбу”?
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
Інтерактивний прийом “Мікрофон”
· Завершіть речення: “У творчості О. Уайльда мене вразило...”.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Для всіх: знати зміст роману О. Уайльда, особливу увагу приділити тезам передмови, визначити ознаки естетизму в образах роману.
Для охочих: переглянути екранізацію “Доріан Ґрей” (2009, Велика Британія, реж. О. Паркер).
K">1 Під час вивчення творчості О. Уайльда бажано щоуроку демонструвати учням різні портрети митця.